Montaż ogrodzeń – czy to trudne?

03.05.2020

Montaż ogrodzeń – samodzielnie, albo w usłudze łączonej, jeśli zamawiamy panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe i inne elementy ogrodzenia wraz z montażem u producenta. Wybór zawsze należy oczywiście do inwestora, a my sprawdzamy, czy montaż ogrodzeń to trudne i wymagające zadanie.

Ogrodzenia panelowe – bo o nich mowa – to ogrodzenia, na które, jak wskazuje nazwa, składają się przede wszystkim panele ogrodzeniowe, potrzebne są także słupki ogrodzeniowe, brama i furtka, podmurówka betonowa, jeśli naturalnie taka zostanie wybrana metoda montażu oraz akcesoria ogrodzeniowe, czyli śruby i inne elementy montażowe. Sam montaż ogrodzeń to tak naprawdę prace, które polegają na połączeniu wymienionych komponentów w ogrodzenie. Wszystkie części dostarczane są pod zamówiony adres w postaci gotowej do pracy.

Montaż ogrodzeń – co powinieneś wiedzieć

Montaż ogrodzeń panelowych przemyślany i zoptymalizowany jest w taki sposób, aby prace były jak najbardziej uproszczone. Nie ma tu budowy i konstruowania ogrodzenia od podstaw. Nie oznacza to jednak, że montaż ogrodzeń mogłoby wykonać dziecko. Mimo wszystko bowiem jest do tego niezbędne jakieś doświadczenie budowlane, konieczne są także narzędzia, bez których montaż ogrodzeń absolutnie się nie uda.

Pierwszym, co należy wykonać, są pomiary. Bez nich nie da się nawet złożyć zamówienia, bowiem pierwszym, o co zapyta producent ogrodzenia, będzie to, jaki typ ogrodzenia i panele ogrodzeniowe wybrałeś, a zaraz po tym zapyta o wykonane pomiary, aby dostosować do nich wielkość zamówienia.

Zanim zostanie wykonany montaż ogrodzeń, konieczne jest także wykonanie tak zwanej niwelacji terenu. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się potrzeba wyrównania powierzchni, na której będzie stawiane ogrodzenie. Obejmuje to w miarę możliwości usunięcie nadmiarów, wyrównanie braków oraz usunięcie wszystkich przeszkód, również tych, które znajdują się pod ziemią.

Montaż ogrodzeń wymaga także wykopania określonej wielkości dołów – otworów, w których zamontowane zostaną słupki. Słupki ogrodzeniowe muszą zostać odpowiednio obsadzone i zabetonowane. Na tym etapie należy wykonać także tak zwane osiowanie i wyrównanie. Dalej montaż ogrodzeń polega na montażu uchwytów podmurówki i jej obsadzeniu. Dopiero po wyschnięciu można zamocować przęsła, czyli panele ogrodzeniowe.

Kolejnym etapem, który nie toleruje błędów pomiarowych i krzywizn, jest obsadzenie bramy oraz furtki. To elementy ruchome, ich stabilność musi więc być bez zarzutu.

Montaż ogrodzeń – specjaliści

Choć porównując montaż ogrodzeń panelowych z budową ogrodzeń od podstaw, ten pierwszy jest bez porównania łatwiejszy i szybszy, to wciąż jednak wymaga wiedzy i sprzętu. Nie każdy „domowy majsterkowicz” będzie w stanie wykonać montaż ogrodzeń prawidłowo. Błędy zaś będą kosztowały sporo.

Uwzględniając zatem koszt całego ogrodzenia i mając na uwadze, jak długie lata powinno ono stać stabilnie w nienaruszonym stanie, lepiej jednak chyba powierzyć montaż ogrodzeń fachowcom, którzy z powodzeniem pokonają nierówności i zadbają o to, aby ogrodzenia panelowe stały proste i dumnie reprezentowały posesję.

Jeśli jesteś na etapie rozglądania się za nowym ogrodzeniem, wybierasz panele ogrodzeniowe i chcesz zamówić montaż ogrodzeń u producenta, nie odkładaj tego na później. Zainteresowanie jest spore, a sezon nie będzie trwał wiecznie.