Słupki ogrodzeniowe – cichy bohater drugiego planu

13.05.2022

Choć słupki ogrodzeniowe są z reguły ostatnim, o czym myślimy podczas zakupu ogrodzenia, warto poznać ich szczególną rolę. Okazuje się bowiem, że bez nich porządne ogrodzenie nie może się obejść.

Słupki ogrodzeniowe – co to jest?

Słupki ogrodzeniowe to elementy, które łączą poszczególne moduły ogrodzeń panelowych. Pełnią równocześnie istotną rolę wzmacniającą ogrodzenie. Bez nich trudno byłoby uzyskać równe, stabilne i mocne ogrodzenie.

Słupki ogrodzeniowe w ofertach firm produkujących ogrodzenia można zwykle znaleźć w kategorii akcesoriów ogrodzeniowych. W dużej przewadze znajdują się tam elementy łączące, które są niezbędne do montażu ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe wykonywane są z różnych materiałów, w zależności od tego, do jakiego typu ogrodzenia są przeznaczone. Najpopularniejsze – do ogrodzeń panelowych – powstają w formie mocnych i wytrzymałych profili stalowych, które, podobnie jak panele ogrodzeniowe, są malowane oraz zabezpieczane przed korozją.

Jakie można kupić słupki ogrodzeniowe?

Słupki do ogrodzeń można dzielić według dwóch najważniejszych kryteriów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego są wykonane, drugim natomiast jest miejsce przeznaczenia w ogrodzeniu. Zapoznaj się z podziałem i dowiedz się, jakie słupki ogrodzeniowe będą ci potrzebne.

  • Z jakich materiałów wykonywane są słupki ogrodzeniowe?

Stalowe słupki ogrodzeniowe. Ponieważ ogrodzenia panelowe to najchętniej wybierany model ogrodzeń, wraz z nimi najczęściej wybierane są dopasowane słupki stalowe. Porządne słupki ogrodzeniowe powinny być nie tylko wykonane z odpowiednio solidnej stali o wystarczającej grubości, ale muszą być także zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych. Podczas montażu wykorzystywane są często z podmurówką, wraz z którą zostają osadzone.

Betonowe słupki ogrodzeniowe. Bardzo trwałe i wytrzymałe, doskonale radzą sobie w warunkach zewnętrznych. Wykorzystywane często do budowy ogrodzeń frontowych. Powstają na przykład z betonu architektonicznego, który na etapie montażu wypełnia się zaprawą oraz zbrojeniem.

Słupki ogrodzeniowe z kamienia. Wytwarzane z naturalnego kamienia, bardzo efektowne i trwałe. Niestety dość kosztowne. Są raczej trudne w montażu i wymagają fachowej ręki kamieniarza. Świetnie radzą sobie ze zmienną pogodą, nie są im straszne ani deszcze, ani promienie słońca.

Drewniane słupki ogrodzeniowe. Nie są drogie, są raczej proste w montażu, niestety nie zapewniają trwałości w czasie. Wymagają stałej konserwacji, ale i to nie jest w stanie zabezpieczyć ich na długie lata – po jakimś czasie konieczna jest ich wymiana. Stosowane są z reguły przy montażu lekkich parkanów (nie są w stanie utrzymać ciężkiej, stalowej konstrukcji).