Ogrodzenia frontowe a spójna przestrzeń

31.07.2020

Ogrodzenia frontowe zapewniają bezpieczeństwo, ale też wpisują się w “domowy” krajobraz, tworząc jedną spójną wizualnie przestrzeń. Już w średniowieczu rozumiano potrzebę odgradzania się i tworzenia obronnych fortyfikacji. Głównym zadaniem ówczesnych murów była ochrona mieszkańców przed najeźdźcami, ale ich wygląd także miał ogromne znaczenie. Im bardziej monumentalne i okazałe, tym większy respekt budziły u zmierzających do zamku rycerzy. 

Jak dobrać ogrodzenie frontowe do swojego domu?

Oczywiście, że można pójść do sklepu i wybrać jedno z gotowych rozwiązań, ale czy jakość i efekt na pewno będą satysfakcjonujące? Warto pamiętać, że ogrodzenia frontowe to nie byle jaki detal, który wymienia się po kilku miesiącach. Najczęściej jest to inwestycja na lata i dlatego ważne jest, by zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami oraz tym, co pasuje do postawionego już domu.

Podczas projektowania ogrodzenia warto pomyśleć o pewnych aspektach, które sprawią, że cała inwestycja będzie wyglądać spójnie i estetycznie. Istotne jest to, jaka jest elewacja – czy jest otynkowana, czy wykonana na przykład z kamienia ozdobnego. Potem warto przyjrzeć się stolarce, czyli drzwiom i oknom. Są zwykłe, klasyczne czy może wyróżniają się nietypowymi elementami, takimi jak dekoracyjne ramki? Są białe, a może w kolorze głębokiego antracytu? Odpowiedzi na te pytania pozwolą doradcy tak zaprojektować ogrodzenie fontowe, by pasowało do budynku i tworzyło jedną spójną przestrzeń.

Efektywny podział przestrzeni

Przed kontaktem z doradcą lub bezpośrednio z wykonawcą, warto podzielić działkę na strefy. Jest to niezwykle istotne nawet na niewielkim terenie, bo dzięki temu od razu wiadomo, czego mieszkańcy oczekują od ogrodzenia. Jeśli okolica jest ruchliwa, gwarna, ogrodzenie frontowe może być wyższe i bardziej zabudowane.

Dobrze zaplanowana przestrzeń pozwala o wiele lepiej korzystać z ogródka czy podjazdu. W eksponowanych obszarach można pokusić się o droższe rozwiązania, które już od “progu” wpływają na postrzeganie całej posesji. Brama i furtka powinny być wykonane tak, by już z drzwi domu – zwłaszcza jeśli nie ma kamer lub wideofonu – było widać, kogo wpuszcza się na swój prywatny teren.

Na koniec warto powiedzieć o inspiracjach. A może być nimi wszystko - średniowieczny zamek, dom przyjaciół czy zdjęcie znalezione w internecie. Podczas rozmowy z doradcą można je pokazać, a rzetelny specjalista na pewno doradzi takie ogrodzenie frontowe, które najlepiej sprawdzi się na danej posesji.