Słupki ogrodzeniowe – fundament stabilności i estetyki w ogrodzeniach

23.11.2023

Słupki ogrodzeniowe mogą wydawać się drobnym elementem konstrukcyjnym w dużych ogrodzeniach panelowych. Czy jednak tak jest w istocie? Dziś o niezwykle ważnej roli słupków i ich charakterystyce.

Słupki ogrodzeniowe wizualnie wcale nie wydają się kluczowe w konstrukcji ogrodzeniowej. Wykorzystywane w rozmaitych typach ogrodzeń, mają jednak ważną funkcję do spełnienia.

Słupki ogrodzeniowe – jak powstają

Słupki ogrodzeniowe wykonywane są z mocnych stopów starannie dobranej stali. Jej parametry są bardzo istotne dla trwałości, stabilności i wytrzymałości produktów. Arkusze blachy formowane są w procesie technologicznym w prostokątne, zamknięte profile. Te cięte są na odpowiednie długości, tworząc już niemal gotowe słupki ogrodzeniowe pod wskazany wymiar. To jednak jeszcze nie koniec pracy. Słupki są bowiem jeszcze szlifowane, aby ich powierzchnia była gładka, cynkowane ogniowo, a następnie zabezpieczane farbą proszkową w wielu różnych kolorach z palety RAL do wyboru.

Choć słupki ogrodzeniowe są w środku puste, to stanowią solidną i wytrzymałą na warunki pogodowe podporę dla konstrukcji ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe – do czego są potrzebne

Słupki ogrodzeniowe są przede wszystkim łącznikiem dla paneli. Ogrodzenia panelowe składają się bowiem z następujących elementów: panele ogrodzeniowe – moduły ogrodzenia w wybranym wariancie, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe: obejmy, nakrętki, śruby, podkładki, łączniki, etc., podmurówka betonowa, bramy i furtki. Najcięższe i największe gabarytowo elementy ogrodzenia to oczywiście panele ogrodzeniowe. Słupki ogrodzeniowe łączą poszczególne panele w długą – odpowiadającą potrzebom – konstrukcję. Stanowią więc równocześnie bardzo istotny, a wręcz kluczowy element, decydujący o stabilności i wytrzymałości.

Co więcej, słupki ogrodzeniowe nadają ogrodzeniu również uroku wizualnego. Starannie wykończone, często zabezpieczone od góry tak zwanymi daszkami, są „kropką nad i” ogrodzenia. Maluje się je z reguły na ten sam kolor, co panele ogrodzeniowe. Wszystko razem tworzy więc zgraną wizualnie, estetyczną całość.

Słupki ogrodzeniowe – nie oszczędzaj na jakości

Każdy klient w trudnych gospodarczo czasach stara się dokonywać racjonalnych wyborów i podejmować decyzje, które nieco odciążą napięty budżet inwestycyjny. Słupki ogrodzeniowe nie są jednak stanowczo elementem, na którym  można oszczędzać, wybierając produkty słabszej jakości o niższych parametrach.

Niestarannie wykonane, posiadające nawet niewidoczne gołym okiem krzywizny, słabo zabezpieczone przed korozją lub powstałe ze stopów stali o niższej wytrzymałości, słupki ogrodzeniowe mogą nas zawieść. Ponieważ stanowią o trwałości i są podporą ciężkiego i dużego ogrodzenia, ich jakość musi być absolutnie bez zarzutu. W przeciwnym razie narażą inwestora na straty finansowe i konieczność napraw lub wymiany ogrodzenia na nowe.