Montaż ogrodzeń – do kiedy jest możliwy?

02.10.2023

Montaż ogrodzeń wymaga sprzyjającej aury. Choć lato trwa w tym roku wyjątkowo długo i pogoda jest niezwykle „łaskawa”, to daty w kalendarzu nieubłaganie przypominają o nadchodzącej wielkimi krokami jesieni. Sprawdzamy, czy jeszcze nie jest za późno, aby zamówić ogrodzenia panelowe i wykonać montaż ogrodzeń w trwającym jeszcze sezonie.

Choć montaż ogrodzeń można przeprowadzić w różnych warunkach pogodowych, to wymaga jednak dopełnienia kilku kryteriów, aby prace nie były zbyt trudne:

Montaż ogrodzeń a temperatury. Tu dowolność jest spora, montaż ogrodzeń nie wymaga bowiem ściśle określonych temperatur. Muszą to być jednak wartości dodatnie. Ma to związek z koniecznością kopania, co przy zamarzniętym podłożu byłoby niemożliwe. Wiadomym jest, że zbyt wysokie temperatury bywają z kolei uciążliwe podczas prac fizycznych i czynią je trudniejszymi. Na szczęście specjaliści wykonujący montaż ogrodzeń bez trudu wykonują takie zadania także w trakcie lata. Umiarkowane temperatury, które czekają nas w nadchodzącym okresie, to optymalny czas na montaż ogrodzeń.

Montaż ogrodzeń a opady. Rozmoknięta ziemia, stojąca i zalegająca woda, to skuteczna przeszkoda, która utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia montaż ogrodzeń. Warto zaznaczyć, że przelotne mżawki i lekka wilgoć nie stanowią przeszkody w pracach. W przypadku dużych opadów ziemia staje się błotnista i sprawia, że zakotwiczenie słupków panelowych i innych elementów jest niewykonalne.

Montaż ogrodzeń a wiatr. „Normalny” wiatr, z jakim mamy do czynienia na co dzień, nie stanowi żadnej przeszkody i swobodnie umożliwia montaż ogrodzeń. Nie mówimy oczywiście o porywistych, silnych podmuchach, które faktycznie mogłyby sprawić, że prace montażowe byłyby znacznie utrudnione.

Trzeba podkreślić, że zarówno panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, bramy i furtki, jak i akcesoria ogrodzeniowe do montażu wykonane są z solidnych stopów stali. Dodatkowo są cynkowane i zabezpieczane odpowiednimi farbami przed korozją. Nie jest im więc straszna w zasadzie żadna pogoda. W końcu ogrodzenia systemowe muszą radzić sobie zarówno z deszczem, śniegiem, mrozem, jak i promieniami UV. Montaż ogrodzenia wymaga jednak sprzyjających warunków, choćby po to, żeby wykopać otwory do obsadzenia słupków, czy aby mógł wyschnąć i związać beton.

Montaż ogrodzeń – ostatni dzwonek!

Jeśli potrzebujesz ogrodzenia panelowego i nosisz się z zamiarem złożenia zamówienia, lepiej nie odkładaj już tego na później. Proces realizacji zamówienia zawsze musi nieco potrwać. Ma to związek z tym, że przez całe lato zamówienia na ogrodzenia i montaż ogrodzeń były cały czas realizowane. Może się więc okazać, że producent ogrodzenia ma zmniejszone stany magazynowe, a ty na swoje panele ogrodzeniowe będziesz musiał zaczekać.

Kolejna kwestia to dostępne terminy ekip montażowych. W zależności od wielkości posesji montaż ogrodzeń trwa przysłowiową chwilę. Więksi producenci zawsze dysponują zespołem kilku ekip montażowych, niekoniecznie jednak będziesz w stanie umówić montaż ogrodzeń z dnia na dzień.

Mając to wszystko na uwadze, przejrzyj dostępne na rynku ogrodzenia modułowe i wybierz swoje panele ogrodzeniowe jak najszybciej, od razu też - niezwłocznie umów montaż ogrodzeń – jeśli zrobisz to teraz, z całą pewnością zdążysz jeszcze przed zimą, korzystając z tegorocznych cen.