Słupki ogrodzeniowe – czy można szukać zamienników?

02.02.2024

Słupki ogrodzeniowe to jeden z najważniejszych elementów każdego ogrodzenia. Ogrodzenia panelowe – nazywane też zamiennie: ogrodzenia modułowe czy ogrodzenia systemowe, nie mogą się bez nich obejść. Sprawdzamy dziś, jakie słupki ogrodzeniowe są potrzebne do ogrodzeń panelowych i czy wybierając ten popularny typ ogrodzeń mamy w tej kwestii jakiś wybór?

Słupki ogrodzeniowe, panele ogrodzeniowe w jednym z wielu wariantów do wyboru, akcesoria ogrodzeniowe, podmurówka betonowa, no i oczywiście bramy i furtki – to kompletny zestaw, z którego powstają ogrodzenia panelowe. Inwestorzy, którzy planują montaż ogrodzeń nie zawsze wiedzą, jak właściwie skompletować komponenty, aby mieć absolutną pewność, że wszystko będzie do siebie pasowało.

Słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń panelowych

Problem z doborem mają przede wszystkim klienci, którzy decydują się na zakup poszczególnych elementów w różnych miejscach. Finalnie może się bowiem okazać, że źle dobrane elementy, na przykład słupki ogrodzeniowe, uniemożliwią montaż ogrodzenia. Dlaczego tak jest?

Ogrodzenia panelowe to specyficzny typ ogrodzeń. Konstrukcja panelowa polega na przygotowaniu modułów w fabryce. Moduły, czyli panele ogrodzeniowe dostarczane są na miejsce montażu w postaci już gotowej do jego wykonania. Z samych paneli nie da się jednak wykonać ogrodzenia. Konieczne są wspomniane słupki ogrodzeniowe akcesoria ogrodzeniowe do montażu, podmurówka betonowa do osadzenia słupków oraz bramy i furtki (lub dodatkowo jeszcze szlabany wjazdowe w inwestycjach biznesowych czy instytucjach użytku publicznego). Wszystkie wymienione komponenty muszą być ze sobą kompatybilne i idealnie do siebie pasować.

Jeśli wybierzemy panele ogrodzeniowe w jednym sklepie, po słupki ogrodzeniowe udamy się w zupełnie inne miejsce i kierując się wyłącznie ceną, wybierzemy na przykład słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń z siatki, nie uda nam się połączyć tego w całość.

Słupki ogrodzeniowe – jakie będą właściwe?

Ogrodzenia modułowe łączą się wyłącznie z jednym typem słupków i są to słupki ogrodzeniowe wykonane z metalowych profili, które cięte są na odcinki o odpowiedniej, dostosowanej do gabarytów ogrodzenia długości.

Takie słupki ogrodzeniowe mają przekrój prostokąta, nie są w środku wypełnione, a powstają z bardzo mocnych stopów stali, która jest gwarantem ich wytrzymałości. Dokładnie tak samo, jak panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe są starannie zabezpieczane przed korozją i malowane na wybrane kolory z palety RAL.

Słupki ogrodzeniowe a panele ogrodzeniowe

Jeśli zastanawiasz się nad najpopularniejszymi opcjami: panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D lub panele ogrodzeniowe typu fala, do wszystkich będą pasowały te same słupki ogrodzeniowe. Ty natomiast wybierasz preferowaną kolorystykę. Z reguły wybiera się panele ogrodzeniowe i słupki ogrodzeniowe w tym samym kolorze, wówczas całość jest spójna wizualnie i prezentuje się doskonale.

Pamiętaj również o tym, że słupki ogrodzeniowe muszą być zamówione w odpowiedniej ilości. Natomiast to, ile paneli ogrodzeniowych potrzebujesz i w jakiej ilości musisz kupić do nich słupki ogrodzeniowe, jest uzależnione wyłącznie od powierzchni ogradzanej posesji, czyli wielkości ogrodzenia. Pomiary możesz wykonać samodzielne, ale jeśli nie czujesz się na siłach i nie jesteś pewien, czy zrobisz to prawidłowo, możesz poprosić o wsparcie specjalistów.

Każdy producent paneli ogrodzeniowych, który oferuje słupki ogrodzeniowe, panele i pozostałe części składowe ogrodzeń, świadczy również usługi montażu oraz pomiarów. Niewłaściwie złożone zamówienie może opóźnić montaż ogrodzenia, jeśli będziesz zmuszony modyfikować i korygować swoje nieprawidłowo złożone zamówienie lub niepotrzebnie zawyżyć koszty całej inwestycji, jeśli panele czy słupki ogrodzeniowe kupisz w zbyt dużych ilościach bez możliwości zwrotu.