Panele ogrodzeniowe – kompleksowy wybór dla wymagających klientów

10.03.2017

Panele ogrodzeniowe tworzą ogrodzenia panelowe, których zalety można mnożyć. Czy mają również wady? Sprawdzamy, czy ich atuty w istocie stanowią niepodważalny dowód na to, że to dobry wybór, który zadowoli miłośników najlepszej możliwej jakości. Poznaj bliżej panele ogrodzeniowe i ich cechy.

Panele ogrodzeniowe to nie jest konkretny produkt, raczej nazwa grupy produktów. Powstają z nich ogrodzenia panelowe, ogrodzenia systemowe lub ogrodzenia modułowe – te stosowane zamiennie nazwy oznaczają to samo. Panele ogrodzeniowe można kupić bezpośrednio u producenta lub w sklepie wielobranżowym. Przyjrzymy się obu opcjom.

Czym są panele ogrodzeniowe i jakie są ich rodzaje?

Panele ogrodzeniowe to konstrukcje gotowe do montażu. Tym właśnie bowiem charakteryzują się ogrodzenia panelowe, że powstają z gotowych elementów. Same panele ogrodzeniowe występują natomiast w kilku wariantach podstawowych.

Najpopularniejsze panele ogrodzeniowe to te, z których powstają ogrodzenia panelowe 2D i ogrodzenia panelowe 3D. Wykonane są ze zgrzewanego drutu stalowego o wyznaczonej grubości. Panele ogrodzeniowe 3D są wzmacniane poziomym przetłoczeniem i uznawane za nieco bardziej stabilne od tych drugich. W obu wariantach jednak, stanowią jakościowe rozwiązanie, które pozwala tworzyć porządne ogrodzenia modułowe na lata.

Kolejna opcja to ogrodzenia panelowe fala, produkowane również z mocnego, zgrzewanego w panele ogrodzeniowe drutu o odpowiedniej średnicy. Ich górna krawędź jest wklęsła lub wypukła – do wyboru. Montaż ogrodzeń przebiegać może z paneli wklęsłych, wypukłych lub obu na przemian. Uznaje się je za tak samo solidne i wytrzymałe, jak powyższe, odróżnia je od nich w gruncie rzeczy głównie aspekt wizualny.

Kolejny – popularny i częsty – wybór klientów, to ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych. Od trzech poprzednich różni je jednak zdecydowanie zupełnie odmienny efekt estetyczny, a także funkcjonalność. Wybierane są przez zwolenników większego poziomu prywatności – skuteczniej bowiem izolują wizualnie posesję od oczu przechodniów, doceniane są również za wysoki poziom elegancji.

Opowiadając o możliwościach i rodzajach, nie sposób pominąć faktu, że panele ogrodzeniowe można również ze sobą łączyć w różnych kombinacjach. Ogrodzenia metalowe z profili są opcją bardziej kosztowną, niż panele ogrodzeniowe 2D i 3D. Ich zwolennicy jednak wybierają je często jako ogrodzenia frontowe, decydując się na tańsze panele ogrodzeniowe na pozostałych „ścianach” posesji.

Panele ogrodzeniowe – liczne zalety, ale czy tylko?

Relatywnie korzystna cena – w porównaniu do ogrodzeń budowanych na miejscu od podstaw, to często wymieniana zaleta. Kolejną jest niezwykle sprawny montaż ogrodzeń oraz niewiele elementów dodatkowych, bo aby powstały ogrodzenia panelowe, potrzebne są tylko akcesoria ogrodzeniowe, pośród których znajdują się śruby, obejmy, złączki, etc., brama i furtka, podmurówka betonowa – jeśli chcemy montaż ogrodzeń na podmurówce, słupki ogrodzeniowe, no i oczywiście panele ogrodzeniowe. Pośród niekwestionowanych zalet są także trwałość, wytrzymałość i poczucie bezpieczeństwa – czyli, mówiąc ogólnie, jakość, którą reprezentują panele ogrodzeniowe.

Lista zalet wyraźnie jest długa. Czy panele ogrodzeniowe mają jednak równocześnie jakieś wady? Cóż, zdarzają się opinie, że nie zapewniają poczucia prywatności lub nie spełniają oczekiwań wizualnych inwestora, który szuka unikalności i marzą mu się oryginalne rozwiązania. O gustach dyskutować trudno. Nie zdarza się jednak, aby panele ogrodzeniowe były oceniane nisko pod względem funkcjonalnym lub jakościowym.

Wydaje się więc, że faktycznie panele ogrodzeniowe to dobry wybór, który usatysfakcjonuje nawet wymagających klientów.