Kłopoty z niwelacją terenu, zbyt miękka ziemia, pagórki i nierówności czy brak wiedzy na temat przeprowadzenia pomiarów, to tylko kilka - z wielu - trudności, które mogą ci stanąć na drodze podczas samodzielnego montażu ogrodzenia. Choć w internecie znajdziesz z całą pewnością mnóstwo poradników i informacji na ten temat, to w praktyce okazuje się, że to, co na filmie czy w instrukcji wydaje się proste, w rzeczywistości bywa jednak dość skomplikowane. Montaż ogrodzeń to wieloetapowy proces, spróbujmy „rozebrać” go na części pierwsze.
Montaż ogrodzeń – krok pierwszy, wybór ogrodzenia
Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie ogrodzenia na swojej posesji, początek zawsze jest taki sam. Wybór typu ogrodzenia oraz pomiary. To na ich podstawie będziesz mógł złożyć zamówienie na panele ogrodzeniowe.
Montaż ogrodzeń – krok drugi, przygotowanie terenu
Kolejnym etapem jest wyrównanie terenu, zwane również jego niwelacją. Oznacza doprowadzenie podłoża do takiego stanu, aby poszczególne panele i elementy montażowe dobrze do siebie pasowały. Ten etap ma również wpływ na końcowy efekt pracy – stabilność oraz wytrzymałość ogrodzenia i pewność, że będzie stało pod właściwym kątem. Dodatkowym aspektem (który nie pozostaje bez znaczenia) jest również rezultat wizualny – krzywo zamontowane ogrodzenie nie prezentuje się najlepiej.
Obok wyrównania terenu, przygotowanie gruntu oznacza również skuteczne i staranne usunięcie wszystkich przeszkód – zarówno tych na powierzchni ziemi, jak i tych, które znajdują się pod jej powierzchnią. Urządzenie, z którego przy równaniu terenu korzystają geodeci nazywa się niwelatorem. Jeżeli na twoim terenie nierówności są znaczące i ziemia sprawia spore trudności, rozważ zamówienie profesjonalnej ekipy, która dysponuje odpowiednim, ciężkim sprzętem, z pomocą którego można wyrównać grunt – nie zawsze bowiem jest to możliwe do wykonania ręcznie.
Montaż ogrodzeń – krok trzeci, precyzyjne pomiary
Kiedy teren został już starannie wyrównany i oczyszczony, pora przejść do precyzyjnych pomiarów i wytyczenia punktów, w których swoje miejsce znajdą poszczególne elementy ogrodzenia panelowego. Błędy na tym etapie są kosztowne i trudne do naprawienia. Mogą skutkować niedopasowaniem do siebie elementów, wynikającym z tego brakiem stabilności ogrodzenia, no i wysokimi kosztami – jeśli będzie trzeba zacząć od początku.
Prace na tym etapie rozpocząć należy od rozlokowania w odpowiednich miejscach narożnych i początkowych wsporników. Kolejny krok to rozmieszczenie słupków. Istotnym jest, aby starać się rozmieścić panele w taki sposób, aby nie wymagały docinania. Jeśli jednak jest to konieczne, choć nie jest to preferowane rozwiązanie, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich powłoką antykorozyjną w miejscu cięcia. Jeśli nie dysponujesz specjalistycznym sprzętem, który pozwoli przeciąć panel, rozważ wsparcie specjalistów – specjalnie przystosowane nożyce nie uszkadzają zabezpieczenia antykorozyjnego w taki sposób, jak robią to inne narzędzia.
Montaż ogrodzeń – krok czwarty, montaż słupków
W zależności od wybranej przez ciebie metody montażowej, pora na fundament, kotwy lub prefabrykowaną podmurówkę – czyli stabilne osadzenie słupków w wyznaczonych wcześniej miejscach. Na tym etapie pamiętaj o tym, że ziemia w wykopanym otworze musi być bardzo porządnie ubita. Sprawdź również kwestię przemarzania gruntu. Średnio optymalna głębokość otworu oscyluje w granicach 60 – 80 cm. Co istotne, nie montuj po jednym słupku na raz – najpierw przygotuj wszystkie otwory, a dopiero później osadzaj słupki, zmniejszysz w ten sposób zużycie potrzebnego betonu.
Montaż słupków wymaga bardzo starannego umieszczenia wsporników i ustawienia słupków pionowo, równo i na takich samych wysokościach. Po związaniu betonu korekty nie będą już możliwe.
Montaż ogrodzeń – krok piąty, montaż paneli
Kiedy beton porządnie zwiąże, na osadzonych słupkach można montować panele ogrodzeniowe. Tu wykorzystać należy elementy montażowe, które zaleca producent – na przykład obejmy, łączniki, nakrętki, etc. I na tym etapie potrzebne są specjalne narzędzia – jeśli więc nie masz pomysłu na to, skąd je wziąć, rozważ wsparcie profesjonalnej ekipy, która wykona montaż ogrodzeń za ciebie.