Ogrodzenia modułowe, modnie, stylowo i funkcjonalnie

22.12.2022

Dowiedzmy się, czym są ogrodzenia modułowe, jakie mają cechy, czym zdobyły swoją popularność i poznajmy ich liczne walory.

Czym są ogrodzenia modułowe?

Ogrodzenia modułowe to jedna z najpopularniejszych grup produktowych w branży ogrodzeniowej. Rok rocznie każdy producent ogrodzenia sprzedaje ich najwięcej. Ogrodzenia modułowe to inaczej ogrodzenia systemowe czy ogrodzenia panelowe. Wszystkie nazwy dotyczą tych samych ogrodzeń.

Ogrodzenia modułowe wykonane są w zasadzie tylko z kilku elementów. Potrzebne są do nich panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe i podmurówka betonowa, choć i ona nie jest koniecznością, bo montaż ogrodzenia można wykonać zarówno z podmurówką, jak i bez niej. Wszystkie elementy, w ilościach dostosowanych do wielkości ogrodzenia, montuje się, łącząc ze sobą w całość. Żeby dostać się na teren posesji, niezbędna oczywiście jest również brama i furtka.

Jakie panele ogrodzeniowe mogą być wykorzystywane, aby powstały ogrodzenia modułowe?

Ogrodzenia modułowe to dość szeroki wybór asortymentu – rodzajów paneli, oto najpopularniejsze z nich:

  • Ogrodzenia modułowe 2D. Możesz postawić na ogrodzenia panelowe 2D – powstają z mocnego drutu o odpowiednim przekroju, są wytrzymałe i bardzo estetyczne, zgrabnie dopasowują się wizualnie do stylu aranżacji – bryły domu czy architektury ogrodu.
  • Ogrodzenia modułowe 3D. Możesz wybrać ogrodzenia panelowe 3D – również wykonywane z mocnego drutu, a od poprzednich odróżnia je dodatkowe przetłoczenie, które zwiększa stabilność paneli.
  • Ogrodzenia modułowe fala. Trzeci, bardzo popularny wariant, to ogrodzenia panelowe fala. Również produkowane z drutu, ale zupełnie inaczej, niż poprzednie, wykończone są u góry. Powstają w opcjach wklęsłej i wypukłej, a montaż ogrodzenia może być z samych paneli wklęsłych, samych wypukłych lub na zmianę – wówczas uzyskujemy właśnie efekt fali – stąd ich nazewnictwo. Wszystkie trzy rodzaje ogrodzeń są oczywiście malowane na wybrany kolor z palety RAL oraz należycie zabezpieczone przed korozją, na którą są narażone ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne.
  • Ogrodzenia modułowe z profili zamkniętych. To tak zwane ogrodzenia metalowe. Są jednym z rodzajów ogrodzeń frontowych, bowiem wielu inwestorów wybiera inne ogrodzenie na front posesji, a inne na pozostałe „ściany” działki. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty inwestycji. Niezwykle dekoracyjne, powstają z profili zamkniętych lub blachy perforowanej.

Ogrodzenia modułowe – jakie mają walory?

Jest ich wiele! Począwszy od aspektów wizualnych – wszystkie ogrodzenia modułowe z powyższej listy prezentują się doskonale. Zapewniają estetyczne wykończenie, dodają klasy, elegancji i są niezwykle przyjazne w aranżacji, dostosowując się do charakteru architektury domu i ogrodu. Kolejną nieocenioną zaletą jest fakt, że ogrodzenia modułowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i z dużą skutecznością utrudniają wtargnięcie nieproszonych gości na teren prywatny. To jednak nie koniec. Wymieniając atuty, koniecznie należy wspomnieć o tym, że ogrodzenia modułowe są niezwykle proste w montażu. Montaż ogrodzenia polega na połączeniu gotowych elementów w całość, nie stwarza to większych trudności i w zasadzie, przy odrobinie chęci i umiejętności, może być nawet wykonany samodzielnie. Ogrodzenia modułowe to także wysoka trwałość użytkowa. Jeśli wykonał je solidny producent ogrodzenia, można z powodzeniem oczekiwać od nich wielu lat sprawności bez konieczności napraw. No i na koniec, warto wspomnieć także o cenie – ogrodzenia modułowe są relatywnie niedrogie. Mając na uwadze liczne walory użytkowe i długą listę ich zalet, cena nie jest wysoka.