Ogrodzenia systemowe to funkcjonalne i lubiane ogrodzenia, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Potrzebują jednak regularnych przeglądów. Jeśli jeszcze nie zadbałeś o swoje ogrodzenie przed sezonem, podpowiadamy, jak się za to zabrać.
Ogrodzenia systemowe – po co im przeglądy?
Ogrodzenia systemowe składają się z niewielu elementów: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, bramy i furtki. Wszystkie te części ogrodzenia wykonane są ze stali, która jeszcze w fabryce zostaje zabezpieczona przed korozją poprzez cynkowanie i malowanie farbą proszkową.
Nie jest tajemnicą, że ogrodzenia systemowe są stale wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Pada na nie deszcz, oddziałuje mróz i promienie UV. Zdarza się, że na ogrodzenie skoczy pies lub uderzymy je niechcący podczas prac ogrodowych czy wjeżdżania samochodem na podjazd. Uszkodzenia, nawet te najdrobniejsze, stwarzają ryzyko powstawania korozji. Wystarczy bowiem, że zostaną naruszone ochronne powłoki, którymi ogrodzenia systemowe są zabezpieczane przed rdzą. Rdza ma natomiast to do siebie, że dość szybko postępuje, zajmując coraz większą powierzchnię. Brak reakcji i pozostawienie korozji bez naprawy doprowadzi w rezultacie do „przeżarcia” stali, czyli jej osłabienia i zniszczenia. I to właśnie jest powodem, dla którego ogrodzenia systemowe bezwzględnie muszą być przynajmniej 1-2 razy w roku kontrolowane.
Drugą część serwisu i przeglądu stanowić powinny ruchome elementy ogrodzenia, czyli bramy i furtki.
Znamy już przyczyny i wiemy, dlaczego ogrodzenia systemowe potrzebują kontroli. Sprawdźmy teraz, jak serwisuje się ogrodzenia systemowe bez specjalistów i zbędnych wydatków.
Ogrodzenia systemowe – wykonaj samodzielny przegląd
Na serwis należy wybrać pogodny, jasny dzień, aby zapewnić sobie dobrą widoczność. Prace rozpocząć trzeba od dokładnego czyszczenia. Bez tego nie ma szansy dostrzec uszkodzeń. Idealnie w tym celu sprawdzają się myjki ciśnieniowe. Kiedy ogrodzenia systemowe są już pozbawione kurzu, błota i brudu, można rozpocząć przegląd.
Idąc wzdłuż konstrukcji – najpierw po jednej stronie, później po drugiej, trzeba dokładnie sprawdzić każdy centymetr. Ogrodzenia systemowe muszą być zweryfikowane również w miejscach osłoniętych przez rośliny i elementy architektury ogrodu. Znalezione punkty z ewentualnymi odpryskami należy zaznaczyć.
Kiedy wiemy już, w których miejscach ogrodzenia systemowe wymagają naprawy, zabieramy się za kolejny etap prac. Uszkodzone fragmenty należy oczyścić starannie z rdzy, najlepiej z małym marginesem „zdrowej” powierzchni farby. Następnie odtłuścić powierzchnię i pomalować. Można użyć podkładu antykorozyjnego, a następnie farby w kolorze, w jakim są ogrodzenia systemowe lub od razu dobranej kolorystycznie farby z podkładem antykorozyjnym 2w1. Po nałożeniu odpowiedniej liczby warstw – zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ogrodzenia systemowe pozostawiamy do wyschnięcia.
Pora na bramę i furtkę. Tu również prace należy rozpocząć od czyszczenia, dbając o to, aby zostały usunięte wszystkie przeszkody z mechanizmów jezdnych – kamyki, patyki, liście, etc. Po dokładnym oczyszczeniu, serwis wygląda tak samo, jak wyżej. W tym przypadku natomiast, po zabezpieczeniu ewentualnych uszkodzeń w powłoce antykorozyjnej, należy na koniec nasmarować elementy ruchome (na przykład zawiasy furtki) specjalnym smarem.
Po takim przeglądzie można spać spokojnie, że ogrodzenia systemowe nie niszczeją i są gotowe na kolejny sezon.