Montaż ogrodzeń wiosną

13.04.2023

Montaż ogrodzeń to nie zawsze skomplikowana, ale jednak praca budowlana. Wymaga więc w szczególności odpowiedniej pogody. Nie mogą towarzyszyć mu mrozy, dobrze również, jeśli nie pada, a grunt nie jest szczególnie mocno nasiąknięty wodą opadową. Trudno zatem o lepszą porę roku, niż ciepła wiosna.

Późna jesień i zima to nie jest dobry termin na montaż ogrodzeń. Wtedy zdecydowanie lepiej przyjrzeć się dostępnym ofertom, wybrać ogrodzenia panelowe, które nam się podobają i zastanowić się nad potrzebami. Można również wykonać niezbędne pomiary, aby dowiedzieć się, jak duże zamówienie musimy złożyć. Panele ogrodzeniowe zamawia się bowiem stricto z uwzględnieniem wyników pomiarów terenu do zagospodarowania, na którym ma się odbyć montaż ogrodzeń.

To także dobry czas na przemyślenie koncepcji. Montaż ogrodzeń może się bowiem odbywać na przykład na dwóch posesjach równocześnie, a inwestor może współdzielić koszty wraz z sąsiadem. Opcja dzielonego ogrodzenia pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji. Wymaga to wprawdzie uzgodnienia, np. jakie panele ogrodzeniowe wspólnie wybierzecie, ale można sporo zaoszczędzić, warto więc rozważyć czy jest taka możliwość.

Montaż ogrodzeń – inne sposoby na obniżenie kosztów

Kolejnym skutecznym sposobem obcięcia nieco wydatków jest montaż ogrodzeń, wybierając inne ogrodzenie frontowe i inne na pozostałe boki posesji lub zamiast ogrodzenia frontowego ogrodzenie panelowe.

Jeśli podobają ci się na przykład panele ogrodzeniowe z profili zamkniętych, czyli tzw. ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych, które kosztują nieco więcej, niż panele ogrodzeniowe 2D czy 3D, możesz z powodzeniem wykonać montaż ogrodzeń w sposób mieszany – droższe panele wykorzystać z przodu posesji, a nieco tańsze rozwiązania na bokach i za domem.

Jeszcze inną metodą szukania oszczędności jest samodzielny montaż ogrodzeń, który jest szczególnie łatwiejszy w przypadku ogrodzeń panelowych. Jeśli teren nie jest nadmiernie trudny, nie wymaga dużej niwelacji, posiadasz zestaw podstawowych narzędzi i masz smykałkę do drobnych prac budowlano-remontowych, powinieneś spokojnie podołać zadaniu i wykonać sprawnie montaż ogrodzeń bez pomocy specjalistów. Zanim jednak do tego przystąpisz i zdecydujesz się na taki krok, przejrzyj dostępne w internecie informacje i upewnij się, że dasz radę wykonać bezbłędnie kolejne etapy. Prawidłowy montaż ogrodzeń wpływa bowiem na ich trwałość i wytrzymałość.

Montaż ogrodzeń, co musisz zamówić

Aby wykonać montaż ogrodzeń, potrzebne są wszystkie elementy składowe ogrodzenia: wybrane panele ogrodzeniowe w wyliczonej ilości, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe (śruby, nakrętki, podkładki, daszki, obejmy, etc.), brama, furtka, podmurówka betonowa, jeśli taką metodę montażu wybrałeś.

Zanim rozpoczniesz montaż ogrodzeń, musisz starannie przygotować teren. W miarę możliwości go wyrównać i usunąć wszystkie zalegające w ziemi przeszkody. Jeśli masz taką możliwość, dobrze na montaż ogrodzeń wybierać dogodną pogodę – ciepły dzień bez opadów.