Ogrodzenia panelowe – co warto o nich wiedzieć?

08.07.2016

W zasadzie każdy dom i każda posesja wymaga porządnego ogrodzenia. Nie tylko ze względu na oddzielenie działek między sobą, ale przede wszystkim po to, aby na teren posesji nie wchodził nikt niepowołany. Rodzaje ogrodzeń w sklepach można mnożyć, jest ich mnóstwo, a wielu odbiorcom ciężko podjąć decyzję, jaki wybór będzie dla nich najlepszy. Bierzemy dziś na tapet ogrodzenia panelowe i wyjaśniamy czym są, jaką mają charakterystykę i czy są warte swojej ceny.

Czym są ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe bywają nazywane różnie. Znajdziesz je w ofertach również pod nazwą ogrodzenia systemowe i ogrodzenia modułowe. Bez względu na nomenklaturę, każda z tych fraz oznacza ten sam produkt. Ogrodzenia panelowe, jak sugeruje fraza, zbudowane są z paneli. Panele ogrodzeniowe to określonych wymiarów, gotowe półprodukty, z których – niczym z klocków – składa się w całość ogrodzenia. Występują w różnych wariantach – o tym za chwilę. I posiadają całkiem długą listę zalet, ze względu na które są wybierane tak często.

Ogrodzenia panelowe – jakie są rodzaje?

Rodzajów ogrodzeń panelowych jest co najmniej kilka, opowiemy dziś jednak o tych najpopularniejszych.

Ogrodzenia panelowe 2D – składają się na nie panele ogrodzeniowe z surowego drutu o dużej wytrzymałości, który jest zgrzewany, a następnie galwanicznie lub ogniowo cynkowany. Powstaje w ten sposób „kratkowany” panel o określonych wymiarach. Całość jest zabezpieczana przed korozją i malowana na wybrany przez klienta kolor. Wymiary paneli są raczej standardowe, dostępne w kilku najpopularniejszych wariantach, pośród których każdy dobierze panele ogrodzeniowe do swoich potrzeb.

Ogrodzenia panelowe 3D – i one powstają z surowego, mocnego drutu, który jest zgrzewany, a następnie galwanicznie lub ogniowo cynkowany i malowany farbą w różnych kolorach. Od paneli 2D odróżnia je dodatkowe przetłoczenie w poziomie, które dodaje panelom wytrzymałości i zwiększa stabilność ogrodzenia. Takie panele ogrodzeniowe dostępne są w różnych wymiarach do wyboru.

Ogrodzenia panelowe fala – lubiane za swój nieprzeciętny design. Panele ogrodzeniowe typu fala produkowane są, co do zasady, w ten sam sposób, co powyższe. Inaczej jednak wyglądają. Od góry wykończone są w sposób wklęsły lub wypukły – dzięki temu, montując je naprzemiennie – uzyskujemy wizualny efekt fali. Montaż ogrodzeń typu fala może być również z wykorzystaniem samych paneli wklęsłych lub samych wypukłych – dają więc sporą swobodę aranżacyjną.

Ogrodzenia frontowe – nie zawsze całą posesję ogradza się z wykorzystaniem tych samych ogrodzeń. Inwestor może wybrać metodę, w której frontowa „ściana” ogrodzenia powstaje z innych paneli, a boczne i tylna z innych. Dzięki temu, można nieco obniżyć koszt inwestycji, wybierając najważniejszą część ogrodzenia nawet w najbardziej kosztownym wariancie. Niezbędnym elementem ogrodzeń frontowych są oczywiście bramy i furtki. I one są dostępne w różnych wariantach: bramy dwuskrzydłowe, bramy harmonijkowe, bramy przesuwne, z automatyką lub manualne, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogrodzenia panelowe – kupić czy nie?

Na to pytanie każdy inwestor musi sobie oczywiście odpowiedzieć samodzielnie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, oczekiwania jakościowe i dostępny na ogrodzenia panelowe budżet. Podsumowując jednak wszystko to, co najważniejsze, ogrodzenia panelowe są jednym z najlepszych możliwych wyborów.

Takie ogrodzenia modułowe gwarantują sprawny montaż ogrodzenia (również samodzielny), bardzo wysoką trwałość i sprawność przez wiele sezonów, wysoki poziom zabezpieczenia przed wtargnięciem osób niepowołanych na teren posesji, no i – co nie jest bez znaczenia – doskonały design w postaci eleganckiego ogrodzenia ze świetną prezencją, a wszystko to w bardzo dobrej cenie!