Montaż ogrodzeń, możesz wykonać go samodzielnie

18.06.2010

Montaż ogrodzeń to nieodzowny etap pracy, który prowadzi o powstania oczekiwanego ogrodzenia. Podwyżki, inflacja i trudna sytuacja gospodarcza powodują, że inwestorzy szukają oszczędności i sposobów, aby obniżyć koszty. Jedną z takich metod jest samodzielny montaż ogrodzeń. Sprawdź, z czym się to wiąże, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Żeby móc precyzyjnie wyjaśnić, jak wygląda montaż ogrodzeń panelowych, musimy zacząć od tego, czym są właściwie ogrodzenia panelowe, z jakich elementów się składają i dlaczego wyróżniają się pośród wszystkich innych.

Co to są ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe to jeden z najchętniej kupowanych typów ogrodzeń w Polsce. Ich liczne zalety sprawiają, że inwestorzy sięgają po nie w słusznym przekonaniu rozsądnego wyboru. Ogrodzenia panelowe, nazywane zamiennie czasem także inaczej – ogrodzenia modułowe lub ogrodzenia systemowe, składają się z gotowych modułów. Moduły to oczywiście panele ogrodzeniowe. Te łączą słupki ogrodzeniowe, montaż ogrodzeń polega na połączeniu wszystkiego w całość, a potrzebne do tego są jeszcze bramy i furtki, podmurówka betonowa  i akcesoria ogrodzeniowe do montażu.

Co wyróżnia ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia modułowe uważane są za trwałe, wytrzymałe na zmienną pogodę, a więc montaż ogrodzeń jest inwestycją wieloletnią. Zapewniają wysoki poziom zabezpieczenia i poczucie prywatności. Ogrodzenia systemowe również świetnie wyglądają, dodają posesji uroku, są stonowane, eleganckie i łatwo dopasować je do architektury domu czy ogrodu. No i w końcu to, o czym dziś opowiadamy – montaż ogrodzeń panelowych jest prosty, zajmuje mało czasu i nie wymaga zaawansowanych prac budowlanych. To cecha, która takie ogrodzenia zdecydowanie wyróżnia, stawiając je w silnej kontrze do lubianych dawniej ogrodzeń, które w miejscu inwestycji budowało się od podstaw.

Montaż ogrodzeń od A do Z

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, jak wygląda montaż ogrodzeń panelowych, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, czy czujesz się na siłach, aby wykonać go samodzielnie.

  • Montaż ogrodzeń – pomiary. Staranne pomiary z oznaczeniem, w którym dokładnie miejscu ma przebiegać ogrodzenie panelowe. Skutkiem pomiarów są zakupy – czyli panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, bramy i furtki, podmurówka betonowa – wszystko w odpowiednich ilościach.
     
  • Montaż ogrodzeń – wymiarowanie, niwelacja. Staranne oznaczenie linii ogrodzenia, zmierzenie spadków, w miarę możliwości wyrównanie terenu – czyli niwelacja, a także usunięcie wszelkich możliwych przeszkód – kamieni, patyków i innych.
     
  • Montaż ogrodzeń – otwory i słupki. Wykopanie otworów pod słupki ogrodzeniowe, obsadzenie słupków w wylanym betonie, równanie, osiowanie.
     
  • Montaż ogrodzeń – podmurówka betonowa. Montaż uchwytów podmurówki i jej obsadzenie.
     
  • Montaż ogrodzeń – panele ogrodzeniowe. Montaż paneli ogrodzeniowych.
     
  • Montaż ogrodzeń – bramy i furtki. Montaż bramy i furtki, który może oznaczać konieczność zabetonowania poduszek, słupków nośnych, no i oczywiście w końcowym etapie wyrównanie i wypoziomowanie bramy i furtki.

Czy lista powyższych czynności jest bardzo skomplikowana? Na pewno nie. Mając na uwadze poziom trudności większości prac budowlanych, montaż ogrodzeń wydaje się być jednak stosunkowo prostym zadaniem. Na pewno jednak wymaga podstawowych umiejętności oraz posiadania zestawu odpowiednich narzędzi, bez których nie wykonasz większości z wymienionych prac.

Samodzielny montaż ogrodzeń w istocie może realnie zmniejszyć koszty całej inwestycji. Pamiętaj jednak o tym, że ogrodzenia panelowe to spory wydatek, zwłaszcza jeśli posesja nie jest mała. Nie ryzykuj więc kosztownych błędów, jeśli nie jesteś pewien, że ci się uda. Jeśli się wahasz, skorzystaj ze wsparcia ekspertów i zamów montaż ogrodzeń wykonany przez specjalistów.