Montaż ogrodzeń – wszystko co powinieneś wiedzieć, żeby zrobić to dobrze

12.12.2019

Montaż ogrodzeń to bardzo istotny element inwestycji. Prace powinny być przeprowadzane z ogromną starannością. Zaniedbania i błędy mogą prowadzić do obniżenia jakości i trwałości efektu końcowego, a także zbędnych wydatków. Spróbujemy dziś wyjaśnić po krótce jak montować ogrodzenia we właściwy sposób i jak uniknąć najpowszechniejszych błędów.

Montaż ogrodzeń – wyrównanie gruntu

Budowę ogrodzenia poprzedzić powinna ocena stanu podłoża. Jeśli grunt wymaga wyrównania, należy wykonać podsypy i nasypy. Bez odpowiednio przeprowadzonej niwelacji terenu nie da się w prawidłowy sposób osadzić ogrodzenia. W procesie niwelacji pomóc może geodeta, posiadający specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Nierówności – jeśli w dalszym ciągu stanowią kłopot – można wyrównać dokonując tzw. ząbkowania. Oznacza to ustawienie poziomu ogrodzenia w stosunku do podłoża działki. Można w tym celu zastosować mur oporowy z betonu.

Montaż ogrodzeń - osadzenie słupków

Po wykonaniu niwelacji terenu, przechodzimy do zamontowania słupków (to w przypadku ogrodzenia siatką oraz panelami ogrodzeniowymi). Rozmieszczone w odpowiednich odstępach słupki ogrodzeniowe zalewa się betonem (w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych rezygnuje się zwykle z podmurówki, ograniczając w ten sposób koszty) i pozostawia do zastygnięcia. Zabetonowane słupki są gotowe do montażu ogrodzenia. Szczególną uwagę należy również zwrócić na wysokość osadzanych słupków – błędy na tym etapie mogą sporo kosztować.

Ogrodzenie panelowe i siatka ogrodzeniowa

Ogrodzenie panelowe wymaga montażu paneli i akcesoriów dodatkowych, jeśli wybraną formą ogrodzenia jest siatka, montujemy druty naciągowe wraz z akcesoriami. W przypadku tych pierwszych, niezwykle istotna jest odpowiednia odległość między słupkami (258 centymetrów między osiami słupków). Jeśli chodzi natomiast o siatkę, montaż słupków podporowych  wykonuje się przy użyciu zaczepów. Trzeba pamiętać o tym, aby kąt nachylenia słupka podporowego wynosił minimum 45 o w stosunku do podpieranego słupka narożnego.

Ogrodzenia frontowe

Ogrodzenia frontowe z bloczków ogrodzeniowych wymagają wykonania betonowego fundamentu na głębokości 1 metra w ziemi na całej długości planowanego ogrodzenia lub wykonania lanej podmurówki z betonu. W tym przypadku po wyrównaniu terenu konieczne jest wyznaczenie punktów geodezyjnych oraz wykonanie zbrojonych fundamentów. Po zastygnięciu betonu można przejść do ustawienia bloczków ogrodzeniowych (również są zalewane betonem).