Słupki ogrodzeniowe wzmacniają, stabilizują i łączą ogrodzenia panelowe. Choć modułowa konstrukcja sprawia, że zarówno wybór komponentów, jak i montaż ogrodzeń tego typu jest zadaniem prostym, to w praktyce często napotykamy różne opinie na ten temat.
Niektóre z nich są zgodne ze stanem rzeczywistym, inne natomiast to szkodliwe mity, które mogą prowadzić do niewłaściwych zakupów, zwiększając wydatki lub groźnych w skutkach błędów konstrukcyjnych. Przyjrzyjmy się 5 najczęściej powtarzanym mitom i opowiedzmy o faktach, aby ostatecznie rozwiać wątpliwości.
Mit 1 słupki ogrodzeniowe — materiał: Słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń modułowych mogą być wykonane z tańszych materiałów, na przykład drewna. Nie ma potrzeby wydawania na nie dużych pieniędzy, bo nie mają kluczowego znaczenia w ogrodzeniu.
Fakt: Jakość ogrodzenia jest zawsze priorytetem. Musi być przecież wytrzymałe i stabilne. Słupki ogrodzeniowe stanowią zaś łącznik między poszczególnymi panelami ogrodzeniowymi oraz stabilizację konstrukcji. Na nich spoczywa utrzymanie jej ciężaru. Zatem absolutnie nie można dopuszczać do sytuacji, w której słupki ogrodzeniowe są wykonane z tanich materiałów zastępczych. Poza wszystkim słupki ogrodzeniowe z drewna w ogóle nie pasują do ogrodzeń panelowych i nie da się ich w takich konstrukcjach zastosować.
Mit 2 słupki ogrodzeniowe — beton: Słupki ogrodzeniowe można zamontować w ziemi i nie ma potrzeby, aby zalewać je betonem. On tylko niepotrzebnie wydłuża proces montażu ogrodzenia, bo wymaga schnięcia.
Fakt: Słupki ogrodzeniowe, jak wspomnieliśmy, są podporą ogrodzenia. Nie ma więc możliwości, aby stworzyć solidne ogrodzenie panelowe, jeśli słupki ogrodzeniowe będą się przekrzywiały, chwiały lub przewracały. To właśnie słupki ogrodzeniowe muszą być zamontowane ze szczególną uwagą i pewnością, że wyosiowane stoją idealnie prosto i nie ruszają się ani trochę. A taką stabilność zapewnia beton. Dlatego słupki ogrodzeniowe mocujemy w ziemi, zalewając je mieszanką porządnego betonu.
Mit 3 słupki ogrodzeniowe — głębokość osadzenia: Głębokość osadzenia słupków ogrodzeniowych nie ma żadnego znaczenia. Skoro zalewamy je betonem, mogą być wkopane płytko, bo beton i tak utrzyma słupki ogrodzeniowe na miejscu.
Fakt: Słupki ogrodzeniowe osadza się na głębokości 50-80 cm, a w miejscach, gdzie mrozy są większe i częstsze (na przykład w miejscowościach górskich), zaleca się nawet, aby wykonane na słupki ogrodzeniowe otwory były poniżej tak zwanej granicy przemarzania gruntu, czyli poniżej 1,2 m. Jeśli głębokość, na której osadzone są słupki ogrodzeniowe jest zbyt mała, grozi im niestabilność, a stąd już tylko krok do uszkodzenia ogrodzenia i niemałych wydatków na naprawę lub zakup nowego.
Mit 4 słupki ogrodzeniowe — rodzaj gruntu nie ma znaczenia. Słupki ogrodzeniowe montuje się w określony sposób i metoda jest uniwersalna bez względu na rodzaj podłoża, w którym montaż ogrodzeń się odbywa.
Fakt: Rodzaj i jakość gruntu, w którym montuje się słupki ogrodzeniowe, ma kluczowe znaczenie dla stabilności słupka. Jeśli podłoże jest bardzo mokre, można wykonać drenaż, aby mieć pewność, że słupki ogrodzeniowe są zamontowane w betonie, który ma szansę związać i nie podejdzie wodą. Jeśli ziemia ma charakter lepkiej gliny lub osuwającego się piasku, w betonie można zastosować zbrojenia lub zwiększyć planowaną głębokość otworu, aby mieć pewność, że słupki ogrodzeniowe są zamocowane odpowiednio solidnie. Zastosowane rozwiązania zawsze dobiera się indywidualnie i z uwzględnieniem potrzeb.
Mit 5 słupki ogrodzeniowe — zabezpieczenia: Słupki ogrodzeniowe, w przeciwieństwie do paneli ogrodzeniowych, nie muszą być zabezpieczane przed korozją.
Fakt: Słupki ogrodzeniowe tak samo, jak panele ogrodzeniowe są wykonane ze stali, a więc materiału, który jest podatny na rdzę. Ona natomiast ma działanie destrukcyjne i pod tym względem słupki ogrodzeniowe nie różnią się niczym od paneli. Można nawet stwierdzić, że dla słupków zagrożenie jest większe ze względu na fakt, iż ich spora część znajduje się pod ziemią. Dlatego zarówno panele ogrodzeniowe, jak i słupki ogrodzeniowe wymagają starannego zabezpieczenia antykorozyjnego. Wykonuje się je podczas produkcji poprzez ocynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe.