Z początkiem 2025 roku zmianie uległy przepisy związane z podatkiem od nieruchomości na ogrodzenia przemysłowe. Mimo, że nowelizacja nie obejmuje właścicieli domów jednorodzinnych, to może mieć wpływ na przedsiębiorców którzy kupują ogrodzenia i niektóre podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Jak twierdzi Ministerstwo Finansów, zmiany nie obejmują wprowadzenia nowego podatku, a jedynie doprecyzowanie już istniejących i obowiązujących przepisów. Ich celem jest jasne i przejrzyste określenie, jakie podmioty oraz obiekty podlegają opodatkowaniu, tłumacząc niejasności, które rodziły wcześniej liczne wątpliwości podatników.
Kto zapłaci podatek od ogrodzenia w 2025 roku?
Zmiany prawne, choć wprowadziły nerwową atmosferę i zestresowały wiele osób, które użytkują ogrodzenia, nie dotyczą osób fizycznych. Obejmują raczej podmioty, które na swoich posesjach wykorzystują ogrodzenia przemysłowe.
Podatek od ogrodzenia – nie dla osób fizycznych!
Podatek od ogrodzenia nie dotyczy osób fizycznych, które ogrodziły prywatne nieruchomości, a te nie są przeznaczone w całości wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych nie będą musieli ponosić dodatkowych, związanych z nowelizacją podatkową opłat.
Co bardzo istotne, również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w części budynku mieszkalnego, czyli zajmują część nieruchomości na prowadzenie biura czy gabinetu lekarskiego, nie będą musiały płacić podatku za ogrodzenie. Nieruchomość pozostaje nadal bowiem budynkiem mieszkalnym, mimo prowadzonej w jej części działalności.
Podatek od ogrodzenia dla biznesu – ogrodzenia przemysłowe
Jak obliczyć podatek od ogrodzenia za ogrodzenia przemysłowe po zmianach w 2025 roku?
Kwestią, która wszystkich interesuje najbardziej, to rzeczywiste koszty. Jak zatem obliczyć podatek za ogrodzenia przemysłowe na nowych zasadach?
Podatek od ogrodzenia naliczany jest od jego wartości. Stawka wynosi 2%, oznacza to, że jeśli ogrodzenie zostało wycenione na przykład na 50 000 zł, to roczny podatek będzie wynosił 1000 zł.
A zatem, wyliczając stawkę podatku od ogrodzenia, trzeba kolejno:
Zwolnienia z podatku za ogrodzenia przemysłowe – kto nie zapłaci?
Nie wszystkie podmioty będą musiały zapłacić podatek od ogrodzenia. Zwolnienia z podatku obejmują:
Jeśli nie masz pewności, czy zwolnienie z podatku od ogrodzeń dotyczy twojej sytuacji, a interpretacja nie jest dla ciebie jednoznaczna, skonsultuj swoje wątpliwości z lokalnym urzędem skarbowym. Tam uzyskasz precyzyjne informacje i dowiesz się, czy twoje ogrodzenie przemysłowe jest objęte zmianami.
Podsumowując, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości prywatnej, która jest otoczona ogrodzeniem, to nowelizacja przepisów dotycząca opodatkowania ogrodzeń cię nie dotyczy. Nie dotyczy cię również, jeśli w budynku mieszkalnym wykorzystujesz jego część na prowadzenie działalności gospodarczej.
Jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą, który posiada ogrodzenia przemysłowe na terenach podlegających prowadzonej działalności gospodarczej, to już teraz warto sprawdzić ich wartość, aby przygotować się na wynikające z nowych przepisów podatkowych zobowiązanie finansowe. Zwłaszcza że w przypadku dużych powierzchni, a więc i kosztownych ogrodzeń, kwota należnego podatku może być niemała.
* Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.