Montaż ogrodzeń – jaki zakres prac obejmuje?

11.08.2023

Montaż ogrodzeń to element oferty, którą proponuje klientom każdy producent ogrodzenia. Sprawdzamy, jaki zakres prac obejmuje i czy warto korzystać z tej usługi.

Montaż ogrodzeń – samodzielnie czy z fachowcami?

Ogrodzenia panelowe uważane są za typ ogrodzeń, które są najbardziej przyjazne w montażu. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się wykonać te prace samodzielnie. Wymaga to pewnej wiedzy technicznej, posiadania określonych narzędzi, bez których montaż ogrodzeń nie jest możliwy, no i czasu. Decydując się na samodzielny montaż ogrodzeń, warto rozważyć „za” i „przeciw”, bowiem koszty błędów mogą być naprawdę wysokie. Źle wykonane pomiary uniemożliwiają montaż ogrodzeń, powodują również błędnie złożone zamówienie – panele ogrodzeniowe w złych wymiarach lub ilościach, podobnie słupki ogrodzeniowe w wyniku nieprawidłowych pomiarów mogą okazać się niewystarczające (lub może ich być za dużo). Jeśli ogrodzenia panelowe montowane są na podmurówce, to jej obsadzanie także wymaga pewnej wiedzy.

Źle zamontowane, nieprawidłowo wymierzone, błędnie wypoziomowane ogrodzenia panelowe, mogą nie być stabilne, tracić na wytrzymałości i źle wyglądać.

Montaż ogrodzeń – zakres prac

Jeśli decydujesz się na zamówienie u producenta i kupujesz w jednym miejscu wszystkie elementy ogrodzenia: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa, akcesoria ogrodzeniowe, brama, furtka, to montaż ogrodzeń nie zwiększa kosztów w szczególnie drastyczny sposób.

Montaż ogrodzeń obejmuje:

  • Zdjęcie pomiarów, wymierzenie spadków terenu.
  • Wykonanie otworów pod słupki ogrodzeniowe o odpowiedniej głębokości. Następnie w wykopanych otworach specjaliści osadzają słupki, betonując je, osiując i wyrównując, aby stały prosto, pewnie i stabilnie.
  • Dalej następuje montaż uchwytów podmurówki oraz jej obsadzenie. Prace muszą być wykonane zgodnie ze sztuką, w przeciwnym razie istnieje ryzyko słabej stabilności ogrodzenia.
  • Kolejnym etapem prac jest zamontowanie przęseł, czyli paneli ogrodzeniowych.
  • W następnej kolejności fachowcy betonują tzw. poduszkę pod bramę przesuwną lub ławę betnową pod bramę dwuskrzydłową.
  • Brama musi zostać wypoziomowana i prawidłowo ustawiona.
  • Ostatnim etapem prac jest betonowanie słupków ogrodzeniowych, zamonotwanie przęseł oraz zamontowanie furtki.

Jak widać, montaż ogrodzenia, choć z pewnością nie jest tak skomplikowany, jak budowa domu, wymaga wiedzy i doświadczenia, którą ekipa producenta z całą pewnością posiada. Wiedza specjalistów okazuje się szczególnie istotna w przypadku niesprzyjającego terenu, na którym występują duże, wymagające niwelacji nierówności.

Jeśli więc nie masz absolutnej pewności, że jesteś w stanie sprostać wymienionym wyżej zadaniom, lepiej zaufaj doświadczonym fachowcom, zamów montaż ogrodzenia i nie ryzykuj, że kosztowne ogrodzenia panelowe nie będą tak trwałe i stabilne, jak być powinny.