Słupki ogrodzeniowe – co warto o nich wiedzieć?

08.02.2024

Słupki ogrodzeniowe to jeden z kilku składowych elementów w ogrodzeniach. Choć potrzebne są de facto we wszystkich typach ogrodzeń, my skupimy się dziś na tych najpopularniejszych i opowiemy o tym, co najważniejsze. Zatem „rozbieramy” dziś słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń panelowych na części pierwsze i poznajemy je od podszewki.

Słupki ogrodzeniowe to nie jest temat elaboratów i długich rozpraw. Treści edukacyjne znacznie częściej poświęcone są tym elementom ogrodzeń, które mają większe znaczenie wizualne. I tak na przykład panele ogrodzeniowe zostały już opisane w każdym możliwym aspekcie. Tymczasem słupki ogrodzeniowe, jak się okazuje, są jednak bardzo ważnym komponentem solidnych ogrodzeń, należy im się więc chwila uwagi.

Słupki ogrodzeniowe – po co istnieją?

Słupki ogrodzeniowe to w ogrodzeniu podstawowy element łącznikowy. Choć aby połączyć panele ogrodzeniowe, konieczne są oczywiście akcesoria ogrodzeniowe, czyli obejmy, śruby, złączki i im podobne, to jednak właśnie słupki ogrodzeniowe znajdują się pomiędzy poszczególnymi panelami  i łączą je ze sobą w ogrodzenie.

Drugim, równie ważnym, zadaniem, które w ogrodzeniach pełnią słupki ogrodzeniowe jest stabilność. Każde ogrodzenie panelowe, nawet jeśli należy do tych mniejszych, jest wciąż dużą i ciężką konstrukcją. Wszystkie elementy ogrodzenia wykonane są ze stali, sumarycznie więc ogrodzenia panelowe ważą naprawdę dużo. Mając natomiast na uwadze, że na ogrodzenie panelowe składa się wiele paneli, liczne słupki ogrodzeniowe, równie ciężkie bramy i furtki, to gdyby konstrukcja nie była stabilna i solidnie połączona oraz osadzona w ziemi, w najlepszym wypadku chwiałaby się i deformowała wraz z upływem czasu i pod wpływem wiatru, a w najgorszym, runęłaby w całości na ziemię. Ważna jest więc również metoda osadzenia ogrodzenia w podłożu, do czego wykorzystywana jest podmurówka betonowa (w której zresztą mocuje się właśnie słupki ogrodzeniowe).

Słupki ogrodzeniowe – jakość ma znaczenie

Wybieramy starannie panele ogrodzeniowe, weryfikujemy ich budowę, jakość, renomę producenta i upewniamy się, że kupujemy solidne produkty, które nas nie zawiodą. Zdecydowanie jednak nie poświęcamy takiej samej uwagi słupkom. Tymczasem słupki ogrodzeniowe powinny reprezentować sobą tę samą, co panele ogrodzeniowe, najwyższą i dopracowaną starannie jakość.

Istotna jest stal, z której powstają słupki ogrodzeniowe. Stopy stali muszą być dobrane w sposób odpowiadający przeznaczeniu słupków i spełniać najwyższe normy. To akurat parametry, które mało kto jest w stanie zweryfikować samodzielnie, musimy się więc zdać na wiedzę producenta. I tu przechodzimy do drugiego kryterium.

Producent ogrodzenia powinien być solidną, sprawdzoną marką, która ma wieloletnie doświadczenie i cieszy się dobrymi opiniami klientów. Musimy się również upewnić, że tak samo, jak panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe są porządnie zabezpieczone przed korozją. W gruncie rzeczy przecież słupki ogrodzeniowe muszą sobie radzić z tymi samymi obciążeniami, co pozostałe elementy w ogrodzeniu, są narażone na deszcz, mróz czy silne promienie słońca. Brak stosownego zabezpieczenia może w krótkim czasie spowodować korozję, a stąd już tylko krok do zniszczenia ogrodzenia.

Ostatnie, na co należy zwrócić uwagę, to prawidłowy montaż ogrodzeń. Źle osadzone i nieprawidłowo połączone elementy – czy to panele ogrodzeniowe, czy też słupki ogrodzeniowe, szybko utracą swoją stabilność i ulegną zniszczeniu.

Słupki ogrodzeniowe – jak je kupić?

Na koniec jeszcze jedno kryterium, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę - miejsce zakupu. Decyzja o zakupie paneli ogrodzeniowych w zweryfikowanym miejscu, gdzie potwierdziliśmy wysoki standard i jakość produktów jest dla wielu klientów oczywista. Zdarza się jednak, że słupki ogrodzeniowe traktowane są już inaczej.

Klienci szukają miejsc, w których słupki ogrodzeniowe będą tańsze – bywa, że z niesprawdzonego źródła, czasem o wątpliwej renomie, a czasem bez weryfikacji opinii. Może się wówczas okazać, że niższa cena to tylko pozorne oszczędności, o czym możemy się dotkliwie przekonać w krótkim czasie, kiedy okaże się, że panele ogrodzeniowe mają się świetnie, ale słupki ogrodzeniowe już niekoniecznie.

Pamiętaj o tym, że wymiana słupków oznacza de facto konieczność rozmontowania całego ogrodzenia. To natomiast oznacza znowu wydatki i czas, konieczny na realizację przedsięwzięcia od nowa. Zdecydowanie więc kupuj wszystkie elementy ogrodzenia u producenta, który zapewni ci jakość i da na swoje produkty gwarancję.