Montaż ogrodzeń – przeprowadzić samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

01.12.2022

Montaż ogrodzeń wydaje się zadaniem bardzo skomplikowanym. W obawie o jakość efektu końcowego, wielu klientów unika samodzielnej realizacji  takiego zadania. Sprawdzamy, czy w istocie  jest się czego obawiać? Czy samodzielny montaż ogrodzeń jest jednak możliwy?

Rozpocząć należy oczywiście od zdefiniowania, o jakich ogrodzeniach mowa. Nasza analiza dotyczy ogrodzeń, które powstają z gotowych elementów. W taki sposób następuje montaż ogrodzeń wykonanych z paneli. Ogrodzenia modułowe, ogrodzenia systemowe, ogrodzenie panelowe – to ich zamienna nomenklatura, uznawane są za bardzo przyjazne podczas montażu.

Budowa personalizowanych ogrodzeń

Jeśli konstrukcja jest wymagająca i skomplikowana, samodzielny montaż ogrodzeń jest możliwy tylko wtedy, kiedy ma się przysłowiowy fach w ręku. Laik, który nie posiada doświadczenia, specjalistycznych narzędzi i umiejętności, nie jest raczej w stanie postawić ogrodzenia, realizując wymagający projekt. Dlatego kwestii takich ogrodzeń nie będziemy w ogóle dziś poruszać.

Montaż ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe składają się z modułów. Do ich wykonania potrzebne są panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe (jedne i drugie w ilościach wynikających z pomiarów), akcesoria ogrodzeniowe, na które składają się złączki, śruby, obejmy, daszki i inne elementy montażowe, podmurówka betonowa, brama i furtka. To właściwie wszystko, co niezbędne, aby powstało solidne ogrodzenie.

Zakup i montaż ogrodzeń – wszystko co musisz wiedzieć

Montaż ogrodzeń musi oczywiście poprzedzić zakup i wybór właściwego rozwiązania. Ponieważ wybór jest spory, warto pomyśleć w pierwszej kolejności o oczekiwaniach. Sam zakup natomiast musi poprzedzać zebranie pomiarów. To od nich bowiem jest uzależniona wielkość zamówienia – liczba potrzebnych paneli i ich wymiary.

Jeśli chodzi o wybór wariantu, klienci mają do wyboru kilka różnych opcji. Najpopularniejsze z nich to ogrodzenia panelowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D czy ogrodzenia panelowe fala. Montaż ogrodzeń w każdym z tych przypadków sprowadza się w zasadzie do tych samych czynności.

Montaż ogrodzeń, najczęściej popełniane błędy

Pierwszym błędem, który można popełnić, są niewłaściwe pomiary. Skutkują one złożeniem zamówienia w parametrach, które nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom. Jeśli zamówienie będzie zbyt małe, błąd da się jeszcze naprawić, domawiając brakujące panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe i inne elementy. Jeśli jednak w spersonalizowanym zamówieniu pojawią się błędy pomiarowe, zwrot wydatków raczej nie będzie możliwy. Poprawne pomiary umożliwią więc sprawny montaż ogrodzeń bez dodatkowych kosztów czy oczekiwania na kolejną dostawę.

Kolejnym problemem może być trudne podłoże. Tam, gdzie występują liczne nierówności, a teren posesji jest skomplikowany, montaż ogrodzeń jest trudniejszy. Bardzo często wymaga tak zwanej niwelacji, czyli starannego wyrównania, do którego niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Usterki mogą wywoływać również błędy na etapie realizacji. Montaż ogrodzeń wymaga bowiem oczywiście precyzji i staranności, w wariancie z podmurówką jest trudniejszy.

Montaż ogrodzeń, może jednak specjalista?

Jeśli masz wątpliwości, czy montaż ogrodzeń to praca dla ciebie, nie wiesz jak wykonać pomiary, nie masz narzędzi i nie wykonywałeś nigdy tego typu prac, być może lepiej powierzyć montaż ogrodzeń fachowcom.

Zyskasz wówczas pewność, że ogrodzenie jest zamontowane poprawnie, stabilnie i zgodnie ze sztuką. Specjaliści z powodzeniem poradzą sobie zarówno ze zdjęciem pomiarów, wsparciem w procesie zakupowym, niwelacją terenu, jak i montażem. A mając na uwadze koszt całej inwestycji, montaż ogrodzeń przez producenta nie zwiększa szczególnie odczuwalnie ceny.