Ogrodzenie panelowe posesji – przepisy, wymogi prawne, uwarunkowania techniczne

06.02.2020

Postawienie ogrodzenia posesji to poważne przedsięwzięcie, nawet jesli jest to ogrodzenie panelowe. Żeby wybór był trafiony, decyzje słuszne i zgodne z przepisami prawa budowlanego, trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Spróbujemy dziś nieco rozjaśnić te zagadnienia.

Wymogi prawne

Nie istnieją przepisy, które nakazywałyby obligatoryjnie stawiać ogrodzenie panelowe wokół posesji. Każdy z właścicieli czy zarządców terenu decyduje się jednak na to z powodów praktycznych, użytkowych oraz ze względu na kryterium bezpieczeństwa.

Ogrodzenie panelowe posesji musi nastąpić zgodnie z wyrysami granic działki. Należy wziąć pod uwagę drogi, sąsiednie działki oraz istniejące wokół zabudowania. Co istotne, w wielu przypadkach miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa szczególne cechy oraz rodzaj ogrodzenia. Jeśli ogrodzenie stawiane jest w obrysie własnego terenu, wówczas nie musimy konsultować przedsięwzięcia z właścicielem działki sąsiadującej. Jeśli jednak ogrodzenie stoi na linii graniczącej, wymagana jest zgoda zarządcy posesji obok.

Ogrodzenie panelowe posesji - zmiana przepisów

Ustawa dotycząca prawa budowlanego do niedawna wymagała udzielenia pozwolenia na budowę ogrodzenia, nawet jeśli było to zwykłe ogrodzenie panelowe lub inne rozwiązania, powszechnie stosowane wokół działek prywatnych inwestorów. Po nowelizacji przepisów pozwolenie nie jest już konieczne. Żeby przepis miał jednak zastosowanie, należy  spełnić  kilka podstawowych kryteriów:

  • wysokość ogrodzenia posesji nie może przekraczać 2,2 m wysokości;
  • ogrodzenie nie może zawierać elementów muru oporowego – jeśli takowe występują (najczęściej w przypadku dużych różnic poziomu w granicach sąsiadujących ze sobą posesji), konieczne jest uzyskanie zgody;
  • ogrodzenie nie może graniczyć z przestrzenią publiczną typu plac zabaw, park, tory kolejowe, etc.

Jeśli któryś z wymienionych wyżej warunków jest niespełniony, należy złożyć zgłoszenie z wyprzedzeniem minimum trzech tygodni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych. Lokalny urząd rozpatruje decyzję w ciągu dwóch tygodni. Jeśli po tym czasie nie został wydany sprzeciw, można rozpocząć prace.

Ogrodzenie panelowe posesji - warunki techniczne

Podczas planowania ogrodzenia posesji, konieczne jest również zachowanie wytyczonych odgórnie kryteriów bezpieczeństwa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, ogrodzenie panelowe i jakiekolwiek inne, nie może stanowić zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Co to oznacza? Do wysokości 1,8 m absolutnie nie wolno umieszczać na ogrodzeniu ostrych elementów (w zamyśle utrudniających wdarcie się na teren inwestora), drutu kolczastego czy innych, zagrażających bezpieczeństwu materiałów wykończeniowych.