Napędy do bram – jak wybrać odpowiednie parametry?

13.02.2025

Napędy do bram dodają wygody i zapewniają komfort, którego wszyscy pragniemy. Wymagają jednak zorientowania się w temacie, aby dobrana automatyka do bram odpowiadała potrzebom. Jeśli wybieramy niewłaściwe napędy do bram, narażamy się na koszty i problemy. Sprawdzamy więc, jak dobierać napędy do bram, aby cieszyć się funkcjonalną wygodą, sprawnym działaniem i nie przepłacać.

Napędy do bram – odpowiednia moc ma kluczowe znaczenie

Napędy do bram muszą mieć moc, która odpowiada rzeczywistym potrzebom. Zbyt słaba moc może powodować wyższą awaryjność i zawodność, szybsze zużycie mechanizmu lub jego zniszczenie. Zbyt duża natomiast niepotrzebnie podnosi koszty. Aby określić, jaką moc powinien mieć nasz napęd, musimy przyjrzeć się kilku kwestiom:

  • Dobieramy napędy do bram – rodzaj bramy. Bramy przesuwne, bramy dwuskrzydłowe lub harmonijkowe – każdy typ bramy pracuje inaczej, każdy wymaga innej mocy operacyjnej napędu. W przypadku bram przesuwnych napędy do bram muszą obsłużyć całą konstrukcję, bramy dwuskrzydłowe wymagają, aby napędy do bram radziły sobie z każdym ze skrzydeł osobno, czyli potrzebują dwóch siłowników. Zanim podejmiesz decyzję, jakie napędy do bram cię interesują, przeanalizuj więc potrzeby i koniecznie wybierz w pierwszej kolejności bramę!
     
  • Dobieramy napędy do bram – gabaryty bramy. Napędy do bram muszą być dobierane również z uwzględnieniem wagi i wymiarów bramy. Oczywiście im skrzydło bramy jest dłuższe, tym większą moc musi mieć automatyka do bram. Szacując potrzeby, musimy uwzględnić faktyczną wagę bramy, ale potrzebny jest jeszcze zapas, wynikający z dodatkowych obciążeń i oporów jak choćby wiatru.
     
  • Dobieramy napędy do bram – intensywność użytkowania. Napędy do bram muszą być wybierane również z uwzględnieniem wielkości naszych potrzeb, czyli intensywności użytkowania. Zupełnie inną moc muszą mieć napędy do bram w domu jednorodzinnym, w którym rzeczywisty jest cykl 10-20 otwarć/zamknięć na dobę, a inny brama w obiekcie przemysłowym lub brama wjazdowa na osiedle, gdzie brama pracuje w okolicy 100 lub więcej cykli dziennie.
     
  • Dobieramy napędy do bram – prędkość. Choć mogłoby się wydawać, że potrzebujemy jak największej prędkości, to w rzeczywistości powinno być nieco inaczej. Owszem, chcemy, aby brama otwierała się i zamykała sprawnie. Jednak nadmierna prędkość stworzy niepotrzebne zagrożenie, a także zbędnie naraża napędy do bram na uszkodzenia.
     
  • Podsumowując: Napędy do bram dobieramy ściśle do potrzeb. Uwzględniamy siłowniki z lekkim zapasem, aby mechanizm nie pracował na granicy swojej wydolności, wówczas szybciej by się zużył, ale zapas nie powinien być zbyt duży. Im brama jest cięższa, tym wyższą moc oczywiście powinien mieć napęd.

Napędy do bram – warunki atmosferyczne

Jeszcze jednym parametrem, który trzeba przeanalizować, wybierając napędy do bram, jest odporność mechanizmu na warunki pogodowe. Z reguły standardem jest gwarancja na zakres temperatur pomiędzy 55 a -20 stopni C. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli napędy do bram mają pracować w nieruchomości zlokalizowanej w górach z dala od zabudowań miejskich, spadek temperatury poniżej -20 stopni C nie jest wcale rzadkością. A wówczas napędy do bram mogą pracować słabiej, a w skrajnych wypadkach w ogóle przestać działać.

Dlatego, jeśli uważasz, że twoja automatyka do bram może być narażona na skrajne temperatury, wybieraj napędy do bram, które poradzą sobie bez trudu w takich warunkach. Pamiętaj również o tym, że jeśli napęd zostanie uszkodzony w wyniku zbyt niskiej temperatury, która w twojej okolicy jest zjawiskiem powszechnym, producent odrzuci roszczenia i nie uzna gwarancji.

Napędy do bram – funkcjonalności dodatkowe

Producenci starają się jak najbardziej unowocześniać napędy do bram, implementując coraz ciekawsze funkcjonalności, aby nawet najbardziej wymagający odbiorcy znaleźli rozwiązania, których oczekują. Nie daj się jednak skusić gadżetami, za które słono zapłacisz, a które nie są ci do niczego potrzebne.

Przemyśl potrzeby, przeanalizuj, w jaki sposób korzystasz z bramy i które rozwiązania w istocie mogą usprawnić twoje życie. Z nich na pewno warto skorzystać. Nie ma jednak sensu inwestować w ultranowoczesne rozwiązania, które do niczego się nie przydadzą.

W Milord realizujemy ogrodzenia kompleksowo, dlatego w naszej ofercie można znaleźć również napędy do bram. Automatyka do bram jaką oferujemy, obejmuje wiodących rynkowych producentów jak np. Came czy Tousek. Zapraszamy do naszej siedziby, która mieści w się w województwie Mazowieckim, w podwarszawskim Milanówku obok Grodziska Mazowieckiego.