Automatyka do bram to jeden z tych elementów inwestycji w ogrodzenie, który ma zadanie ułatwiać nam życie, a nie je komplikować. Jako producent ogrodzeń, bram i furtek oraz dystrybutor napędów do bram, podczas prac montażowych widzimy często, jak błędne decyzje na etapie wyboru automatyki stają się źródłem problemów w codziennym użytkowaniu mechanizmu. O czym zapominają inwestorzy i jakie pułapki czyhają na nich przy wyborze oraz jakie skutki mogą mieć nietrafione decyzje? Wyjaśniamy!
Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć na temat funkcjonalności napędów do bram, opowie nam ekspert działu technicznego firmy Milord Ogrodzenia. Zlokalizowana pod Warszawą — Milanówek — firma obsługuje właściwie całe Mazowsze i okolice, Pruszków, Piastów, Błonie i wiele więcej.
Automatyka do bram — brama tańcząca z wiatrem
Wybierając w sklepie buty, sięgamy po rozmiar, który odpowiada długości stopy. Posługując się podobną logiką, wielu klientów wybiera również moc siłownika do bramy. Okazuje się to jednak bardzo dużym błędem. Owszem, moc siłownika uwzględnia wagę bramy, długość skrzydła lub skrzydeł, poziom intensywności użytkowania bramy. Siłownik dobrany do tych parametrów na styk poradzi sobie w idealnych warunkach. Wystarczy jednak mocniejszy podmuch wiatru, odrobina zalegającego śniegu lub lekkie zanieczyszczenie prowadnicy, aby mechanizm odmówił posłuszeństwa. Ogrodzenia frontowe, a dokładniej brama i furtka pracują przecież przez okrągły rok. Dobrany na granicy mocy siłownik będzie się szybciej zużywał i tracił wydolność przy komplikacjach pogodowych. Dlatego trzeba uwzględnić zapas mocy, minimum 20% w stosunku do wyliczonego zapotrzebowania. Dzięki temu siłownik będzie pracował z dużym zapasem mocy bez żadnych oporów, zapewniając długofalową sprawność.
Napędy do bram dobrane do potrzebnej częstotliwości
Nie każda automatyka do bram nadaje się do wszystkiego. Zupełnie inna częstotliwość pracy jest niezbędna w bramie wyjazdowej z osiedla, inna w domu jednorodzinnym. Modele do zastosowań przydomowych nie wytrzymają obciążenia, jak w przypadku bramy w firmie, z kolei mechanizmy przemysłowe, które otwierają się i zamykają dziesiątki razy dziennie, wymagają znacznie większej mocy. Automatyka do bram musi być więc dobierana z uwzględnieniem potrzebnej częstotliwości obsługi bramy, czyli dostosowana do klasy obciążenia.
Automatyka do bram a warunki terenowe i meteorologiczne
Choć teoretycznie wydaje się to dość oczywiste, praktyka wygląda bardzo różnie. Zagadnienie wyjaśnimy obrazowo. Wyobraź sobie dom usytuowany na płaskim terenie, nieopodal miasta, a więc w bliskiej lokalizacji gęstej, ograniczającej siłę wiatru okolicy, w której większość opadów ze względu na efekt barierowy zabudowy miejskiej omija dom bokiem. W takim przypadku siłownik i mechanizm automatyki do bram nie ma przed sobą szczególnie trudnych wyzwań. Z drugiej strony wyobraź sobie dom na terenie o sporym nachyleniu, na błotnistym podłożu, który ze względu na geograficzny charakter lokalizacji często jest narażony na intensywne opady i silne podmuchy wiatru. W takiej sytuacji ta sama automatyka szybko straci wydolność, ulegnie awarii, przeciążeniu lub w ogóle nie spełni swojej funkcji. Dlatego wybierając automatykę do bramy, zadbaj o to, aby mechanizm uwzględniał warunki pogodowe i terenowe twojej lokalizacji. A jeśli nie wiesz, jak dokonać trafnego wyboru, producent paneli ogrodzeniowych, który będzie wykonywał montaż, na pewno wesprze cię fachową radą.
Automatyka do bram kontra funkcjonalność
Znasz na pewno powiedzenie „osiołkowi w żłoby dano…”. Czasem, kiedy mamy za duży wybór, jesteśmy w kropce i nie mamy pojęcia, na co się zdecydować. Zakres możliwości w doborze funkcjonalności napędów do bram jest potężny. Nie warto ani wybierać najtańszej opcji pozbawionej wygodnych funkcjonalności, ani wybierać na wyrost, decydując się na wszystko i przepłacając za funkcje, z których w ogóle nie będziemy korzystać. Przed zakupem trzeba przeanalizować potrzeby, sposób, w jaki wykorzystujemy bramę, styl życia i oczekiwania domowników. Jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta, warto postawić na zabezpieczenia. Jeśli często wyjeżdżamy, warto dobrać automatyczne oświetlenie dla zwiększenia bezpieczeństwa. Czytaj, analizuj i pytaj, a zyskasz wówczas pewność, że twoja automatyka do bram jest uszyta na miarę rzeczywistych potrzeb.
Automatyka do bram i detale wizualne
Nie ma się co czarować, panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, bramy i furtki dobieramy z uwzględnieniem kwestii estetycznych. Często więc szukamy sposobów na to, aby automatyka do bram była jak najmniej widoczna i nie zakłócała wypracowanego designu. Stawiając estetykę ponad funkcjonalność, zdarza się jednak zapomnieć, że potrzebny jest łatwy dostęp serwisowy, porządna ochrona przed wilgocią i promieniami UV i możliwość oczyszczenia mechanizmu z liści oraz zalegających śmieci. Projektując całość, miej to zawsze na uwadze, unikniesz wówczas kosztownej konieczności przebudowy, kiedy zajdzie potrzeba naprawy lub wymiany jakichś części.
Zamów automatykę już dziś i ciesz się komfortem, skontaktuj się z działem handlowym Milord i zamów montaż.