Producent ogrodzenia – kupuj bezpośrednio u źródła, nie daj się nabić w butelkę

06.10.2023

Producent ogrodzenia oferuje swoje produkty w sprzedaży hurtowej, jest często również dostawcą do sklepów. Czy swoje ogrodzenie panelowe może u niego kupić również detalista? Sprawdzamy, gdzie najlepiej szukać ogrodzeń i elementów ogrodzeniowych i jak kupować, żeby nie dać się nabrać.

Każdy, kto przeglądał ofertę branży ogrodzeniowej, szybko przekonuje się o tym, że to duży segment rynku. Świadomy wybór i decyzja zakupowa nie jest więc łatwa i wymaga przemyślenia kryteriów oraz wiedzy na temat tego, co najważniejsze. Producent ogrodzenia jest natomiast z reguły traktowany, jako największe ogniwo, do którego detaliści nie mają w ogóle dostępu. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że niewiele, nie wiedzą o tym jednak klienci. A ów brak wiedzy skutkuje błędnie podjętymi decyzjami.

Producent ogrodzenia czy sklep?

Chcesz kupić ogrodzenie panelowe. Wybrałeś już model, który najbardziej ci się podoba, dokonałeś pomiarów – znasz zatem potrzebne ilości komponentów, spisałeś listę niezbędnych elementów i wiesz dokładnie, czego szukasz. Jaki powinien być kolejny krok?

Większość inwestorów odpowie, że skierowałoby kroki do marketu budowlanego. Miejsca, które uchodzi za dobrze zaopatrzone i dysponujące możliwie najszerszą ofertą produktową. Nie jest to jednak do końca prawdziwym twierdzeniem. Owszem, w markecie budowlanym możemy liczyć na największy wybór różnorodnych produktów budowlanych. Nie zawsze jednak jest to najlepsze miejsce, aby celować w najwyższą jakość.

Sklepy wielkopowierzchniowe oferują produkty doskonałej jakości, takie ze średniej półki, ale dysponują również ofertą niższej jakości w niskich cenach. Czy jednak ogrodzenia modułowe są produktem, na którym warto oszczędzać? Zapytamy o to specjalistę.

Oszczędności na ogrodzeniach? Producent ogrodzenia wyjaśnia.

Każdy producent ogrodzenia szuka zawsze równowagi pomiędzy ceną a konkretnymi cechami swoich produktów. Panele ogrodzeniowe z wysokiej jakości stopów stali, starannie zabezpieczone przed korozją, wykonane w nowoczesnej technologii po prostu nie mogą być tanie. Jeśli cena wyraźnie odbiega od prawideł rynkowych, musi to oznaczać, że producent ogrodzenia zaoszczędził na którymś z etapów produkcji. Oszczędność jednak zawsze coś za sobą niesie. Stal o słabszych parametrach, brak powłoki antykorozyjnej, albo tańsza technologia produkcyjna oczywiście pozwolą skusić ceną, trzeba się jednak liczyć z tym, że takie ogrodzenia panelowe gorzej będą sobie radzić ze zmienną pogodą – na przykład mrozem czy wilgocią, krócej zachowają sprawność funkcjonalną podczas intensywnego użytkowania i szybciej, niż produkty z wyższej półki, wymuszą wymianę ogrodzenia na nowe – wyjaśnia producent ogrodzenia, przedstawiciel firmy Milord z Milanówka. – Jeśli dla klienta kryterium decyzyjnym jest cena, tańsze panele ogrodzeniowe spełnią jego oczekiwania. Jeśli jednak na pierwszym miejscu stoi jakość, trwałość i wytrzymałość w perspektywie czasu, zdecydowanie powinien wybrać produkty nieco droższe, ale o lepszych parametrach - dodaje.

Producent ogrodzenia a sklep

Jeśli wiemy już, jakiej jakości szukamy, zdecydowanie szybciej uda nam się wybrać ją u producenta, niż w sklepie, którego oferta jest szeroka i znacznie słabiej opisana. W miejscu, w którym miesza się tak wiele branż, próżno szukać wyczerpujących kart produktowych, ciężko bywa także ze wsparciem konsultantów. Znacznie szybciej uzyskamy doradztwo w miejscu, w którym jedyny asortyment to ogrodzenia systemowe i potrzebne do nich komponenty.

Wsparcie w wyborze, które oferuje producent ogrodzenia, możliwość dopytania o różne warianty i ich specyficzne cechy, to zdecydowanie aspekt, który przemawia na korzyść zakupu z pominięciem pośredników.

Kolejny fakt to wspomniana cena. Jeśli zaopatruje nas bezpośrednio producent ogrodzenia, nie płacimy dodatkowej marży, z którą związane są zakupy u pośredników. A przy większym zamówieniu, możemy także negocjować cenę – na co nie ma szansy w wielobranżowym sklepie.

Wszystko więc wskazuje na to, że producent ogrodzenia, który obsługuje zarówno zamówienia hurtowe, jak i detaliczne, jest zdecydowanie lepszym miejscem na zakup ogrodzenia, niż sklepy, w których w pewnym sensie kupujemy „kota w worku”.