Montaż ogrodzeń – co składa się na usługę

11.04.2023

Montaż ogrodzeń to element oferty w branży ogrodzeniowej. Wielu klientów zastanawia się, co kryje się pod tą frazą i jakiego zakresu usługi de facto mogą się spodziewać. Wyjaśniamy niuanse, teraz będziesz już mógł podjąć świadomą decyzję.

Montaż ogrodzeń raczej nie jest wybierany w oderwaniu od produktów. Z reguły w jednym miejscu kupujemy ogrodzenia panelowe – czyli panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, potrzebna jest oczywiście także brama, furtka, akcesoria ogrodzeniowe i jeśli wybrana metoda montażu to uwzględnia, to również podmurówka betonowa.

Choć lista niezbędnych elementów nie jest szczególnie długa, a montaż ogrodzeń w tym przypadku nie jest uznawany za skomplikowany, to jednak składa się na niego szereg konkretnych czynności. Warto pamiętać o tym szczególnie na etapie rozważania, czy wykonać montaż ogrodzeń samodzielnie, czy może jednak przy wsparciu fachowców. Bo choć pozornie montaż ogrodzeń panelowych jest o wiele łatwiejszy, niż budowanych od zera, to jednak wymaga nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia i narzędzi.

Montaż ogrodzeń – etapy prac

Jeśli zamówisz montaż ogrodzeń, który oferuje producent ogrodzenia, kolejność poszczególnych etapów będzie wyglądała mniej więcej tak, jak poniżej. Oczywiście każda firma ma własne metody i nie należy traktować tej listy, jako żelaznej i jedynej, jeśli jednak wybierzesz specjalistów z doświadczeniem, żaden z wymienionych etapów prac, które składają się na montaż ogrodzeń, nie powinien zostać pominięty.

  • Montaż ogrodzeń - wymiarowanie i zmierzenie spadków – każdy teren jest inny i wymaga innych prac, które przygotują podłoże do osadzenia. Montaż ogrodzeń nie będzie również możliwy bez dokładnych pomiarów.
  • Montaż ogrodzeń – otwory – kolejny i niezbędny etap prac to wykopanie otworów pod słupki ogrodzeniowe, obsadzanie ich w wykonanych otworach, zalanie betonem, staranne wyrównanie i osiowanie. To bardzo ważny etap prac, od którego zależy trwałość i estetyka ogrodzenia.
  • Montaż ogrodzeń – podmurówka betonowa – montaż ogrodzeń może się odbywać zarówno z podmurówką, jak i bez niej. Jest zalecana jednak dla zwiększenia stabilności i trwałości konstrukcji. Jeśli montaż ogrodzeń ma być wykonany z podmurówką, to w kolejnym etapie wykonuje się montaż uchwytów podmurówki i obsadza się ją na miejscu.
  • Montaż ogrodzeń – przęsła – i to istotny etap prac, aby montaż ogrodzeń zapewnił oczekiwaną jakość.
  • Montaż ogrodzeń – brama i furtka – trudno wyobrazić sobie ogrodzenia modułowe bez możliwości dostania się na teren ogradzanej posesji. Kolejny etap to zatem wybetonowanie poduszek pod bramę i furtkę. Na tym samym etapie wykonuje się montaż słupów nośnych, jeśli projekt ich wymaga.
  • Montaż ogrodzeń – brama, ciąg dalszy – montaż ogrodzeń wymaga dopełnienia, czyli obsadzenia, odpowiedniego ustawienia oraz wypoziomowania bramy tak, aby działała bez zarzutu.
  • Montaż ogrodzeń – furtka, ciąg dalszy – kropka nad i, której wymaga montaż ogrodzeń to zakończenie prac nad furtką, czyli wbetonowanie słupów, montaż i odpowiednie ustawienie furtki.

Po wykonaniu wszystkich tych prac montaż ogrodzeń można uznać za zakończony. Niektóre z powyższych czynności wymagają czasu – na przykład wylanie ławy pod bramę przesuwną. Cały montaż ogrodzeń to jednak proces sprawny i szybki. O szczegóły pytaj wybranego producenta.