Tylko słupki ogrodzeniowe? Z czego składa się ogrodzenie panelowe?

07.10.2021

Kiedyś ogrodzenie posesji kojarzyło się przede wszystkim z siatką, która nie była ani trwała, ani ładna. Na szczęście te czasy już dawno minęły, a zwykłą siatkę zastąpiły solidne i estetyczne ogrodzenia systemowe. Jeśli myślisz, że ich montaż jest znacznie trudniejszy, jesteś w błędzie. Wszystko, czego potrzebujesz, to panele i słupki ogrodzeniowe, a resztę możesz zostawić nam. 

Co będzie potrzebne do montażu ogrodzenia?

Ogrodzenia panelowe mogą się nieznacznie od siebie różnić. Wiele zależy od tego, na jakim terenie mają być zamontowane oraz podjętych decyzji zakupowych. Zanim złożysz zamówienie, musisz zdecydować się chociażby na konkretny kolor i model. Ale to nie koniec. Panele ogrodzeniowe mogą być montowane na podmurówce lub bezpośrednio w ziemi. Wiele zależy od tego, czy teren jest podmokły, czy może suchy. Czy masz zwierzęta lub planujesz je w przyszłości, czy też nie. A także od tego, gdzie mieszkasz – w pobliżu lasu, ulicy, a może na obrzeżach miasta. Jeśli od tych pytań kręci ci się w głowie, nie martw się. Nasi specjaliści postarają się rozwiać twoje wątpliwości i pomogą w dobraniu najlepszego rozwiązania.

Obojętnie, na co się zdecydujesz, w systemach ogrodzeniowych są elementy, które są niezmienne. Należą do nich:

  • panele,

  • słupki ogrodzeniowe,

  • obejmy, nakrętki lub podkładki

  • podmurówki

  • brama,

  • furtka.

Słupki ogrodzeniowe – na co warto zwrócić uwagę?

Może się wydawać, że słupki ogrodzeniowe są mało istotnym elementem ogrodzeń systemowych, ale to nieprawda. To tak naprawdę ich szkielet i podpora, która zapewnia trwałość. Zazwyczaj słupki ogrodzeniowe są wykonane z metalu, betonu lub z profili. Mogłeś też słyszeć o słupkach drewnianych, ale te wykorzystywane są najczęściej w przypadku ogrodzeń tymczasowych. 

Przy zamawianiu zwróć uwagę, czy metalowe słupki są ocynkowane i pomalowane proszkowo. Dzięki temu twoje ogrodzenie będzie zabezpieczone przed korozją, uszkodzeniami i warunkami zewnętrznymi. 

Podczas montażu słupki ogrodzeniowe najczęściej stabilizowane są za pomocą suchego betonu. Istotne jest, żeby do mocowania używać żyłki lub – jeszcze lepiej – poziomicy. Każdy ze słupków stanowi podporę dla ogrodzenia, czyli jest czymś w rodzaju rusztowania. Jeśli choć jeden z nich będzie krzywy, może to stanowić zagrożenie dla stabilności i trwałości ogrodzenia panelowego.

Dlatego, jeśli nie znasz się na montażu takiego ogrodzenia, nie podejmuj się go. Wszystko możesz zostawić w rękach specjalistów Milord, którzy z łatwością postawią ogrodzenie nawet w jeden dzień. 

Czy bramy i furtki też mają znaczenie?

Zarówno brama, jak i furtka to – podobnie jak słupki ogrodzeniowe – istotny element systemu. Dlatego warto im się dokładniej przyjrzeć. 

Furtka powinna mieć minimum 90 cm szerokości. Zastanów się, czy nie potrzebujesz szerszej. To niezwykle ważne w przypadku posiadania lub planowania dzieci. Jest furtka będzie zbyt wąska, możesz mieć problem z wózkiem. 

W przypadku bram, najczęściej wybierasz spośród dwóch rozwiązań - bram przesuwnych lub dwuskrzydłowych. To, na którą się zdecydujesz, zależy od twoich upodobań, ale w tej kwestii również może wiele zależeć od tego, czy posiadasz dzieci i zwierzęta.

Jak widać, ogrodzenia panelowe to kilka bardzo istotnych elementów. To także decyzje, które trzeba podjąć. Dlatego warto postawić na doświadczonego producenta. Dzięki temu zapewnisz sobie fachową pomoc od momentu wyboru, przez montaż, aż po serwis i prace konserwacyjne.