Ogrodzenie panelowe, możesz współdzielić koszty z sąsiadem

03.04.2023

Ogrodzenie panelowe to ogrodzenie, które buduje się z gotowych elementów. Wybrane panele ogrodzeniowe łączy się w całość, tworząc piękne ogrodzenie systemowe – ich zamienna nazwa to również ogrodzenia modułowe. Poznajmy je dziś bliżej i sprawdźmy, jak można obniżyć koszty ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia wokół całej posesji to spory wydatek. Nikt równocześnie nie chce inwestować w rozwiązania tymczasowe, których niska jakość wymusi ponowne zakupy w niedługim czasie. Jak więc kupić porządne ogrodzenie panelowe, żeby nie wydać zbyt wiele? Podpowiadamy!

Co to jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to typ ogrodzenia, który stawia się z komponentów, produkowanych w halach produkcyjnych i dostarczanych tam, gdzie odbywa się montaż ogrodzenia w postaci gotowej do połączenia w całość.

Na takie ogrodzenie składają się panele ogrodzeniowe, które są dostępne w kilku wariantach. Panele ogrodzeniowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D czy ogrodzenia panelowe typu fala, albo ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych. Wszystkie te panele ogrodzeniowe czymś się od siebie różnią, ale każdy rodzaj uznawany jest za ogrodzenie panelowe wysokiej jakości.

Panele ogrodzeniowe to jednak nie wszystko. Aby zbudować ogrodzenie panelowe, potrzebne są również słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa – jeśli wybieramy montaż ogrodzenia na podmurówce, akcesoria ogrodzeniowe, na których liście znajdują się między innymi daszki, złączki, śruby, podkładki, etc., a także brama i furtka, bez których wejście i wjazd na teren posesji, nie byłyby możliwe.

Ogrodzenie panelowe – podziel koszty

Choć oczywiście nie jest to reguła, to prywatne posesje graniczą często bezpośrednio ze sobą. Jeśli twoja działka nie jest odosobniona, zaraz za jej obrysem znajduje się nieruchomość sąsiada i jesteście się w stanie z sąsiadem porozumieć w kwestii wyboru, jakie ogrodzenie panelowe wam odpowiada, możecie podzielić związane z nim koszty. Jak to wygląda?

Z przodu posesji znajduje się tak zwane ogrodzenie frontowe. To część ogrodzenia, w której osadzona jest brama oraz furtka. Tego fragmentu ogrodzenia na pewno nie współdzielisz z sąsiadem, jego koszty są więc indywidualne i spoczywają na tobie. Jeśli natomiast z jednej i drugiej strony – po bokach – znajdują się posesje sąsiadów, którzy wraz z tobą dopiero się budują i również chcą kupić ogrodzenie modułowe, to boczne „ściany” ogrodzenia możecie wybrać wspólnie, dzieląc ich koszty na pół. Ze „ścianą” ogrodzenia z tyłu domu może być różnie, w zależności od usytuowania działek, ale to także może być część współdzielona, w której uda ci się podzielić koszty.

Ogrodzenie modułowe – wady dzielenia kosztów

Zalety rozwiązania, w którym koszty za ogrodzenie modułowe są dzielone na 2-3 osoby są oczywiste i wiążą się ze sporymi oszczędnościami w budżecie. Są jednak i wady takiego rozwiązania.

Przede wszystkim musicie z sąsiadem/sąsiadami dojść do konsensusu w kwestii wyboru. Nie każde ogrodzenie modułowe musi podobać wam się wspólnie. Kolejna kwestia, to serwis ogrodzenia. Musicie ustalić zasady, których będziecie się razem trzymać. Panele ogrodzeniowe wymagają przeglądów, zaleca się, aby były wykonywane przed i po sezonie. Dzięki nim panele ogrodzeniowe, na których warstwa ochronna uległa uszkodzeniu, na przykład w trakcie zimy, mogą być szybko naprawione, a ogrodzenie modułowe może w nienaruszonym stanie trwać kolejny sezon. Musicie zatem z pewnością ustalić z sąsiadem lub sąsiadami, kto wykona kolejny przegląd i jak podzielicie koszty ewentualnej naprawy.