Ogrodzenia panelowe, wszystko co musisz o nich wiedzieć

30.12.2020

Ogrodzenia panelowe to modne i chętnie wybierane rozwiązanie – widujemy je zarówno na posesjach prywatnych, placach zabaw, wokół szkół, urzędów i innych budynków użyteczności publicznej, ale także firm, magazynów i obiektów państwowych. Ich uniwersalne zastosowanie pozwala z łatwością dopasować je do indywidualnych potrzeb, natomiast unikalne cechy sprawiają, że na ogrodzenia modułowe decyduje się coraz szersze grono klientów.

Ogrodzenia panelowe – jakie są ich rodzaje

Wszystkie ogrodzenia systemowe (lub ogrodzenia modułowe – bo to nazwy zamienne) łączy to, że powstają w postaci gotowych modułów – paneli, które na miejscu montażu w prosty i szybki sposób łączy się ze sobą w całość. Można wyróżnić kilka typów takich ogrodzeń, opowiemy o najpopularniejszych:

  • Ogrodzenia panelowe 2D – powstają ze zgrzewanego, surowego drutu o określonej średnicy. To solidny i wytrzymały materiał, który doskonale opiera się wszelkim typom uszkodzeń i zapewnia wysoki poziom ochrony. Po zgrzaniu, panele są cynkowane ogniowo lub galwanicznie i malowane proszkowo na wybrany przez klienta kolor.
  • Ogrodzenia panelowe 3D – metoda produkcji paneli 3D jest w zasadzie taka sama, jak 2D, posiadają jednak dodatkowe przetłoczenia, które dodają im stabilności i wytrzymałości. Świetnie się prezentują i zapewniają bardzo wysoki poziom zabezpieczenia przed intruzami, są również wyjątkowo wytrzymałe i odporne.
  • Ogrodzenia panelowe Fala – i one powstają z mocnego drutu, zgrzewanego w określony sposób w panel o potrzebnych wymiarach. Ogrodzenia panelowe typu Fala charakteryzują się oryginalną linią górną w kształcie wklęsłej lub wypukłej fali. Można montować je w dowolny sposób – same wklęsłe panele ogrodzeniowe, same wypukłe lub na przemian.

Ogrodzenia panelowe – montaż

Montaż ogrodzenia panelowego jest bezproblemowy i znacząco skraca czas realizacji projektu. Dzięki modułowej konstrukcji, ogrodzenia panelowe wymagają w zasadzie tylko połączenia potrzebnych elementów w kompleksową konstrukcję.

Montaż ogrodzenia może odbywać się z podmurówką lub bez. Choć betonowa podmurówka dodaje konstrukcji niewątpliwie uroku i zalecana jest na posesjach, gdzie występuje wiele nierówności, teren jest pochyły lub utrudnia montaż ze względu na strukturę ziemi, to możliwy jest także montaż z pominięciem podmurówki – jest jeszcze szybszy, bo nie wymaga czasu na wyschnięcie materiału.

Ogrodzenia panelowe – eksploatacja

Ogrodzenia systemowe to bardzo wdzięczne rozwiązanie, które zdecydowanie nie jest wymagające w trakcie użytkowania. Wymaga okresowych przeglądów, podczas których należy upewnić się, że na warstwie ochronnej nie występują mikrouszkodzenia, które naruszają ciągłość powłoki i oczywiście w razie odnotowania defektów, konieczna jest ich ewentualna naprawa. Jeśli kupione są w miejscu, w którym producent paneli ogrodzeniowych 2D i 3D przykłada dużą wagę do jakości, to na tym z reguły konserwacja się kończy. Można więc śmiało stwierdzić, że ogrodzenia panelowe są bezobsługowe, a co za tym idzie, niezwykle wygodne użytkowo.

 

Jeśli wahałeś się i zastanawiałeś nad wyborem swojego ogrodzenia, to ogrodzenia panelowe z pewnością cię nie rozczarują. Pamiętaj tylko, aby wybrać produkt wysokiej jakości, który zapewni ci wieloletnie użytkowanie bez konieczności napraw i wymiany uszkodzonych elementów.