Słupki ogrodzeniowe — TOP 10 — odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
06.12.2024 Słupki ogrodzeniowe musi kupić każdy, kto planuje ogrodzenie panelowe, płot z siatki lub z drewna. Dziś wyjaśniamy niewyjaśnione i odczarowujemy szeroką wiedzę na temat słupków ogrodzeniowych, ich konstrukcji i montażu. Czyli słupki ogrodzeniowe w pełnej krasie – wszystko, co chciałbyś wiedzieć, a nie miałeś kogo zapytać.
Słupki ogrodzeniowe - podstawy
Zacznijmy od wyjaśnienia podstaw. Słupki ogrodzeniowe są łącznikiem i stabilizacją w ogrodzeniach. Są niezbędne w większości typów ogrodzeń – o ile nie we wszystkich i choć mogą się od siebie różnić, wszystkie spełniają te same funkcje. Słupki ogrodzeniowe łączą ze sobą poszczególne przęsła ogrodzeniowe w przypadku, kiedy wybór pada na przykład na ogrodzenia panelowe, podtrzymują konstrukcję ogrodzeniową i pozwalają rozciągnąć siatkę w ogrodzeniach z siatki lub stanowią łącznik między drewnianymi przęsłami w ogrodzeniach z drewna.
- Słupki ogrodzeniowe — z jakich są materiałów? Różne słupki ogrodzeniowe są przeznaczone do różnych typów ogrodzeń. Słupki ogrodzeniowe ze stali wykorzystuje się do ogrodzeń panelowych ze stali i do ogrodzeń z siatki. Słupki ogrodzeniowe z drewna sprawdzają się w przypadku drewnianych konstrukcji ogrodzeniowych. Powszechne są również słupki ogrodzeniowe z betonu architektonicznego, cegieł lub kamieni, które można stosować na przykład w ogrodzeniach panelowych.
- Słupki ogrodzeniowe — po co? Ogrodzenia, na które składają się panele ogrodzeniowe ze stali, siatka lub przęsła drewniane wymagają osadzenia, które zapewni trwałość i stabilność. I tu wkraczają słupki ogrodzeniowe, które ustabilizowane w ziemi podpierają konstrukcje ogrodzeniowe, decydując o ich wytrzymałości i trwałości.
- Słupki ogrodzeniowe — jak się je stabilizuje w ziemi? Ponieważ to słupki ogrodzeniowe biorą na siebie ciężar ogrodzenia, muszą być porządnie osadzone, aby mieć pewność, że wytrzymają jak najdłuższy czas, opierając się nie tylko warunkom atmosferycznym, ale również obciążeniu. Stalowe słupki ogrodzeniowe mocuje się więc w wykopanych w ziemi otworach i zalewa mieszanką betonu, który zastygając i trwale wiążąc, unieruchamia słupki ogrodzeniowe.
- Słupki ogrodzeniowe — prostokątne czy okrągłe? Wiele zależy od tego, jakie ogrodzenie zostało wybrane. Ogrodzenia systemowe wymagają, aby słupki ogrodzeniowe miały przekrój prostokątny, wynika to z metody montażu i dostępnych obejm, czyli elementów, które łączą panele ogrodzeniowe i słupki ogrodzeniowe w całość. Z kolei ogrodzenia z siatki częściej montuje się na słupkach o przekroju okrągłym.
- Słupki ogrodzeniowe — czy nie rdzewieją? Tak samo, jak wszystkie inne elementy konstrukcyjne ogrodzeń ze stali, słupki ogrodzeniowe nie mogą rdzewieć. Żeby mieć pewność, że poradzą sobie z wilgocią, już podczas produkcji są zabezpieczane przed korozją. W tym celu słupki ogrodzeniowe są cynkowane ogniowo i malowane proszkowo farbą, która oprócz dekoracji tworzy na powierzchni solidną warstwę ochronną. Tak zabezpieczone słupki ogrodzeniowe doskonale opierają się korozji.
- Słupki ogrodzeniowe — jak o nie dbać? Słupki ogrodzeniowe wymagają zabiegów pielęgnacyjnych dostosowanych do rodzaju materiału, z którego są wykonane. Drewniane słupki ogrodzeniowe wymagają regularnego zabezpieczania lakierami, aby nie wsiąkała w nie woda. Słupki ogrodzeniowe ze stali wymagają oczyszczania i sprawdzania, czy w warstwie zabezpieczającej nie pojawiły się odpryski – jeśli tak, trzeba je niezwłocznie naprawić. I to właściwie wszystko, co trzeba robić, aby słupki ogrodzeniowe zachowały trwałość.
- Słupki ogrodzeniowe — jaką powinny mieć długość? Słupki ogrodzeniowe muszą pasować długością do gabarytów ogrodzenia, którego część stanowią. W praktyce oznacza to, że słupki ogrodzeniowe muszą być dłuższe od paneli czy siatki, ponieważ ich część zostaje zakopana w ziemi i zalana betonem.
- Słupki ogrodzeniowe — w jakich odległościach od siebie? Tu znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Słupki ogrodzeniowe w ogrodzeniach panelowych muszą być oddalone od siebie w odległościach odpowiadających długości paneli – tak, aby rozdzielały od siebie poszczególne panele ogrodzeniowe. W przypadku ogrodzeń z siatki słupki ogrodzeniowe rozmieszcza się w odległości średnio 200-250 cm od siebie.
- Słupki ogrodzeniowe — czy montaż słupków można wykonać samodzielnie? Wiele zależy od warunków – ukształtowania terenu, rodzaju podłoża. Bywa, że słupki ogrodzeniowe wymagają niezłej „gimnastyki” w przypadku dużych nierówności i różnic w poziomach na ogradzanej działce, bywa, że ziemia jest podmokła. Ponieważ słupki ogrodzeniowe wpływają na trwałość ogrodzenia, jeśli nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, lepiej poproś o pomoc fachowców.
- Słupki ogrodzeniowe — czy mogę wybrać kolor? Oczywiście! Słupki ogrodzeniowe, tak jak i panele ogrodzeniowe czy siatka ogrodzeniowa, są malowane proszkowo. Dostępna kolorystyka obejmuje całą paletę RAL, a więc mnóstwo kolorów do wyboru. Najczęściej inwestorzy wybierają słupki ogrodzeniowe i przęsła czy siatkę w tym samym kolorze. Wówczas ogrodzenia prezentują się spójnie i elegancko.
Copyright © 2018 Milord Artur Miller