Ogrodzenia frontowe – jak obniżyć koszty inwestycji?

27.09.2023

Ogrodzenia frontowe – ale nie tylko te – to dość duży wydatek. Podpowiadamy, jak obniżyć koszty inwestycji, utrzymując w jej obrębie wysoką jakość. Opowiemy także o tym, dlaczego ogrodzenia frontowe bezwzględnie muszą być jakościowe i nie warto nadmiernie na nich oszczędzać.

Ogrodzenia frontowe to przednia część ogrodzenia. A dokładniej ta, która wita gości na froncie - z przodu domu i z reguły przy drodze lub chodniku. Stanowi zatem wizualnie najbardziej istotną część konstrukcji, która w całości składa się z czterech boków.

Ze względu na chęć wizualnego odgrodzenia się od drogi publicznej, czyli z powodu potrzeby zapewnienia sobie poczucia prywatności, większość inwestorów jako ogrodzenia frontowe wybiera panele ogrodzeniowe, które są mocniej zabudowane i skutecznie osłaniają teren posesji od wścibskich spojrzeń przechodniów.

Ogrodzenia frontowe – ceny

Ceny ogrodzeń są bardzo różne i uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym jest wielkość terenu, który ma być ogrodzony. Kolejnym jest rodzaj – model ogrodzenia (o nich za chwilę), materiał, z jakiego są wykonane ogrodzenia panelowe, a także ich marka, czyli połączenie renomy producenta oraz jakości oferowanych przez niego produktów.

Wysokiej jakości stal, z której w większości są wykonane ogrodzenia frontowe, kosztuje niestety coraz więcej. Nic nie wskazuje na to, aby ceny miały stanąć w miejscu – najpewniej to wcale jeszcze nie koniec podwyżek. Coraz więcej kosztuje również proces produkcji. Wynika to z kosztów ponoszonych przez producentów w fabrykach. Na te czynniki nie mamy żadnego wpływu. Jak zatem można zaoszczędzić i wydać na ogrodzenia frontowe nieco mniej?

Ogrodzenia frontowe w dobrej cenie

Żeby ogrodzenia frontowe były nieco mniej dotkliwym wydatkiem, można pomyśleć o rozwiązaniach optymalizacyjnych.

Ogrodzenia frontowe nie na całą posesję. Możesz zmniejszyć koszt ogrodzenia, jeśli wybierzesz inne ogrodzenie na front posesji i inne na trzy pozostałe boki ogrodzenia. Ogrodzenia frontowe rzeczywiście potrafią kosztować więcej. Powodem jest nie tylko to, że częścią takiego ogrodzenia są bramy i furtki, które podnoszą koszt, ale również fakt, że jako ogrodzenia frontowe wybieramy często droższe panele ogrodzeniowe, traktując je jako reprezentacyjną część ogrodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzy pozostałe boki ogrodzenia były nieco tańszym wariantem. To nadal oczywiście mogą być doceniane za świetny styl i jakość ogrodzenia panelowe, ale niekoniecznie w tym samym wariancie z wyższej półki, co ogrodzenia frontowe.

Ogrodzenia frontowe – podziel koszty z sąsiadami. Posesje z reguły bezpośrednio ze sobą graniczą. Oznacza to, że koniec jednej jest równocześnie początkiem drugiej działki. W związku z tym boczne ogrodzenia panelowe, które otaczają teren jednej działki, mogą być wspólne dla dwóch posesji. Jeśli uzgodnisz z dwoma sąsiadami – po lewej i prawej stronie swojej posesji, że stosujecie takie rozwiązanie, to aż dwa boki ogrodzenia będą wspólne. Ogrodzenia frontowe będą więc indywidualne, ale za ogradzane boczne krawędzie działki zapłacisz już tylko połowę kwoty. Poza oszczędnością, plusem takiego rozwiązania jest również wizualna spójność w obrębie tej samej ulicy. Sąsiadujące ze sobą domy ogradzane w tym samym stylu, prezentują się doskonale. Musicie tylko z sąsiadami wybrać te same ogrodzenia panelowe u tego samego producenta. Może się także okazać, że większe zamówienie z kilku domów równocześnie pozwoli wynegocjować lepszą stawkę – producent ogrodzenia będzie mógł potraktować takie zamówienie, jako hurtowe.

Ogrodzenia frontowe – wybierz solidną jakość

Pozostając przy wyborze producenta, należy pamiętać, że najważniejsza jest jakość. To bardzo ważne, aby ogrodzenia frontowe wykonane były z solidnych stopów stali, w sprawdzonej i niezawodnej technologii, z dbałością o najdrobniejsze detale. Tylko wtedy zyskasz pewność, że wydane pieniądze będą inwestycją na wiele kolejnych lat.

Jeśli wybrane ogrodzenia frontowe okażą się niskiej jakości, nie poradzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, o które nie jest trudno, nie wytrzymają wpływu oddziałujących na nie warunków atmosferycznych i w krótkim czasie wymuszą kolejne wydatki – albo na naprawę, albo częściową wymianę, albo – w najgorszym wypadku – zmuszą do zakupu nowego ogrodzenia.