Montaż ogrodzeń – wszystko, co musisz wiedzieć

02.04.2008

Montaż ogrodzeń panelowych – czy to skomplikowane prace? Ile czasu mogą zająć? Jak się do nich najlepiej przygotować? O opinię pytamy specjalistę, przedstawiciela firmy Milord Ogrodzenia z Milanówka pod Warszawą.

Na czym polega montaż ogrodzeń? Czy zawsze przebiega podobnie?

Zdecydowanie nie, w zależności od wybranego rodzaju ogrodzeń, montaż ogrodzeń przebiega zupełnie inaczej, wymaga różnych czynności i zajmuje różną ilość czasu. Ogrodzenia budowane od podstaw to czasochłonne prace, które zawsze wymagają zaangażowania fachowców, z kolei montaż ogrodzeń panelowych to o wiele mniej skomplikowane zadanie, które zajmuje mniej czasu i jest zdecydowanie łatwiejsze. Na tyle, że wielu inwestorów decyduje się wykonać montaż ogrodzeń samodzielnie.

Pozostańmy więc przy wspomnianych ogrodzeniach panelowych. Załóżmy, że jestem inwestorem, który chce wykonać montaż ogrodzeń samodzielnie. Od czego powinienem zacząć?

Pierwszym etapem zawsze jest wymiarowanie spadków, określenie wymiarów ogrodzenia oraz przygotowanie terenu pod montaż ogrodzeń. Oznacza to niwelację – wyrównanie podłoża i usunięcie z niego wszystkich przeszkód – patyków, kamieni i tego, co mogłoby uniemożliwić obsadzenie elementów ogrodzenia.

Równorzędnym etapem jest oczywiście zamówienie tego, czego montaż ogrodzeń wymaga: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa, bramy i furtki i akcesoria ogrodzeniowe, z pomocą których połączymy komponenty w całość.

Jeśli wszystkie wymienione wyżej części składowe są już u mnie, co jeszcze będzie potrzebne?

Obok powyższych elementów, aby wykonać montaż ogrodzeń, potrzebna jest woda, piach i prąd, który pozwoli użyć koniecznych, pracujących na prąd narzędzi. No i oczywiście zestaw owych narzędzi.

O te ostatnie może nie być najłatwiej. Nie każdy ma w domu zestaw narzędzi, które wykraczają poza podstawowe minimum. Warto wyposażyć się w taki sprzęt, aby wykonać montaż ogrodzeń?

Z pewnością jest to prawdą. Każdy ma w domu młotek czy śrubokręt, ale już nawet wiertarka nie jest na wyposażeniu każdej skrzynki narzędziowej w polskim domu. Jeśli na co dzień nie majsterkujemy, nie naprawiamy nic w domu, a do prac wzywamy fachowców, to wydawanie dużych kwot na narzędzia, które kiedy montaż ogrodzeń będzie zakończony, będą kurzyć się w garażu, raczej mija się z celem. Lepiej te środki przeznaczyć na opłacenie ekipy fachowców, którzy wykonują montaż ogrodzeń każdego dnia, realizują więc takie prace szybko i niezawodnie.

Zatem odradza pan samodzielny montaż ogrodzeń?

Nie mogę jednoznacznie go odradzić, bo wielu inwestorów z pewnością poradziłoby sobie z takimi pracami. Wielu również posiada większość niezbędnych narzędzi. Wielu jednak nie. Natomiast błędy na etapie montażu są bardzo kosztowne. Mogą doprowadzić do uszkodzenia kosztownych paneli czy słupków, wymagać kucia źle wylanego betonu, prostowania błędnie obsadzonych słupków. Trzeba pamiętać, że jeśli popełnimy jeden błąd, którego efektem będzie krzywizna czy zła odległość, pozostałe elementy ogrodzenia nie będą już do siebie pasowały, plan – jak domino – posypie się już do końca. Jeśli więc nie jesteśmy w pełni przekonani o swoich umiejętnościach, lepiej nie ryzykować strat finansowych oraz frustracji i powierzyć jednak montaż ogrodzeń specjalistom.