Montaż ogrodzeń – zakres prac

01.10.2023

Montaż ogrodzeń to nieodzowny element prac przy zakupie ogrodzenia. Nie brakuje inwestorów, którzy poszukując oszczędności, decydują się na własnoręczne wykonanie prac montażowych, druga grupa zaś uważa, że zadanie należy powierzyć specjalistom. Nie wiesz, czy uda ci się samodzielnie wykonać montaż ogrodzeń? Nie jesteś pewien, z jakimi wyzwaniami jest to związane? Przybywamy z pomocą i wyjaśniamy.

Poradnik dotyczy konkretnego typu ogrodzeń – chodzi o ogrodzenia panelowe. To bowiem jedyny model, który laik jest ewentualnie w stanie zamontować samodzielnie. Montaż ogrodzeń budowanych od podstaw zdecydowanie wykracza poza możliwości osoby bez doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Tyle tytułem wstępu. Sprawdźmy teraz zakres prac, który wchodzi w montaż ogrodzeń.

Montaż ogrodzeń – podstawowy zakres wykonywanych prac

Choć ogrodzenia panelowe uznawane są za niezwykle przyjazne w montażu, to wciąż należy pamiętać, że to wieloetapowe zadanie, którego powodzenie zależy od staranności i solidnego wykonania każdego z etapów montażu.

Montaż ogrodzenia wymaga kompleksowego podejścia, minimum podstawowych umiejętności oraz sprzętu. W dużym uproszczeniu prace polegają na realizowaniu kolejnych etapów:

  • Wymiarowanie – pomiary, dzięki którym wiadomo, jak będzie przebiegało ogrodzenie panelowe, w wymiarowaniu zawiera się także mierzenie spadków.
     
  • Otwory pod słupki ogrodzeniowe -  montaż ogrodzeń nie może odbyć się bez słupków. Słupki ogrodzeniowe łączą poszczególne panele ogrodzeniowe, nadając wielometrowej konstrukcji stabilności i wytrzymałości. W pierwszej kolejności wykopywane są odpowiednio głębokie otwory, a w nich obsadzane są słupki ogrodzeniowe. Następnie zostają zabetonowane, wyrównane (osiowanie) i pozostawione do wyschnięcia materiału.
     
  • Obsadzenie podmurówki betonowej – wykonywany jest montaż uchwytów podmurówki, a następnie jej obsadzenie.
     
  • Montaż przęseł – przęsła ogrodzeniowe to nic innego, jak panele ogrodzeniowe.
     
  • Montaż ogrodzeń – brama i furtka. Kolejnym etapem jest montaż bramy i furtki. Jeśli jest potrzeba, zabetonowane zostają pod bramę poduszki i słupy nośne. Następnie brama i furtka są obsadzane, równo ustawione i wypoziomowane.

Montaż ogrodzeń – najczęściej zadawane pytania

Co w przypadku bardzo trudnego terenu, który pokryty jest dużymi nierównościami?

Jeśli teren, na którym ma się odbyć montaż ogrodzeń, jest bardzo nierówny, wykonywana jest niwelacja terenu. Pod tym pojęciem kryje się wyrównanie powierzchni ziemi do ustalonego poziomu.

Czy panelowa brama przesuwna jest montowana w taki sam sposób, jak zwykła?

Brama przesuwna montowana jest na ławie. W momencie, kiedy realizowany jest montaż ogrodzeń panelowych, wylewana jest ława pod bramę przesuwną. Po kilku tygodniach można zamontować w tym miejscu bramę przesuwną oraz furtkę.

Ile czasu średnio trwa montaż ogrodzeń panelowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas, którego wymaga montaż ogrodzeń, jest bowiem uzależniony od wielu czynników: wielkości ogrodzenia, wybranych metod montażu (np. podmurówka betonowa), uwarunkowania terenu (czy wymaga niwelacji i oczyszczania z przeszkód), a nawet od pogody, która czasem potrafi utrudnić montaż ogrodzeń i znacząco wydłużyć prace. Ze wszystkich typów ogrodzeń, montaż ogrodzeń panelowych jest jednak zdecydowanie najszybszy.

Jakie elementy są niezbędne, aby wykonać montaż ogrodzeń panelowych?

Przede wszystkim potrzebne są panele ogrodzeniowe w wybranym modelu, dalej łączące je słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe do montażu, czyli śruby, złączki, podkładki, itp., podmurówka betonowa, brama i furtka. Podczas prac montażowych konieczny jest jeszcze piach, woda, prąd oraz stosowne narzędzia.

Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś pewien, czy opisany zakres prac leży w zakresie twoich możliwości, zleć montaż ogrodzeń specjalistom. Przy koszcie ogrodzenia nie zwiększa to znacząco wydatków, a zyskujesz w ten sposób pewność, że montaż zostanie wykonany perfekcyjnie i zapewni ci doskonały rezultat w postaci pięknego, trwałego ogrodzenia na wiele lat.