Montaż ogrodzeń – wszystko, co musisz wiedzieć, porady specjalisty

13.09.2023

Montaż ogrodzeń może wydawać się całkiem prosty. Zwłaszcza w przypadku oferty na ogrodzenia panelowe, które słusznie uważane są za najbardziej przyjazne w montażu. Czy faktycznie taki montaż ogrodzeń może zrealizować osoba bez doświadczenia i  branżowej wiedzy? O to, jakie pułapki czyhają na inwestorów, którzy zdecydują się na samodzielny montaż ogrodzeń panelowych, pytamy eksperta, przedstawiciela firmy Milord z Milanówka, producenta ogrodzeń, który realizuje także usługę montażu.

Zacznijmy od małego wstępu. Prosimy o wyjaśnienie, czym są ogrodzenia panelowe i na czym polega montaż ogrodzeń tego typu?

Ogrodzenia panelowe, które bywają nazywane różnie: ogrodzenia modułowe czy ogrodzenia systemowe, to konstrukcje, które składają się z gotowych paneli. Panele ogrodzeniowe są produkowane w fabryce, a w miejsca, w których ma się odbyć montaż ogrodzeń, docierają już w postaci gotowej do prac montażowych. Cieszą się świetnymi opiniami, są wytrzymałe, trwałe, dobrze wyglądają i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, a przy tym wszystkim są relatywnie niedrogie.

Montaż ogrodzeń panelowych polega na połączeniu ze sobą niezbędnych komponentów: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa, o ile taki system montażu został wybrany, brama panelowa, furtka panelowa, no i akcesoria ogrodzeniowe. Montaż ogrodzeń przebiega sprawnie i szybko, nieporównywalnie szybciej, niż w przypadku ogrodzeń budowanych od zera.

Czy prace, o których pan mówi, może wykonać laik? Mówiąc o laiku, mam na myśli osobę bez doświadczenia budowlanego, bez specjalistycznego sprzętu. Taką, która nie wykonywała takich prac do tej pory?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bowiem zarówno umiejętności, jak i cierpliwość każdego z nas są inne. Uogólniając, powiem tak, montaż ogrodzeń panelowych może wykonać osoba bez doświadczenia. Niekoniecznie będzie to jednak proste i nie zawsze każda część prac wyjdzie idealnie. Montaż ogrodzeń to wieloetapowe zadanie, na które składać się muszą dokładne pomiary, niwelacja terenu, jego staranne oczyszczenie, obsadzanie słupków, podmurówka betonowa, osiowanie, poziomowanie – zadbanie, aby każdy z elementów stał stabilnie i równo na swoim miejscu. Samo połączenie elementów ogrodzenia następuje dopiero po tym, o czym wspomniałem wyżej. A i tu konieczna jest staranność i dokładność.

Na pewno łatwiej będzie wykonać montaż ogrodzeń inwestorowi, który dysponuje równym, przyjaznym do montażu terenem i zestawem podstawowych narzędzi.

A czy nieprawidłowo zamontowane ogrodzenia panelowe można poprawiać?

To zależy, o jakich błędach rozmawiamy. Wymiarowanie i błędne wyznaczenie punktów może na przykład skutkować brakiem odpowiednich odległości lub źle złożonym zamówieniem – na niewłaściwe ilości komponentów. Źle obsadzone słupki wymagają prac zupełnie od początku, a że mowa o betonie, nie jest to łatwa poprawka. Nieprawidłowo montowane słupki ogrodzeniowe lub panele ogrodzeniowe, brama i furtka mogą się z kolei podczas montażu lub prób rozruchowych  w przypadku ruchomych bram i furtek uszkodzić. Choć to mocne i wytrzymałe elementy, ich powłoka ochronna nie jest niezniszczalna. Zdecydowanie lepiej więc wykonywać montaż ogrodzeń od początku do końca zgodnie ze sztuką. To eliminuje zbędne wydatki w przypadku błędów.

Podsumowując naszą rozmowę, zaleca pan – jako specjalista – samodzielny montaż ogrodzeń, czy jednak usługę wykonaną przez producenta?

Montaż ogrodzeń wykonany przez specjalistę będzie na pewno estetyczny, trwały i poprawny. Jeśli inwestor nie ma przekonania w kwestii swoich umiejętności, nie posiada choćby podstawowego zestawu narzędzi, a teren posesji jest nierówny i trzeba uwzględnić na przykład duże spadki, montaż ogrodzeń nie będzie łatwy. Warto tu podkreślić również fakt, że montaż ogrodzeń przy koszcie całego przedsięwzięcia nie stanowi decydująco znaczącej kwoty. Ja zalecałbym więc jednak wsparcie profesjonalistów.