Jak powstają ogrodzenia modułowe

14.05.2022

Wygodne w montażu, trwałe i wytrzymałe, świetnie wyglądają i dodają posesji szyku. O czym mowa? Przedstawiamy ogrodzenia modułowe. Projekt, który za sprawą licznych walorów, szturmem zdobywa polski rynek. Poznajcie je bliżej.

Co to są ogrodzenia modułowe

Ogrodzenia modułowe to bardzo szeroka grupa produktowa, w której zawrzeć można wszystkie ogrodzenia, które powstają z modułów. Moduły to zaś pojedyncze elementy – np. panele ogrodzeniowe, które z pomocą akcesoriów montażowych, łączy się w kompleksowe ogrodzenie.

Produkty doczekały się swoich synonimów. Każdy producent paneli ogrodzeniowych 2D i 3D nazywa je w swojej ofercie inaczej: ogrodzenia modułowe to również ogrodzenia systemowe czy ogrodzenia panelowe. Bez względu jednak na nomenklaturę, wszystkie te frazy oznaczają te same produkty.

Z czego składają się ogrodzenia modułowe

Ogrodzenia modułowe to oczywiście przede wszystkim panele ogrodzeniowe. W sklepach znajdziesz między innymi ogrodzenia panelowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D czy ogrodzenia panelowe fala. To jednak nie wszystko. Między panelami znajdziesz bardzo ważny element, który je łączy: słupki ogrodzeniowe. Te natomiast przytwierdzane są do paneli elementami montażowymi. Akcesoria ogrodzeniowe to na przykład obejmy ogrodzeniowe, śruby, nakładki, złączki, ale również nasadki na słupki oraz podmurówki betonowe. To nadal jeszcze nie koniec listy. Do stworzenia pełnego ogrodzenia potrzebna jest jeszcze brama oraz furtka. Może to być na przykład brama panelowa, przesuwna

Dobór poszczególnych elementów, z których powstaje ogrodzenie modułowe, jest oczywiście uzależniony od tego, jaki typ ogrodzenia wybierasz i jakie są twoje potrzeby.

Ogrodzenia modułowe - rodzaje

Choć każdy producent paneli ogrodzeniowych ma swoją ofertę, a jej szczegóły mogą się odróżniać od oferty konkurencji, to z całą pewnością najczęściej wybierane są ogrodzenia panelowe. Najpopularniejsze z nich to ogrodzenia panelowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D i ogrodzenia panelowe fala, choć te trzecie wybierane są nieco rzadziej od dwóch poprzednich.

Kolejny model to ogrodzenia modułowe z bloczków betonowych, jeszcze inne to ogrodzenia modułowe z paneli i bloczków.

Koncepcji aranżacyjnych może być wiele, a modułowa forma prefabrykatów pozwala łączyć je wedle własnego uznania i indywidualnych potrzeb.

Ogrodzenia modułowe - montaż

Montaż ogrodzenia modułowego jest bardzo niewymagający. Dzięki temu, że na plac budowy przyjeżdżają od producenta ogrodzeń gotowe elementy, wystarczy połączyć je w całość. To prawdziwa oszczędność czasu i energii. Konieczne zabiegi różnią się od rodzaju wybranego ogrodzenia oraz metody montażu. Ogrodzenia modułowe można bowiem montować zarówno na podmurówce, jak i bez niej.

Zalety ogrodzeń modułowych

Jak widać powyżej, na pewno walorem tego typu ogrodzeń jest oszczędność czasu. Ponadto, ogrodzenia modułowe doskonale się prezentują, a dzięki zróżnicowanym formom i licznym możliwościom, dają projektantom ogromną swobodę i są niezwykle uniwersalne wizualnie. Spokojnie można je komponować z architekturą klasyczną, jak i nowoczesnym minimalizmem.

Nie do przecenienia jest również ich trwałość. Jeśli kupione w odpowiednim miejscu, które jest gwarantem jakości, ogrodzenia modułowe z łatwością przetrwają bez szwanku wiele lat użytkowania.

Warto zauważyć również ich atrakcyjną cenę. Ogrodzenia modułowe są relatywnie tanie i nie wymagają tak dużych nakładów finansowych, jak ogrodzenia projektowane i budowane indywidualnie.