Płoty panelowe dają inwestorom ogromne pole manewru, jeśli chodzi o dobór roślinności przy ogrodzeniu. Ich konstrukcja sprzyja tworzeniu atrakcyjnych kompozycji. Nie każdy rodzaj roślin jednak się nadaje, sprawdź, z jakimi roślinami najlepiej komponują się płoty panelowe.
Płoty panelowe to eleganckie wykończenie posesji. Już same w sobie świetnie się prezentują. Jednak odpowiednie zagospodarowanie ogrodu potrafi dodać otoczeniu domu jeszcze więcej uroku. Nic więc dziwnego, że inwestorzy tak chętnie sięgają po rośliny, aby obsadzić nimi płoty panelowe. Ponieważ jednak konstrukcja może w wyniku wzrostu roślin ucierpieć, nie każda roślina nadaje się do tego, aby rosnąć tuż przy ogrodzeniu.
Płoty panelowe – po co nam rośliny?
Wybieramy piękne i stylowe płoty panelowe, dbając o to, aby zapewniając nam poczucie bezpieczeństwa, dawały równocześnie poczucie dumy z ogrodu, który goście oglądają już z poziomu ogrodzenia. Czemu więc chcemy zasłaniać płoty panelowe roślinami?
W zależności od tego, jakie płoty panelowe wybraliśmy, cieszymy się większym lub mniejszym poczuciem prywatności. Ogrodzenia panelowe (nazwy stosowane wymiennie to płoty panelowe, ogrodzenia systemowe, ogrodzenia modułowe lub wspomniane ogrodzenia panelowe) można kupić w różnych modelach. Panele ogrodzeniowe 2D to na przykład rozwiązanie niezwykle subtelne wizualnie. Składają się na nie połączone druty ze stali. Ich „przezroczystość” jest więc bardzo duża, a subtelny charakter pozwala dowolnie je aranżować. Płoty panelowe z paneli 3D wyglądają podobnie, różni je dodatkowe przetłoczenie w poziomie, ale i one pozwalają z poziomu chodnika zobaczyć bez trudu teren posesji. Nie inaczej jest w sytuacji, kiedy płoty panelowe powstają z przęseł typu fala. Płoty panelowe z przodu posesji, czyli ogrodzenia frontowe częściej wybierane są pośród modeli bardziej zasłaniających widoczność, a tym samym zapewniających większe poczucie prywatności – tu inwestorzy sięgają często po panele ogrodzeniowe z metalowych profili zamkniętych.
Właściciele ogradzanych posesji bardzo chętnie wykorzystują rośliny, aby zadbać o wspomniane poczucie prywatności, osłaniając teren działki od oczu przechodniów. Ale to nie jedyny powód. Kolejnym jest bariera dźwiękowa. Gęste rośliny świetnie radzą sobie z redukcją hałasu ulicznego. A pozostając przy ulicy, płoty panelowe w towarzystwie roślin to również doskonały sposób, aby ograniczyć kurz na terenie posesji. Ponadto powszechnie wiadomo, że rośliny pomagają obniżyć temperaturę, dodają wizualnie poczucia przytulności, pozwalają dostosować ogród do indywidualnych preferencji i świetnie wpływają na nasze zmysły.
Płoty panelowe a rośliny – co można posadzić?
Płoty panelowe świetnie wyglądają w towarzystwie żywopłotów. W tej roli sprawdzają się zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste – to może być berberys, dereń biały lub tuja. Istotne jednak, aby pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Płoty panelowe nie powinny się znajdować bliżej niż około 50 cm od żywopłotu. Tu jednak należy zachować czujność, niektóre rośliny, zwłaszcza krzewy, potrzebują znacznie więcej miejsca – nawet do 2 m od granicy ogrodzenia.
Jeśli płoty panelowe nie zapewniają wystarczająco dużo prywatności, świetnie sprawdzi się modrzew, cis lub jałowiec. Trzeba jednak pamiętać o ich regulacji poprzez podcinanie. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość i dać im czas na wzrost.
Płoty panelowe świetnie wyglądają również z trawami – ozdobne trawy pięknie się rozrastają, a ich korzenie są przyjazne dla konstrukcji ogrodzeń, mogą więc z powodzeniem współistnieć i dekorować posesję.
Jeśli decydujemy się na rośliny pnące, to te zdecydowanie ozdobią płoty panelowe, a dzięki ich kratowanej powierzchni, pnącza mają ułatwiony wzrost. Świetnie sprawdzi się pnąca hortensja, wisteria, chmiel, bluszczy czy akebia. Pamiętaj jednak o tym, aby minimum dwa razy w roku zajrzeć pod rośliny i upewnić się, że nie została uszkodzona powłoka ochronna na ogrodzeniu. Płoty panelowe są bowiem pokryte powłoką antykorozyjną, która eliminuje ryzyko powstania rdzy. Rośliny natomiast z powodu wilgoci, zdrewniałych elementów, czasem kolców, mogą tę powłokę uszkodzić. Wówczas trzeba ją niezwłocznie naprawić, aby nie ryzykować dalszych uszkodzeń.