Tradycja czy nowoczesność - dla kogo drewniany płot, a dla kogo ogrodzenia panelowe?

07.10.2021

Twój dom to twoje miejsce na ziemi i własny kawałek przestrzeni, w której czujesz się pewnie i komfortowo. To twój azyl i twierdza. I nikt niepowołany nie ma prawa się do niej dostać. Dlatego potrzebujesz ogrodzenia, które zapewni ci upragnione bezpieczeństwo i spokój. Płot otaczający dom powinien być solidny i estetyczny. Nie wiesz, jaki wybrać? Spokojnie – doradzimy, czy lepiej sprawdzi się tradycyjne drewno czy nowoczesne ogrodzenia panelowe!

Płot płotowi nierówny

Jeszcze do niedawna płot kojarzył się przede wszystkim z drewnianą palisadą lub ciężkim, betonowym murem nawiązującym do średniowiecznych budynków obronnych. Dziś, wielość rozwiązań potrafi przytłoczyć. W konsekwencji kupujący totalnie nie wiedzą, co wybrać i co najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. 
Podczas zastanawiania się nad swoim ogrodzeniem, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • architekturę domu,
  • najbliższe sąsiedztwo,
  • wygląd ogrodu,
  • wielkość oraz nachylenie terenu.

Twoje ogrodzenie powinno dobrze współgrać z elewacją domu – jej strukturą i kolorem. Istotna jest również bryła. Jeśli dom przypomina góralką chatę, ogrodzenie betonowe nie będzie miało sensu. A już na pewno nie będzie wyglądać estetycznie. Z kolei drewniany płot przy tradycyjnej kostce mazowieckiej wyróżni cię na tle sąsiadów - i to niekoniecznie pozytywnie. 

A skoro już o sąsiadach mowa, oni też mają znaczenie. Bo choć w polskim krajobrazie, budownictwo często jest niezwykle zróżnicowane, to warto zadbać o estetyczny porządek przynajmniej w najbliższym otoczeniu. Jeśli twoi sąsiedzi w większości mają ogrodzenia panelowe, nie wyłamuj się. I wybierz takie, które zadowoli i ciebie, i sąsiadów. 

Podczas rozmowy ze specjalistą powiedz o tym, jak chcesz, żeby wyglądał twój ogród. Nie zapomnij też dodać kilku informacji o charakterystyce terenu. Istotne jest, czy jest to teren płaski, czy pochylony, suchy czy podmokły. Dzięki temu fachowiec podpowie, jakie rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie, a jakie zupełnie nie wchodzi w grę. 

Tradycyjne drewno

Nie ma co ukrywać, że drewno najlepiej prezentuje się z drewnem. I choć zdarzają się śmiałkowie, którzy zestawiają je na przykład z ciężkim betonem, takie połączenia zostawmy do kuchni lub salonu. 

Drewniane płoty sprawdzą się natomiast w przypadku góralskich chat, budynków stylizowanych na świdermajery czy domków letniskowych. Jeśli poszukujesz ogrodzenia do takiej właśnie nieruchomości, tradycyjny płot będzie idealnym wyborem. Nie zapominaj jednak o idealnym impregnowaniu, żeby twoje ogrodzenie było trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Nowoczesne ogrodzenia panelowe

Jeszcze kilka lat temu ogrodzenia panelowe były kojarzone głównie z budynkami fabrycznymi i magazynowymi. Można je było również spotkać w pobliżu obiektów sportowych, placów zabaw i szkół. 

Teraz jednak ogrodzenia panelowe przebojem wdarły się na tereny prywatnych domów. Jedną z ich głównych zalet jest dość uniwersalny wygląd, który bez problemu wtapia się w otoczenie i idealnie koresponduje z większością stylów architektonicznych. Ogrodzenia panelowe są też niezwykle trwałe i praktycznie bezobsługowe. Dzięki ocynkowaniu i malowaniu proszkowemu nie będziesz musiał się przejmować problematyczną korozją i innymi uszkodzeniami powstałymi w wyniku niekorzystnych warunków zewnętrznych. To estetyczne, praktyczne, wytrzymałe i bardzo solidne ogrodzenia panelowe na długie lata.