Automatyka do bram przestała już być uznawana za luksus. Napędy do bram traktuje się już raczej, jako obowiązkowe wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne korzystanie z ogrodzenia. Jakie kryteria wyboru są istotne, kiedy wybierana jest automatyka do bram? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając napęd do bramy, aby cieszyć się wygodą funkcjonalną, trwałością i bezpieczeństwem przez wiele kolejnych lat? Podpowiadamy.
Automatyka do bram – najlepiej na etapie wyboru bramy i budowy ogrodzenia
Z etapami projektowania bywa różnie. Bywa, że o automatyzacji wjazdu myślimy dopiero post factum, kiedy już ogrodzenie panelowe, bramy i furtki stoją na dobre i użytkujemy je jakiś czas. Zdarza się jednak, że sens inwestycji, jaką jest automatyka do bram, rozważamy już na etapie wyboru ogrodzenia. I ta kolejność jest zdecydowanie korzystniejsza. Pierwsza opcja może wymusić kosztowne zabiegi, na przykład skuwanie kostki, aby poprowadzić elektrykę, której wymaga automatyka do bram, a następnie jej ponowne układanie lub kopanie, które nie tylko generuje koszty, ale stwarza również ryzyko uszkodzenia konstrukcji ogrodzeniowej.
Automatyka do bram – upewnij się, że to możliwe
Jeśli brama już jest i chcesz wzbogacić ją w udogodnienia typu automatyka do bram, upewnij się, że jest to możliwe. Po pierwsze dowiedz się, czy rodzaj bramy, jaki posiadasz, umożliwia montaż napędu. Po drugie sprawdź, czy twoja brama jest stabilnie i pewnie osadzona. Choć może się to wydawać niuansem, to automatyka do bram zamontowana na rozchwianej konstrukcji, która jest pozbawiona stabilności, nie zadziała. Brama może się blokować, powodując, że automatyka do bram nie poradzi sobie z obciążeniem. W takiej sytuacji można bramę naprawić/ustabilizować lub zadbać o odpowiedni montaż, który zagwarantuje, że automatyka do bram będzie mogła pracować bez przeszkód. Po trzecie należy się upewnić, że otwieranie/zamykanie bramy odbywa się bez przeszkód. Dotyczy to zarówno bram przesuwnych, w których wózki jezdne muszą chodzić gładko, jak i skrzydeł w bramach, które nie mogą napotykać na swojej drodze żadnych przeszkód. Czwartym istotnym kryterium jest zasilanie. Jeśli brama już stoi na miejscu, automatyka do bram zadziała wyłącznie wtedy, kiedy będziesz w stanie doprowadzić w to miejsce zasilanie.
Automatyka do bram – dobierz udogodnienia wedle własnych potrzeb
Producenci automatyki nieustannie dbają o komfort odbiorców i wdrażają udogodnienia, dzięki którym żyje nam się lepiej. Jest ich całkiem sporo: oświetlenie ostrzegawcze, fotokomórka z detektorem ruchu, zwolnienie rozruchu i hamowania bramy, system awaryjnego otwierania/zamykania na wypadek przerwy w dostawie energii – na przykład w postaci awaryjnego zasilania akumulatorowego, elektrozamek, funkcja furtki, czyli „uchylenie” jednego skrzydła bramy, aby można było wejść/wyjść przez bramę, automatyczne zamykanie bez konieczności naciskania przycisku, automatyka do bram może być połączona z zamontowaną automatyką w garażu, dzięki czemu obie sterowane są tym samym pilotem. Czy potrzebujesz ich wszystkich? Niekoniecznie. Twoja automatyka do bram powinna być dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb oraz do rozmiaru i ciężaru bramy. A mając na uwadze, że każde usprawnienie zwiększa koszt inwestycji, nie ma sensu wydawać pieniędzy na funkcjonalności, które w twoim przypadku nie znajdą zastosowania.
Automatyka do bram – dobierz moc napędu do bramy
To bardzo istotna kwestia techniczna. Niedopatrzenia, w wyniku których nieprawidłowo dobierzesz moc napędu, mogą skutkować nieprawidłową pracą bramy bądź jej uszkodzeniami. Automatyka do bram powinna być dobierana pod kątem kilku istotnych czynników:
Warto tu zaznaczyć, że równocześnie nie warto przepłacać na wyrost. Jeśli automatyka do bram ma obsługiwać lekką konstrukcję małej bramy, która jest otwierana/zamykana 2 razy na dobę, inwestowanie w urządzenia do intensywnej pracy na dużych obciążeniach mija się z celem i jest zdecydowanie zbędnym podnoszeniem kosztu. Pamiętaj również o tym, że siłowniki powinny pracować, posiadając lekki zapas mocy. Dzięki temu zadbasz o to, aby twoja automatyka do bram mogła dłużej pracować bezawaryjnie (jeśli siłownik pracuje zawsze na 100% swojej mocy, znacznie szybciej ulegnie potencjalnej awarii, niż w przypadku, kiedy posiada jeszcze jakąś moc w zapasie).
Ogrodzenie panelowe, brama wjazdowa, automatyka do bram to bez wątpienia spore koszty. Jeśli więc nie jesteś pewien, jaka automatyka do bramy będzie w twojej sytuacji odpowiednia; nie wiesz, jak dobrać moc napędu do bramy albo nie masz pewności, czy w twojej bramie jest w ogóle możliwe zamontowanie automatyki - zasięgnij porady fachowca. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż szukanie rozwiązań dla problemów, które zaistnieją już po zakupie – nie wszystko bowiem da się obejść.