Ogrodzenia panelowe zdominowały branżę ogrodzeniową i są najchętniej zamawianym produktem od wielu lat. Czy w najbliższych miesiącach będzie podobnie? Jakiej sytuacji można się spodziewać w związku z kryzysem, inflacją i trudną sytuacją ekonomiczną? Jak odpowie na te problemy branża ogrodzeniowa i z jakimi trudnościami się boryka? Sprawdzamy w rozmowie ze specjalistą.
Nasze wątpliwości rozwieje dziś specjalista z firmy Milord Ogrodzenia z Milanówka. Producent ogrodzeń 2D i 3D, który obsługuje sprzedaż detaliczną, ale w ofercie znajduje się również sprzedaż hurtowa paneli ogrodzeniowych, jest już w pełnej gotowości w związku ze zbliżającym się sezonem ogrodzeniowym.
Jakie trendy rządziły w poprzednim sezonie? Jakie ogrodzenia pojawiały się w zamówieniach najczęściej i czy już coś wiadomo o potrzebach klientów w 2023 roku?
Sezon w branży ogrodzeniowej trwa w zasadzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Tak zwany przestój jest krótki i jest związany wyłącznie z miesiącami, w czasie których ziemia jest zmarznięta. Poprzedni sezon skończył się więc stosunkowo niedawno, a kolejny już przed nami. W 2022 roku najczęściej kupowane były ogrodzenia panelowe. Klienci bardzo je lubią i to ich właśnie produkujemy najwięcej. Jakie będą potrzeby w sezonie 2023 też już można oszacować, wielu klientów bowiem już złożyło zamówienia na ogrodzenia panelowe, które czekają w naszych magazynach na montaż ogrodzenia wiosną. Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej zamawiane ponownie są panele ogrodzeniowe, z których powstaną piękne ogrodzenia panelowe.
Czy kryzys finansowy, podwyżki, inflacja i związane z nimi trudności dotknęły również branżę ogrodzeniową w Polsce? Nie jest tajemnicą, że jeśli pojawiają się kłopoty, to wraz z firmami, odczuwają je także klienci końcowi. Jak państwa klienci powinni się przygotować na to, co nadejdzie?
Niestety kryzys nie oszczędził branży ogrodzeniowej. Nie jest to jednak dla nas zaskoczeniem, a raczej konsekwencją wydarzeń. Stanowimy część rynku, reprezentujemy branżę produkcyjną i jesteśmy uzależnieni od cen energii, kosztów prowadzenia działalności czy podwyżek cen u naszych dostawców, na przykład hut. Ceny w branży ogrodzeniowej już podrosły, a to, zdaje się, nie jest wcale jeszcze koniec. Pod koniec zeszłego roku zorganizowaliśmy „zamrażanie cen” na zimę. Proponowaliśmy klientom zakup produktów w bieżących cenach i przechowanie ich do czasu montażu w kolejnym roku. Z akcji skorzystało wiele osób. Sprzedaliśmy w trakcie trwania programu głównie ogrodzenia panelowe. Montaż ogrodzenia odbędzie się oczywiście wiosną.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak się przygotować na podwyżki. Trzeba je po prostu uwzględnić w budżecie, nie ma innego wyjścia. My wciąż dokładamy starań, aby nasze ceny były atrakcyjne i szukamy rozwiązań, które ułatwią naszym klientom sfinansowanie przedsięwzięcia – jak wspomniany program zamrażania cen.
Choć zakupy nie są małe, bo przecież panele ogrodzeniowe to nie jest wszystko, co jest potrzebne do budowy ogrodzenia, to każdy klient może liczyć na nasze wsparcie i pomoc.
Jakich jeszcze produktów potrzebuje klient, który chce kupić ogrodzenia panelowe?
Przede wszystkim są to oczywiście panele ogrodzeniowe w wybranym wariancie. Poza nimi wszystko, co jest potrzebne, aby możliwy był montaż ogrodzenia: słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa, akcesoria ogrodzeniowe, czyli śruby, złączki i im podobne, brama, furtka i to w zasadzie już komplet. Taki zestaw pozwala postawić kompletne i gotowe do użytku ogrodzenia panelowe.