Ogrodzenia panelowe – zawirowania w branży i prognozy rynkowe

17.11.2022

Ogrodzenia panelowe to jedno z najczęściej wybieranych ogrodzeń. Kuszą odbiorców licznymi walorami i właściwie nie mają wad. Od jakiegoś czasu jednak da się słyszeć, że w branży – podobnie, jak w wielu innych – zachodzą burzliwe zmiany. Co oznaczają dla inwestorów? Sprawdzamy.

Ogrodzenia panelowe – co w trawie piszczy?

Ogrodzenia panelowe były od zawsze cenione za doskonały stosunek jakości do ceny, łatwy, szybki i tani montaż ogrodzenia, świetny design i wysoki poziom trwałości. Na tej półce cenowej trudno właściwie znaleźć dla nich godne zastępstwo.

Branża jednak nie oparła się kryzysowej sytuacji. Inflacja, ceny energii, podwyżki, które dotknęły huty, a więc finalnie boryka się z nimi każdy producent paneli ogrodzeniowych 2D i 3D, sprawiły, że ogrodzenia panelowe już teraz kosztują więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. To jednak nie koniec problemów. Huty pracują na przysłowiowe pół gwizdka, dostarczają więc mniej surowców do producentów, którzy wytwarzają ogrodzenia panelowe. To z kolei oznacza zmniejszenie produkcji ogrodzeń przy utrzymanym wciąż popycie na ten popularny typ ogrodzeń.

Ogrodzenia panelowe – jakie będą skutki tych trudności?

Pierwszym – dość oczywistym – skutkiem problemów w branży ogrodzeniowej będą podwyżki cen. Obejmą z pewnością ogrodzenia panelowe w całości, czyli: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, bramy i furtki, podmurówka betonowa – każdy element, który składa się na ogrodzenia panelowe.

Drugim, i być może gorszym, problemem będzie dostępność produktów. Może się okazać, że ogrodzenia panelowe będzie dużo trudniej dostać, a zatem, ich kupno będzie wymagało dłuższego czasu na realizację zamówienia.

Mając na uwadze porę roku, która z dużą skutecznością utrudnia montaż ogrodzenia i konieczność chwilowego wstrzymania planowanych prac na zewnątrz, warto wziąć opisane trudności pod uwagę.

Ogrodzenia panelowe – jak więc uniknąć konsekwencji problemów?

Ogrodzenia panelowe można montować do pierwszych przymrozków. Oczywiście im niższe są temperatury, tym gorzej. Jeśli więc temperatury będą nadal spadać, utrudniając montaż ogrodzenia, to ogrodzenia panelowe będą musiały poczekać do ocieplenia. Może się zdarzyć, że aura nas zaskoczy i montaż ogrodzenia będzie możliwy jeszcze zanim zima rozgości się w Polsce na dobre. Wówczas najlepiej złożyć niezwłocznie zamówienie – ogrodzenia panelowe wciąż jeszcze są w magazynach.

Jeśli jednak pogoda nie będzie nas rozpieszczać, to zdecydowanie nie warto czekać ze złożeniem zamówienia do wiosny. Wówczas producent ogrodzeń panelowych 2D i 3D nie będzie w stanie wyprodukować w krótkim czasie tak wiele, jak będzie oczekiwał tego nienasycony rynek. Trzeba będzie czekać. Dlatego już teraz warto szukać solidnej firmy i zamawiać swoje ogrodzenia panelowe.

Może się zdarzyć tak, że panele ogrodzeniowe, niezbędne akcesoria ogrodzeniowe i wszystko to, co jest potrzebne, aby powstały ogrodzenia panelowe będzie można kupić z odroczonym terminem montażu. Czyli zagwarantować sobie, że ogrodzenie będzie spokojnie czekało na chwilę, w której montaż ogrodzenia będzie możliwy.

Ogrodzenia panelowe kupione teraz z całą pewnością będą kosztowały o wiele mniej, niż jest to prognozowane na przestrzeni nadchodzących miesięcy. Pośpiech jest zatem w tej sytuacji zdecydowanie wskazany.