Słupki ogrodzeniowe — jak zmienia się design słupków ogrodzeniowych na przestrzeni czasu?

28.02.2025

Słupki ogrodzeniowe odgrywają kluczową rolę w montażu ogrodzeń panelowych. Konstrukcyjnie nie jest możliwa budowa ogrodzenia bez nich. Są również istotne dla estetyki i całościowego efektu końcowego. Sprawdzamy dziś, czy wygląd słupków się z czasem zmienia, czy trendy 2025 w ogrodzeniach dyktują jakieś nowe kierunki, czy może pojawia się na rynku coś nowego? Języka zasięgamy u źródła, czyli producenta ogrodzeń.

Rozmawiamy z firmą, która w branży ogrodzeniowej ma wiele lat doświadczenia i tysiące zrealizowanych z sukcesem współpracy. Producent ogrodzenia Milord produkuje panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe i cały niezbędny osprzęt: bramy i furtki, akcesoria ogrodzeniowe. Siedziba firmy to mazowiecki Milanówek. Realizację Milord możemy zobaczyć jednak w wielu miastach dość dalekiej okolicy jak choćby: Pruszków, Żyrardów czy Piaseczno, Błonie, Nowy Dwór Mazowiecki czy Łodź.

Słupki ogrodzeniowe stanowią nieodłączny element każdego ogrodzenia panelowego i w zasadzie wymusza to konstrukcja. Poszczególne panele ogrodzeniowe są mocowane do słupków. Słupki ogrodzeniowe pełnią zatem rolę łącznika pomiędzy panelami, ale równocześnie decydują o stabilności ogrodzenia, utrzymując na sobie jego cały ciężar.

Słupki ogrodzeniowe — jaki mamy wybór?

Generalnie dwa podstawowe produkty w tej grupie to słupki ogrodzeniowe ze stali oraz betonowe słupki ogrodzeniowe.

Pierwsze, czyli słupki ogrodzeniowe stalowe to cięte na krótsze odcinki odpowiedniej długości profile ze stali. Są puste w środku, a powstają z najwyższej jakości stopów stali o doskonałych parametrach wytrzymałościowych.

Druga grupa, czyli betonowe słupki ogrodzeniowe to pewne uproszczenie, mogą bowiem powstawać z betonu architektonicznego, ale również cegieł czy pustaków. Taka formuła słupków jest konstruowana na miejscu, tam, gdzie odbywa się montaż ogrodzeń, tworząc coś na kształt murka, do którego mocowane są panele ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe — czy stalowe słupki ogrodzeniowe wygrywają z betonowymi, czy ustępują im miejsca?

Słupki ogrodzeniowe ze stali dominowały przez wiele lat. Wpływały na to różne powody, między innymi fakt, że są szybsze i prostsze w montażu, kosztują mniej, a z panelami tworzą bardzo spójną całość. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że stalowe słupki ogrodzeniowe są wybierane częściej, a więc częściej widujemy je wokół publicznych i prywatnych posesji. Jednak betonowe słupki ogrodzeniowe mają swój pakiet plusów i walory, które sprawiają, że wiele osób chętnie po nie sięga. Które z nich zatem wiodą prym pośród zamawiających? Sprawdźmy poszczególne cechy.

Słupki ogrodzeniowe estetyka i design. Beton architektoniczny, klasyczna cegła lub kamień pozwalają uzyskać jednolite powierzchnie o bardzo naturalnym charakterze, albo nietuzinkowe faktury, w zależności od wybranego surowca. Dzięki temu świetnie komponują się z nowoczesną architekturą. Słupki ogrodzeniowe z metalu są z kolei proste, w swojej surowości nie rzucają się w oczy i stanowiąc tło konstrukcji, „nie wtrącają się” w aranżację, zapewniając dużą swobodę inwestorom.

Słupki ogrodzeniowe — trwałość i wytrzymałość. Słupki ogrodzeniowe ze stali doskonale sobie radzą z upływem czasu. Cechuje je wysoka odporność na korozję, są bowiem bardzo skutecznie zabezpieczane poprzez cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Z drugiej strony słupki ogrodzeniowe z kamienia, betonu czy cegły w ogóle nie potrzebują takich zabezpieczeń. Upływający czas zmienia ich wygląd, ale wielu inwestorów ocenia te zmiany pozytywnie, uważając, że dzięki upływowi czasu i sposobowi, w jaki starzeją się wymienione materiały, przybywa słupkom uroku. Jedne i drugie wydają się być dość solidne i trwałe.

Słupki ogrodzeniowe cena. Tu niestety szala przechyla się na korzyść metalu. Takie słupki ogrodzeniowe zdecydowanie kosztują mniej niż betonowe. No ale w końcu nie zawsze cena jest najważniejsza i wielu inwestorów podejmuje decyzje na podstawie innych kryteriów.

Czy udało nam się znaleźć odpowiedź na pytanie, które słupki ogrodzeniowe są lepsze? Wygląda na to, że nie. Wszystko, co wymieniliśmy jest bowiem kryterium mocno względnym. Wybierajcie więc te słupki ogrodzeniowe, które wpisują się w wasze indywidualne oczekiwania.

Słupki ogrodzeniowe — nowe trendy na horyzoncie w 2025 roku?

Jeśli chodzi o metalowe słupki ogrodzeniowe, wiele się nie zmienia. Na topie pozostają atrakcyjne szarości – grafit, antracyt, ale także klasyczna czerń i ciemna zieleń. Czyli praktycznie, elegancko i ze smakiem. Te kolory dobrze komponują się również z otoczeniem, pozwalając uzyskać spójną całość.

Zaczyna się jednak mówić o pewnych zmianach. Kolor podobny do cortenu, czyli rdzewionej stali przyciąga uwagę i kusi klientów. Odbiorcy pytają także o wykończenie w macie. Kto wie, może to nowy kierunek, który zyska w najbliższym czasie na popularności i odmieni znane dotąd słupki ogrodzeniowe?

Słupki ogrodzeniowe z kamienia, kompozytu czy betonu architektonicznego bardzo często są zestawiane z panelami metalowymi z profili zamkniętych. Ten trend zdecydowanie zyskuje na popularności. Stal paneli z betonem słupków to charakterne połączenie, które z pewnością przyciąga spojrzenia i wyróżnia się na tle innych.