Montaż ogrodzenia – jak zrobić to dobrze?

01.03.2021

Zbliża się wiosna – to doskonały czas na montaż ogrodzenia. Wyższe temperatury i znikający śnieg są sprzymierzeńcami inwestorów, którzy właśnie teraz myślą o ogrodzeniu swoich posesji.

Montaż ogrodzenia – bez względu na wybrany rodzaj ogrodzeń – zawsze składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest niezwykle istotny dla uzyskania pożądanego efektu – solidnego, trwałego ogrodzenia, które nie tylko zapewni użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, ale również przetrwa przez wiele kolejnych lat.

Montaż ogrodzenia – niwelacja terenu

Wyrównanie terenu oznacza przygotowanie go pod montaż ogrodzenia. Wykonanie nasypów, podsypów, nawiezienie ziemi, ustalenie punktów geodezyjnych, ząbkowanie – czyli ustawienie poziomu ogrodzenia względem gruntu – wszystko to ma na celu doprowadzenie podłoża do stanu, w którym montaż będzie solidny i trwały. Jeśli charakter działki nie pozwala uzyskać wystarczająco równego terenu, można zastosować betonowy mur oporowy, który pozwala zniwelować nierówności w obrębie wysokości podłoża.

Montaż ogrodzenia – słupki

Jeśli ogrodzenie ma się składać z paneli ogrodzeniowych lub siatki, kolejnym po niwelacji terenu etapem jest montaż słupków. W tym celu precyzyjnie wymierza się pożądane odległości i umiejscawia słupki w określonych miejscach. Słupki mogą być montowane na podmurówce lub bez – metoda obsadzania elementów w ziemi. Drugi sposób pozwala obniżyć koszty inwestycji, choć nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Następnie słupki ogrodzenia muszą zostać zabezpieczone betonem. Betonowanie słupków to etap, który wymaga potrzebnego na związanie materiału czasu. Dalej następuje etap montażu akcesoriów. Jeśli wybrany model to ogrodzenie z siatki, zamontować trzeba druty naciągowe, słupki podporowe i akcesoria. Jeżeli natomiast inwestor zdecydował się na ogrodzenie panelowe, zamontować trzeba panele wraz z akcesoriami.

Montaż ogrodzenia – najczęstsze błędy

Jeśli stawianiem ogrodzenia zajmuje się osoba bez doświadczenia, dochodzi czasem do błędów. Przyjrzyjmy się tym najczęstszym i oczywiście spróbujmy ich uniknąć.

  • Niestaranna lub niewystarczająca niwelacja terenu – jeśli na tym etapie popełnimy błędy, ogrodzenie może stracić swoją funkcjonalność. Co więcej, może się na przykład zdarzyć, że brama nie będzie się otwierać i zamykać, elementy ogrodzenia nie będą do siebie pasować lub wizualny efekt końcowy pracy będzie nieestetyczny, bo gołym okiem będzie można dostrzec różnice w poziomie poszczególnych paneli.
     
  • Zła jakość ziemi – niestabilna, zbyt luźna ziemia nie pozwoli wykonać montażu ogrodzenia w sposób solidny i stabilny. Jeśli gleba wymaga ubicia, można wykorzystać do tego celu zagęszczarkę.
     
  • Osadzenie ogrodzenia poniżej poziomu drogi. Jeśli montaż ogrodzenia zostanie wykonany tak, że znajdzie się ono niżej, niż droga, woda opadowa będzie zalewała teren posesji.
     
  • Źle wykonane pomiary – błędy pomiarowe między poszczególnymi elementami ogrodzenia rozpoczynają lawinę problemów i ciągną się aż do samego końca montażu. Wsporniki początkowe, narożne, brama wjazdowa – to elementy, od których warto rozpocząć prace. W dalszej kolejności należy rozplanować starannie odległości między słupkami, biorąc pod uwagę wszystkie elementy i dopiero na końcu zalać je betonem, po związaniu się którego nie będzie już miejsca na korekty.
     
  • Nieprawidłowe osadzenie słupków w ziemi spowoduje, że wzrosną koszty montażu ogrodzenia. Zbyt nisko osadzone słupki spowodują, że konieczne będzie wykonanie pracy od początku, co wiąże się z podwójnym zużyciem materiałów, a jeśli osadzone zostaną zbyt wysoko, konieczne będzie cięcie słupków – to z kolei narusza ich powłokę antykorozyjną, skracając ich żywotność.

Jeśli nie masz pewności, że jesteś w stanie wykonać montaż ogrodzenia samodzielnie, zleć prace specjalistom. Ogrodzenie to spory koszt, bardzo istotnym jest więc, aby montaż został wykonany zgodnie ze sztuką, zyskując pewność niezawodności i trwałości przez długie lata.