Panele ogrodzeniowe – konserwacja i serwis, jak dbać o ogrodzenia panelowe

09.08.2023

Panele ogrodzeniowe tworzą ogrodzenia modułowe (ogrodzenia panelowe i ogrodzenia systemowe to ich alternatywne nazwy). Ten popularny model ogrodzeń jest częstym wyborem klientów, którzy oczekują jakości, trwałości, dobrego efektu wizualnego i wysokiego poziomu bezpieczeństwa w dobrej cenie. Dziś porozmawiamy o tym, jak dbać o panele ogrodzeniowe, aby odwdzięczyły się wieloletnią sprawnością i niesłabnącym poziomem jakości.

Panele ogrodzeniowe – dlaczego wymagają serwisowania

Panele ogrodzeniowe wykonane są ze stali. Choć do ich wytwarzania producent ogrodzenia dobiera wytrzymałe stopy stali wysokiej jakości, to nawet ona nie jest niezniszczalna. Stal jest niezwykle odporna na wilgoć, temperatury – zarówno wysokie, jak i niskie, promienie UV – radzi sobie ze wszystkimi warunkami atmosferycznymi. To możliwe również dlatego, że panele ogrodzeniowe, zanim opuszczą halę produkcyjną, są starannie zabezpieczane przed korozją. Są na całej powierzchni cynkowane i malowane, co tworzy skuteczną powłokę ochronną.

Panele ogrodzeniowe to jednak produkt wielosezonowy (ku uciesze inwestorów, którzy wcale nie mają ochoty na częste zakupy kolejnych ogrodzeń). Może się więc zdarzyć, że powłoka antykorozyjna ulegnie uszkodzeniu na skutek uderzenia, zarysowania lub po prostu pod wpływem użytkowania wraz z upływem czasu.

Panele ogrodzeniowe – przegląd. Podstawową czynnością, której wymagają panele ogrodzeniowe, choć właściwym byłoby napisanie, że wymagają jej po prostu ogrodzenia modułowe w całości, jest przegląd. Inspekcja powinna odbywać się w jasnym świetle dziennym – tak, aby było dobrze widać każdy szczegół ogrodzenia. W zakamarkach porośniętych trawą czy nasadzeniami można wspomóc się latarką. Istotne jest, aby starannie przyjrzeć się całemu ogrodzeniu. Podczas takiego przeglądu szukamy uszkodzeń. Obejrzeć należy oczywiście zarówno panele ogrodzeniowe, jak i słupki ogrodzeniowe.

Panele ogrodzeniowe – brama i furtka. Panele ogrodzeniowe to jeszcze nie wszystko. Ogrodzenie panelowe posiada przecież także bramę i furtkę. Te są nawet bardziej intensywnie użytkowane, panele ogrodzeniowe stoją bowiem nieruchomo, podczas gdy bramy i furtki są w ciągłym ruchu. Bramy i furtki wymagają nie tylko przeglądu powłoki antykorozyjnej, ale również sprawdzenia mechanizmów i części ruchomych. Należy usunąć z nich wszelkie przeszkody, które gromadzą się z czasem – liście, drobne gałązki i patyki, małe kamienie, słowem wszystko, co może blokować i utrudniać płynny ruch, wpływając równocześnie na uszkodzenie powłoki antykorozyjnej.

Panele ogrodzeniowe – napraw usterki

Jeśli po starannym przeglądzie stwierdzimy uszkodzenia mechaniczne, głębsze zarysowania, ubytki w powłoce antykorozyjnej, należy zająć się ich naprawą. W tym celu zarówno bramy i furtki, słupki ogrodzeniowe, jak i panele ogrodzeniowe musimy zeszlifować w uszkodzonych miejscach. Oczyszczenie powierzchni musi doprowadzić do stanu, w którym pozbędziemy się rdzy, łuszczącej się farby i zanieczyszczeń. Wówczas możemy zająć się ich naprawą. W pierwszej kolejności nakładając podkład antykorozyjny, a w drugiej farbę. Można również wybrać farbę ze środkiem antykorozyjnym w składzie. Po zamalowaniu naprawianych powierzchni kolor może się nieco różnić od pierwotnego. Ponieważ jednak panele ogrodzeniowe stoją cały czas na zewnątrz, kolor szybko dopasuje się do powierzchni całego ogrodzenia.

Ostatnim, co należy zrobić, jest nasmarowanie elementów ruchomych odpowiednim i przeznaczonym do tego preparatem, który zapewni gładkie i bezproblemowe otwieranie i zamykanie bramy i furtki.

Panele ogrodzeniowe – profesjonalny serwis

Jeśli nie masz smykałki do tego typu prac, brakuje ci czasu lub z innych powodów chciałbyś powierzyć je specjalistom, nie ma problemu. Producent ogrodzenia, u którego kupiłeś swoje panele ogrodzeniowe z pewnością ma w swojej ofercie serwis ogrodzeń. Wystarczy się skontaktować, wyjaśnić, o jaki zakres usługi chodzi i umówić termin. Wówczas zyskasz pewność, że twoje panele ogrodzeniowe są w idealnym stanie na kolejne lata użytkowania.