Przedłuż trwałość ogrodzenia – konserwacja i pielęgnacja

04.09.2019

Dziś kilka słów o tym, jak dbać o ogrodzenia – drewniane, gabiony czy panele ogrodzeniowe, żeby jak najdłużej służyły nam i pod kątem funkcjonalnym i estetycznym. Jeśli chcemy mieszkać pięknie, musimy regularnie kosić trawę, dbać o sezonowe nasadzenia i odświeżać elewację domu. Jego wnętrze też wymaga okresowych napraw i prac modernizacyjnych. Wszystkie przedmioty użytkowe tracą odrobinę swej jakości wraz z upływem czasu. Z ogrodzeniami sprawa ma się dokładnie tak samo.

Drewniane ogrodzenie

Choć ma zwykle stosunkowo niską cenę, to niestety jego trwałość pozostawia wiele do życzenia. Drewno jest bowiem bardzo wrażliwe na zmienną pogodę i niszczy się pod wpływem wilgoci (deszcz, śnieg), wysokich temperatur (promieni UV) i mrozów. Wymaga nieustannego zabezpieczania środkami zwiększającymi odporność na wilgoć oraz grzyby (które są następstwem działania wody). Takie ogrodzenie – odmiennie, niż metalowe panele ogrodzeniowe – wymaga regularnego pokrywania środkami grzybobójczymi oraz lakierem i/lub farbą.

Cynkowa siatka ogrodzeniowa

Koncepcja średnio niskobudżetowa, ale niestety pozostawiająca wiele do życzenia w kwestii wytrzymałości. Wraz z upływem czasu siatka traci na jakości i wymaga odświeżenia. Pod wpływem procesu utleniania, na cynkowanej powierzchni pojawiają się ślady rdzy. Renowacja takiej siatki wymaga usunięcia rdzy, a następnie pokrycia farbami – podkład plus farba nawierzchniowa.

Kosze gabionowe 

Wykonane z konstrukcji metalowych – te wykonywane są różnymi metodami (zależy od producenta), wypełnionych bryłami kamienia. Z upływem czasu i one wymagają odświeżania i zabiegów pielęgnacyjnych. Kosze – podobnie jak siatka ogrodzeniowa – wymagają dokładnego oczyszczenia z rdzy i pokrycia przynajmniej warstwą farby podkładowej. Kamienie natomiast, z upływem czasu zmieniają swój wygląd. Widoczny jest na nich nalot, często również pod wpływem wilgoci zmieniają kolor. Uzyskany efekt może – lecz nie musi się podobać inwestorowi. Jeśli kamienie w swoim naturalnym, zmienionym z czasem wydaniu nie spełniają oczekiwań, trzeba je po prostu wymienić na nowe.

Panele ogrodzeniowe

I one raz na kilka lat wymagają konserwacji, w przeciwieństwie do poprzedników jednak, zabiegi nie muszą być wykonywane tak często. Porządnie wykonane panele ogrodzeniowe są cynkowane galwanicznie i malowane proszkowo, wybrane panele ogrodzeniowe są ponadto dodatkowo pokrywane specjalną, chemiczną powłoką antykorozyjną – to skutecznie zabezpiecza je przed warunkami pogodowymi i powoduje, że ogrodzenie panelowe radzi sobie przez długie lata. Szczególnie jeśli ogrodzenie panelowe zostało zakupione u odpowiedzialnego producenta, który dba o ich jakość.