Ogrodzenia modułowe – konserwacja to konieczność?

29.06.2010

Ogrodzenia modułowe to topowy produkt, który doskonale się sprzedaje. Dzieje się tak za sprawą wygody funkcjonalnej, wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewniają, świetnego designu i dobrej ceny. O zaletach, z jakimi wiążą się ogrodzenia modułowe, wie każdy, kto się na nie zdecydował. Nie każdy jednak wie, jak dbać o ogrodzenia modułowe, aby cieszyły nas świetnym wyglądem i sprawnością przez długie lata.

Ogrodzenia modułowe, które znajdziemy także pod innymi nazwami: ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia systemowe, choć relatywnie nie są wcale drogie i w porównaniu z innymi typami ogrodzeń – na przykład kutymi, czy murowanymi i budowanymi od podstaw – wypadają cenowo bardzo korzystnie, to wciąż oznaczają spory wydatek. Każdy inwestor wie, że od takich wydatków uciec się nie da, ale jeśli się je ponosi i kupuje się ogrodzenia modułowe z wyższej półki, oczekuje się od nich wieloletniej trwałości. Nieakceptowalną jest sytuacja, kiedy po sezonie czy dwóch ogrodzenie wymaga wymiany na nowe.

Jak więc zadbać o ogrodzenia modułowe, aby zachowały sprawność i niezawodną bezawaryjność przez wiele lat? Wyjaśniamy.

Ogrodzenia modułowe – poznaj konstrukcję, żeby lepiej zrozumieć potrzeby

Aby wiedzieć, jak należy zadbać o ogrodzenia modułowe, najpierw trzeba zrozumieć, w jaki sposób są zbudowane. Różne typy ogrodzeń wymagają różnych zabiegów serwisowych. Ogrodzenia modułowe są w tej kwestii mało wymagające, ale zacznijmy od początku…

Ogrodzenia modułowe powstają – jak wskazuje nazwa – z modułów. To panele ogrodzeniowe, które łączy się w ogrodzenia z użyciem kilku tylko dodatkowych komponentów: słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa (ta nie jest konieczna, ale warto o niej pomyśleć, zwiększa bowiem wytrzymałość i stabilność konstrukcji), akcesoria ogrodzeniowe oraz brama i furtka. Montaż ogrodzeń polega na łączeniu elementów w całość, piękne ogrodzenia modułowe.

Brama oraz furtka to elementy ruchome, które są eksploatowane najmocniej. Tu możliwe są różne kombinacje – może to być brama i furtka panelowa, mogą być wyposażone w mechanizmy jezdne i automatykę, brama może być dwuskrzydłowa – wariantów jest wiele. Pozostałe elementy, które składają się na ogrodzenia modułowe, są trwale i stabilnie osadzone w ziemi.

Ogrodzenia modułowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Warto wspomnieć jeszcze o surowcach. Panele ogrodzeniowe, brama i furtka, a nawet słupki ogrodzeniowe, to elementy stalowe. Cynkowane ogniowo i malowane, są starannie zabezpieczone przed korozją i wpływem warunków atmosferycznych na zewnętrzne powłoki elementów ogrodzenia.

Ogrodzenia modułowe pozbawione są, w przeciwieństwie do dawniej budowanych płotów, elementów z drewna – te były niezwykle wrażliwe na wilgoć, deszcz i słońce. Ogrodzenia modułowe nie są na szczęście tak delikatne, istotne jednak, aby stal była stopem wysokiej jakości i aby powierzchnia ochronna była nałożona prawidłowo i zgodnie ze sztuką.

Ogrodzenia modułowe – obowiązkowy przegląd

Wiemy już dokładnie, jak zbudowane są ogrodzenia modułowe, pozostaje więc podsumować, jak należy o nie dbać. Jeśli chcesz mieć pewność, że ogrodzenie wytrzyma wiele kolejnych sezonów, musisz je kontrolować. Absolutnie konieczny jest przegląd ogrodzenia minimum raz w roku – wnikliwe obejrzenie wszystkich elementów ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy powłoka antykorozyjna w którymś miejscu nie uległa uszkodzeniu. Jeśli się tak zdarzy, należy ją niezwłocznie naprawić – usunąć starannie rdzę, dokładnie ją ścierając i uzupełnić odpowiednimi środkami. Może to być podkład antykorozyjny i farba lub farba z substancją antykorozyjną.

Konieczny jest także okresowy przegląd elementów ruchomych – bramy i furtki. Z mechanizmów i zawiasów trzeba usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, kamyki czy patyczki, warto raz na czas dołożyć odrobinę przeznaczonego do takich celów smaru.

Zadbane ogrodzenia modułowe mogą bezawaryjnie służyć naprawdę długie lata, nie szczędź im więc uwagi.