Ogrodzenia panelowe wydają się już być klasyką. Znane na polskim rynku od tylu lat, że można byłoby uznać je już za tradycję. Czy pasują do nowoczesnej architektury? Czy właściciele industrialnych i nowoczesnych domów powinni jednak szukać innych ogrodzeń?
Wybierając projekt domu, wiemy, że to decyzja na wiele kolejnych lat, często na resztę życia. Projektując ogród, z reguły dopasowujemy jego styl do bryły domu, nigdy odwrotnie. Ogrodzenia panelowe muszą natomiast pasować do całości i stanowić dopełnienie. Jak więc dopasować panele ogrodzeniowe zarówno do stylu domu, jak i ogrodu?
Ogrodzenia panelowe, style do wyboru, do koloru
Właśnie ze względu na fakt, że ogrodzenia panelowe są obecne w branży ogrodzeniowej od wielu lat, asortyment zdążył się już mocno rozwinąć, a każdy producent ogrodzenia zadbał o to, aby jego oferta wpisywała się w jak najbardziej zróżnicowane potrzeby.
Ogrodzenia panelowe – klasyka się zawsze obroni. Za najbardziej uniwersalne i wpisujące się zarówno w potrzeby właścicieli domów klasycznych, jak i nowoczesnych, uważa się ogrodzenia panelowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D oraz ogrodzenia panelowe fala. Mają prosty i nieskomplikowany design. Panele ogrodzeniowe powstają w każdym z tych modeli ze zgrzewanego drutu. Choć różnią je detale – na przykład ogrodzenia panelowe 3D mają dodatkowe przetłoczenie, którego nie znajdziemy w panelach 2D, a ogrodzenia panelowe fala są zakończone w górnej linii inaczej, niż dwa pierwsze rodzaje (mają kształt łuku – wypukłego lub wklęsłego), to w gruncie rzeczy wszystkie te panele ogrodzeniowe wizualnie wpisują się w podobną stylistykę. Wszystkie te ogrodzenia panelowe można zamówić w dowolnym kolorze z pełnej gamy palety RAL, wybór jest więc spory.
Doskonale spajają się z klasycznymi, prostymi bryłami budynków. Tak samo dobrze jednak wyglądają w otoczeniu nowoczesności. Ich lekka forma sprawia, że miłośnicy otwartych przestrzeni mogą cieszyć się brakiem widocznej bariery, a jeśli ktoś poszukuje wyższego poziomu dyskrecji i chciałby osłonić się od strony chodnika, ulicy czy sąsiadów, to ogrodzenia panelowe świetnie nadają się do tworzenia kompozycji z roślinami. Mogą obrastać je dowolne rośliny pnące, ogrodzenia panelowe bardzo elegancko wyglądają również z gęstymi żywopłotami.
Ogrodzenia panelowe – może coś nowocześniejszego? Jeśli lekka, „kratkowa” forma, którą mają ogrodzenia panelowe 2D, 3D i fala wydają się już zbyt opatrzone, można znaleźć także ciekawe formy, które są nieco nowsze od swoich poprzedników. Ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych to stosunkowo nowy typ ogrodzeń. Czasem wybierane wyłącznie jako ogrodzenia frontowe, z pominięciem bocznych „ścian” ogrodzenia, a czasem montowane wokół całej posesji. Takie ogrodzenia panelowe powstają z metalowych profili zamkniętych lub blachy perforowanej. Są uważane za bardziej eleganckie, charakteryzuje je także zdecydowanie niższa przejrzystość – nie są tak ażurowe, jak ogrodzenia panelowe opisane wyżej.
Ogrodzenia panelowe z profili wybierają klienci, którzy szukają bardziej unikalnej formy ogrodzenia domu. Z pewnością takie panele ogrodzeniowe bardziej zwracają uwagę i na pewno robią świetne wrażenie, dopełniając swoim dopracowanym stylem i dom i ogród.
Ogrodzenia panelowe – zadbaj o front. Jeśli ani jedna, ani druga forma nie spełnia oczekiwań, można jeszcze połączyć oba te style. Można postawić na ogrodzenia frontowe z przodu - tam, gdzie ogrodzenie jest najbardziej wyeksponowane, wybrać także bramę i furtkę w tej samej stylistyce. Pozostałe boki posesji mogą ogradzać natomiast ogrodzenia panelowe w klasycznym wydaniu – czyli ogrodzenia panelowe 2D, ogrodzenia panelowe 3D czy fala. Taka opcja również świetnie komponuje się z nowoczesnością, gładko wpisuje się w zróżnicowane aranżacje ogrodów, a równocześnie pozwala zmniejszyć nieco koszty inwestycji w stosunku do stworzenia całej zabudowy z droższych paneli ogrodzeniowych z profili zamkniętych.