Słupki ogrodzeniowe to nieodłączne towarzystwo paneli ogrodzeniowych. Nie mogą się rozdzielać i tam, gdzie jest jedno, musi być i drugie. Dziś przeczytacie o tym, jakie słupki ogrodzeniowe pasują do jakich paneli, na co uważać, zwracać uwagę i jak je wybierać – czyli słupki ogrodzeniowe w każdym aspekcie, poznaj je i kupuj świadomie.
Słupki ogrodzeniowe to część ogrodzeń panelowych. Ogrodzenie panelowe to zaś spory wydatek i duże przedsięwzięcie. Posesję ogradzamy raz na wiele lat i chcemy, aby wybrane do ogrodzenia produkty spisały się na medal, czyli aby ogrodzenia panelowe zapewniały nam poczucie bezpieczeństwa, dobrze wyglądały i zdobiły posesję, były trwałe przez wiele lat i nie sprawiały kłopotów funkcjonalnych.
Oznacza to, że zarówno słupki ogrodzeniowe, jak i panele ogrodzeniowe oraz wszystkie inne elementy, które składają się na ogrodzenie, powinny sprostać wysokim oczekiwaniom. Podpowiadamy więc, jak wybierać, aby tak właśnie było.
Zaczynamy!
Słupki ogrodzeniowe – co i jak?
Słupki ogrodzeniowe to jeden z elementów ogrodzeń panelowych. Oprócz słupków potrzebne są także panele ogrodzeniowe w wybranym wariancie – jest ich przynajmniej kilka, bramy i furtki, automatyka do bram, podmurówka betonowa i akcesoria ogrodzeniowe do montażu.
Słupki ogrodzeniowe – po co?
W jakim celu kupujemy słupki ogrodzeniowe? Między innymi po to, aby połączyć poszczególne panele ogrodzeniowe ze sobą. Robi się to z użyciem specjalnych obejm. Przede wszystkim jednak po to, aby ogrodzenia panelowe stały stabilnie, solidnie osadzone w ziemi, były wytrzymałe na swój własny ciężar i radziły sobie choćby z wiatrem.
Słupki ogrodzeniowe – jakie?
Najpopularniejsze słupki ogrodzeniowe powstają ze stali. Ich konstrukcja jest dość prosta. Ze stali powstają długie profile o przekroju prostokąta. Te tnie się na potrzebnej długości odcinki, a parametry dobrane są w zgodzie z wielkością paneli. Słupki ogrodzeniowe ze stali cynkuje się ogniowo i maluje proszkowo, aby pięknie wyglądały, pasowały kolorystycznie do przęseł ogrodzeniowych, ale także (lub głównie) po to, aby radziły sobie ze zmienną pogodą, czyli – mówiąc prościej – aby nie rdzewiały pod wpływem deszczu. Takie słupki ogrodzeniowe wybierane są do ogrodzeń panelowych 2D, 3D czy fala.
Słupki ogrodzeniowe mogą być także wykonane z betonu architektonicznego, betonowych bloczków czy cegieł. To bardziej kosztowny wariant od metalu, ale większy wydatek wynagradza pięknym designem. Takie słupki ogrodzeniowe wybierane są do bardziej wyszukanych ogrodzeń, na przykład takich, w których wybiera się panele ogrodzeniowe z metalowych profili zamkniętych.
Słupki ogrodzeniowe – ile?
Na to pytanie odpowie tylko ta osoba, która dokonała pomiarów posesji. To właśnie z tej wielkości wynika ilość potrzebnych słupków. Dlatego, zanim wyruszysz na zakupy, zastanów się, kto wykona montaż ogrodzenia, a jeszcze wcześniej pomiary terenu, na którym ogrodzenie ma stanąć. Wówczas zyskasz wiedzę, ile przęseł potrzebujesz i w jakiej liczbie słupki ogrodzeniowe wystarczą, aby zrealizować projekt.
Słupki ogrodzeniowe – gdzie?
Wybór miejsca, w którym kupimy słupki ogrodzeniowe, jest bardzo ważny. Istotne jest głównie to, aby wybrać słupki ogrodzeniowe dobrej jakości. Należy więc zapamiętać, że hipermarkety budowlane, ekstra wielkie promocje cenowe lub inne okazje z podejrzanie niską ceną mogą się okazać kiepskim i ryzykownym pomysłem.
Niskiej jakości słupki ogrodzeniowe mogą nie wytrzymać użytkowania, ciężaru ogrodzenia czy wilgoci, w rezultacie ulegać deformacjom, wykrzywiać się i zginać, ciągnąc za sobą panele ogrodzeniowe i niszcząc całą konstrukcję, która – jak wiadomo – nie kosztuje mało.
Zamiast oszczędzać na jakości, lepiej postawić na to, co pewne. Producent ogrodzenia, który wyprodukował wysokiej jakości panele ogrodzeniowe, na które się zdecydowałeś, najpewniej produkuje również słupki ogrodzeniowe. Kup wszystkie komponenty ogrodzenia w jednym miejscu i zyskaj pewność, że jakość jest równa, kolorystyka dopasowana. no i nie będziesz mieć kłopotu z rozjechanymi terminami dostaw.