Samodzielnie czy z pomocą – jak wykonać montaż ogrodzenia

25.09.2022

Montaż ogrodzenia jest tak samo ważny, jak jakość jego elementów. Przekłada się bezpośrednio na jego stabilność, trwałość, a także wygląd. Wykonany błędnie, wywoła liczne problemy i narazi nas na poważne wydatki. Sprawdzamy więc, co warto wiedzieć na temat montażu i na co trzeba zwrócić uwagę.

Nie jest tajemnicą, że Internet jest przepastną skarbnicą wiedzy z różnych dziedzin. Nie inaczej jest z branżą ogrodzeniową. W sieci można znaleźć wiele artykułów, filmów i tutoriali poradnikowych, które niemalże krok po kroku opisują jak wygląda montaż ogrodzenia.

Wielu inwestorów w związku z tym wybiera samodzielność i decyduje się zrezygnować z usług producenta w zakresie instalacji ogrodzenia. Sprawdźmy czy słusznie.

Czy montaż ogrodzenia jest skomplikowany?

Pierwsze pytanie, które należy sobie w tym miejscu postawić, to jakie zostało wybrane ogrodzenie. Jeśli jest to ogrodzenie panelowe (zamiennie ogrodzenie systemowe lub ogrodzenie modułowe), to samodzielny montaż ogrodzenia faktycznie jest realny. Jeśli natomiast ogrodzenie ma być budowane od podstaw – sprawy się komplikują.

Nie bez znaczenia jest również teren posesji. Jeśli jest równy, pozbawiony przeszkód, nierówności i pochyleń, montaż ogrodzenia jest bez porównania łatwiejszy, niż w przypadku skomplikowanego podłoża. Niwelacja terenu wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego sprzętu. Jeśli go nie posiadasz, możesz spróbować go wypożyczyć. W takim wypadku jednak, oprócz specjalistycznych urządzeń, potrzebna jest bardzo konkretna wiedza.

Montaż ogrodzenia – z podmurówką czy bez?

Jeśli wybrałeś panele ogrodzeniowe, wiesz już na pewno, że producent paneli ogrodzeniowych 2D i 3D dostarczy je pod wskazany adres w postaci gotowej do montażu. Jeśli poznałeś już tajniki branży, wiesz także, że obok paneli, potrzebne były także inne elementy ogrodzenia: słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe czy bramy i furtki. Jeśli zdecydowałeś się na montaż ogrodzenia na podmurówce, to w zamówieniu powinna się znaleźć także podmurówka betonowa.

Według specjalistów, podmurówka poprawia efekt wizualny, ogrodzenie na podmurówce wygląda bardziej stylowo i elegancko, nabiera charakteru. Jest jednak jeszcze jeden powód jej wyboru. Ułatwia montaż ogrodzenia tam, gdzie teren jest skomplikowany. Jeśli więc wiesz, że twoja posesja nie ułatwi zadania, postaw na sprawdzone rozwiązania i wybierz elegancką podmurówkę dla siebie.

Brak pewności czy samodzielny montaż ogrodzenia się uda?

Jeśli nie jesteś pewien czy podołasz zadaniu i masz wątpliwości, czy uda ci się zamontować ogrodzenie panelowe zgodnie ze sztuką, radząc sobie z niwelacją terenu i osadzając ogrodzenie modułowe tak, aby było estetyczne, stabilne i trwałe, to zdecydowanie nie warto ryzykować.

Podobnie jak powierzasz profesjonalistom remont łazienki, wykonanie tarasu czy wylanie fundamentów, montaż ogrodzenia również warto oddać w ich ręce. Nie tylko wykonają zadanie szybko i sprawnie, ale przede wszystkim poprawnie, dbając o prawidłowe połączenie elementów, unikając narażania ich na uszkodzenia i dokładając troski o to, aby finalny efekt ich pracy był w każdym aspekcie doskonały.

Źle połączone lub osadzone panele ogrodzeniowe są mniej stabilne, istnieje ryzyko ich przekrzywiania, chwiania się. Przez to są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – mniej trwałe i wytrzymałe.

Stąd natomiast już tylko krok do konieczności kosztownych napraw lub wymiany ogrodzenia. Mając na uwadze ponoszone na realizację projektu koszty, nie warto ryzykować.

Jeśli więc nie miałeś nigdy do czynienia z ogrodzeniami, nie jesteś pewien swoich umiejętności i nie dysponujesz specjalistycznym sprzętem – zamów montaż ogrodzenia w miejscu, które zrealizuje to zadanie bezbłędnie i profesjonalnie.