Ogrodzenia frontowe – jak dopasować je do domu, żeby uzyskać modny i elegancki efekt?

07.10.2021

Każdemu inwestorowi zależy na tym, aby posesja w całości prezentowała się elegancko. Elewacja, ogród – każdy detal ma znaczenie i powinien być przemyślany, starannie wybrany i dopracowywany. Wcale nie inaczej sytuacja wygląda z ogrodzeniami. Ogrodzenia frontowe to pierwsze wrażenie – wizytówka, która wita naszych gości, element, który z zewnątrz czasem widać dużo wyraźniej, niż sam dom.

Jak wybierać ogrodzenia frontowe, żeby wyglądały najlepiej?

Solidne i dodające posesji charakteru ogrodzenia frontowe łupane – czyli imitacja naturalnego kamienia. Mają charakter murków i prezentują się wspaniale. Doskonale komponują się z drewnianymi czy metalowymi elementami ogrodzenia, gwarantując równocześnie niezachwianą wytrzymałość przez długie lata.

Kolejną propozycją są ogrodzenia frontowe z gabionów – to metalowe kosze, wypełniane łupanym kamieniem. Ten typ ogrodzeń świetnie prezentuje się z industrialną bryłą domu, zapewnia duże poczucie prywatności i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wszystkie ogrodzenia frontowe posiadają nieodzowne elementy – bramę wjazdową oraz furtkę. I tu również wybór jest potężny – wygodne i przestronne bramy dwuskrzydłowe, bramy przesuwne i dopasowane do nich, eleganckie furtki. Montowane wygodnie na metalowych słupach z podmurówką oraz na murkach – z betonu lub bloczków.

Ze względu na to, że to ruchomy i wykorzystywany na co dzień element ogrodzenia, tu zdecydowanie warto postawić na sprawdzonego producenta, który zagwarantuje wysoką jakość i mechanizmy, które nie zawiodą funkcjonalnie mimo intensywnego użytkowania.

Jakie ogrodzenia frontowe podsuwają nam trendy?

Od lat największą popularnością cieszą się ogrodzenia frontowe z elementami betonowymi. Bloczki architektoniczne, kamień łupany czy imitacja kamienia – to bardzo uniwersalne w aranżacji, proste w dopasowaniu i eleganckie wykończenie. Sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, bryłach domów o charakterze industrialnym, ale świetnie wygląda również w towarzystwie domu w stylu klasycznym. Beton świetnie prezentuje się również z zieloną architekturą terenu i właściwie bez względu na to, jaki typ roślin planujesz posadzić, z betonowego elementami ogrodzenia frontowego, wszystkie będą komponowały się wyśmienicie.

Takie ogrodzenia frontowe doceniane są również za wysoki poziom prywatności, który zapewniają domownikom. Właśnie tam, gdzie to najbardziej potrzebne – od frontu domu, gdzie przechadzają się sąsiedzi czy jeżdżą samochody – doskonale osłaniają ogród, nie wywołując poczucia skrępowania.

Kamień ma jeszcze jedną zaletę, z upływem czasu wcale nie traci na wyglądzie. Przeciwnie, jego porowata struktura doskonale radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, a zmiany w obrębie wybarwienia wychodzą wizualnie zdecydowanie in plus, dodając kamiennym elementom stylu i uroku. Wydaje się, że mimo zmieniającej się mody i galopujących trendów, ogrodzenia frontowe z elementami kamienia lub imitacji kamienia, pozostaną ponadczasowe i zawsze będą wyglądały dobrze.

Jak można obniżyć koszty ogrodzenia frontowego?

Planując zakup i montaż ogrodzenia frontowego pamiętaj o tym, że jeśli stawiasz na ponadczasowy styl i elegancję, nie musisz decydować się na tę samą koncepcję na całej posesji.

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest wybór ogrodzenia frontowego z wysokiej półki i wersji nieco bardziej ekonomicznej, na przykład paneli ogrodzeniowych 2D czy 3D – na pozostałą część posesji. Taka koncepcja pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji, a jednocześnie dopełnia absolutnie wszystkich kryteriów wizualnych, jakościowych oraz istotnych kwestii bezpieczeństwa.