Słupki ogrodzeniowe – ile ich potrzeba do ogrodzenia?

16.01.2024

Słupki ogrodzeniowe to bezsprzecznie niezbędny element każdego ogrodzenia. Ogrodzenia panelowe nie mogą bez nich istnieć. Dziś porozmawiamy o ich roli, konstrukcji – budowie i o tym, jak je zamawiać, aby mieć pewność, że jest ich dokładnie tyle, ile potrzeba.

Słupki ogrodzeniowe z pewnością nie są pierwszym, o czym myślimy, decydując się na zakup ogrodzenia. Myśląc „ogrodzenia panelowe myślimy raczej – panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe schodzą zaś na dalszy plan. Czy słusznie? Sprawdźmy.

Słupki ogrodzeniowe czym są i jaką pełnią rolę?

Słupki ogrodzeniowe w ogrodzeniach modułowych powstają ze stalowych profili. Mają przekrój prostokąta i nie są wypełnione w środku. W procesie produkcji, poza doborem odpowiednio wytrzymałego stopu solidnej stali, bardzo istotne jest zabezpieczenie ich przed korozją. Podobnie jak każdy inny element ogrodzenia, są bowiem narażone na działanie deszczu, mrozu i słońca. W tym celu są cynkowane, a następnie malowane na jeden z wybranych przez klienta kolorów z palety RAL. Wykończenie słupków może być różne, najczęściej wieńczą je nakładki lub tak zwane daszki.

Słupki ogrodzeniowe pełnią niezwykle ważne role. Pierwszą jest łączenie elementów. Panele ogrodzeniowe oddzielają właśnie słupki ogrodzeniowe. Scalane w pełną konstrukcję z użyciem elementów montażowych – akcesoria ogrodzeniowe, są więc w ogrodzeniu łącznikiem.

Drugi aspekt, który decyduje o tym, że słupki ogrodzeniowe są ważne, to stabilność. Ogrodzenia modułowe to duże konstrukcje. Choć ich wymiary są oczywiście różne, bo dostosowane do wielkości ogradzanego terenu, to nigdy nie jest to jeden czy dwa panele ogrodzeniowe. Wszystkie elementy są wykonane z mocnej stali o odpowiednio dużym przekroju, a to oznacza sporą wagę. Utrzymanie tak ciężkiej konstrukcji „w ryzach”, mimo wiatru i upływu czasu, to poważne zadanie i w jego realizacji kluczowe są właśnie zabetonowane w podłożu słupki ogrodzeniowe. Bez nich ogrodzenia modułowe byłyby chwiejne i mało stabilne.

Słupki ogrodzeniowe – jak je zamówić, aby się nie pomylić?

Słupki ogrodzeniowe bezwzględnie muszą być zamawiane w ilości odpowiadającej liczbie paneli. W tym przypadku pierwotną wartością do wyliczenia są panele ogrodzeniowe, dopiero z ich liczby wynika, w jakiej ilości będą potrzebne słupki ogrodzeniowe.

Wartości paneli muszą natomiast idealnie odpowiadać pomiarom. Przyjęcie złych wartości oznacza poważny problem. Błąd w wyliczeniach będzie bowiem skutkował niewłaściwą ilością zamówionych paneli, a z nimi w parze pójdą błędnie zamówione słupki ogrodzeniowe. Pamiętaj o tym, że panele i słupki ogrodzeniowe w wybranym przez ciebie kolorze niekoniecznie są dostępne od ręki, domówienie większej ilości może więc nie być takie proste. Podobnie, jak zwrot nadmiaru produktów, zwłaszcza w nietypowych wymiarach.

Jeśli nie jesteś pewien, czy wykonałeś pomiary poprawnie lub w ogóle nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj ze wsparcia fachowców. Wybierz firmę, w której zamówisz swoje panele ogrodzeniowe, upewnij się, że oprócz paneli kupisz tam również słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, podmurówkę betonową. Niezbędne będą także bramy i furtki. Zapytaj o to, czy można zamówić także montaż ogrodzenia i czy można umówić się z ekipą również na zdjęcie pomiarów.

Wówczas zyskasz pewność, że pomiary zostały wykonane poprawnie, a składane zamówienie jest zgodne z twoimi faktycznymi potrzebami.