Słupki ogrodzeniowe – jakie, z czego i po co – wszystko o słupkach ogrodzeniowych

24.03.2024

Słupki ogrodzeniowe są jednym z konstrukcyjnych elementów ogrodzeń panelowych. Mimo że na pierwszy rzut oka wcale nie wydają się najistotniejsze, ich rola jest bardzo ważna, a znaczenie dla funkcjonalności ogromne. Dziś więc słupki ogrodzeniowe w pigułce – dowiedz się o nich wszystkiego, co ważne.

Słupki ogrodzeniowe to jeden z kilku składowych elementów ogrodzenia. Oprócz nich do zbudowania konstrukcji wymagane są również panele ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, które wykorzystuje się w montażu, podmurówka betonowa, o ile taki montaż ogrodzenia wybrano, bramy i furtki. No i to właściwie wszystko.

Jeśli chodzi o ogrodzenia panelowe, wymienione komponenty – w tym słupki ogrodzeniowe, docierają tam, gdzie ma się odbyć montaż ogrodzenia już przygotowane do prac montażowych. To zresztą jedna z większych zalet ogrodzeń panelowych – czas potrzebny na wykonanie ogrodzenia skraca się w ten sposób do minimum, podczas montażu nie tworzy się tak duży budowlany bałagan, mniejsze niż w przypadku ogrodzeń budowanych od podstaw są również koszty. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli chodzi o ogrodzenia panelowe, pasują do nich określone słupki ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe – po co są w ogrodzeniach?

Słupki ogrodzeniowe mają dwa podstawowe zadania. Pierwszym jest połączenie paneli. Panele ogrodzeniowe są bowiem „przetykane” słupkami. Można je więc nazwać w ogrodzeniu łącznikiem. Po wtóre ich drugą, lecz wcale nie mniej istotną rolą jest stabilizacja konstrukcji. Osadzone wystarczająco głęboko w ziemi i zalane betonem, słupki ogrodzeniowe potęgują wytrzymałość i pomagają dbać o to, aby ogrodzenia panelowe opierały się skutecznie wiatrom, burzom i codziennej eksploatacji.

Słupki ogrodzeniowe konstrukcyjnie

Wiemy już, jak ważny element ogrodzeń stanowią słupki ogrodzeniowe. Pora na sprawdzenie, jak są wykonywane.

Słupki ogrodzeniowe powstają ze stali. Żeby były wytrzymałe, stop stali musi być starannie dobrany, ale o to już dba producent ogrodzenia. Ze stali powstają prostokątne, puste w środku profile, które docinane są na pożądany rozmiar. Jaka to długość? Otóż słupki ogrodzeniowe są oczywiście dopasowane wysokością, czyli długością do gabarytów ogrodzenia. W praktyce oznacza to, że słupki ogrodzeniowe muszą być dłuższe, niż wysokość panelu, część słupka zostaje bowiem zakopana w ziemi.

Dalej nasze słupki ogrodzeniowe są cynkowane i malowane farbą proszkową na wiele różnych kolorów – na wszystkie, jakie są dostępne w palecie RAL. Te kroki nie tylko sprawiają, że słupki ogrodzeniowe są idealnie dopasowane kolorystyczne do paneli ogrodzeniowych, ale również zabezpieczają słupki ogrodzeniowe przed warunkami atmosferycznymi, na które są wystawione.

Po połączeniu elementów w całość – czyli ogrodzenie modułowe, słupki ogrodzeniowe zabezpieczane są od góry nakładkami lub tak zwanymi daszkami, aby woda z opadów deszczowych czy śnieg oraz inne zanieczyszczenia nie dostawały się do środka.

Słupki ogrodzeniowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Nie oszczędzaj na jakości. To dewiza, która powinna przyświecać podczas wyboru paneli ogrodzeniowych, bramy, furtki, ale tak samo dotyczy to słupków. Wybór rozwiązań budżetowych, z kryterium najniższej ceny, jako decydującym, może okazać się kiepską inwestycją. Dlaczego? Oszczędności zawsze wynikają z czegoś konkretnego – najczęściej słabszej jakości stali, braku wystarczającego zabezpieczenia antykorozyjnego lub innych, pozwalających „obciąć” koszt produkcji decyzjach producenta. Jeśli słupki ogrodzeniowe kosztują wyraźnie taniej, niż we wszystkich innych miejscach, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że są po prostu niższej jakości. Kiepskie słupki ogrodzeniowe mogą natomiast wpłynąć na stabilność ogrodzenia, jego trwałość i uszkadzać pozostałe elementy konstrukcji. Mając więc na uwadze całościowe koszty przedsięwzięcia, zdecydowanie nie warto oszczędzać, lepiej kupić słupki ogrodzeniowe w zweryfikowanym miejscu, które zagwarantuje wysoką jakość, zapewniając tym samym trwałość ogrodzenia.