Ogrodzenia modułowe – jaki mam wybór?

03.10.2024

Ogrodzenia modułowe to jeden z kilku dostępnych na rynku typów ogrodzeń. Popularne, lubiane i chętnie wybierane, mają wiele zalet. Dziś o tym, co jest potrzebne do budowy ogrodzenia modułowego i o tym, jakie ogrodzenia modułowe można wybrać.

Ogrodzenia modułowe od wielu lat cieszą się nieustającą popularnością i jest ku temu wiele powodów. Ogrodzenia modułowe bywają nazywane różnie: ogrodzenia systemowe, ogrodzenia panelowe czy płoty panelowe. Wybierają je klienci poszukujący wysokiej jakości, trwałości na wiele lat, bezobsługowego użytkowania bez konieczności pamiętania stale o serwisach, ale równocześnie tacy, którzy nie chcą zbędnie przepłacać. Ten typ ogrodzeń jest bowiem relatywnie niedrogi. Bonusem jest również bardzo sprawny i bezproblemowy montaż ogrodzeń. To dzięki temu, że konstrukcyjne elementy docierają gotowe do pracy na miejsce montażu i aby powstały funkcjonalne ogrodzenia modułowe wystarczy połączyć je w całość.

Ogrodzenia modułowe – co muszę kupić?

Żeby móc postawić kompletne ogrodzenia modułowe, potrzebnych jest w zasadzie tylko kilka elementów. Najlepiej zamówić je w jednym miejscu, wówczas nie tylko dotrą na miejsce w tym samym terminie jednym transportem, ale również poszczególne komponenty będą do siebie dopasowane i stworzą zgrabne, piękne ogrodzenie.

Kompletując zamówienie na ogrodzenia modułowe, musisz przede wszystkim zamówić panele ogrodzeniowe, czyli przęsła. Te wybierasz pośród kilku modeli, o których niżej. Dalej niezbędne są również słupki ogrodzeniowe, które stanowią łącznik pomiędzy panelami i są osadzone w betonie na odpowiedniej głębokości w ziemi. Stabilizują ogrodzenia, dbając o to, aby było ono trwałe i proste.

Potrzebujesz oczywiście również bramy i furtki, a zamawiając bramę, pamiętaj o tym, że konieczna jest również automatyka do bram, bez której już właściwie nikt nie wyobraża sobie swojego ogrodzenia. Jeśli zdecydowałeś się na montaż ogrodzenia na podmurówce, pamiętaj o jej zamówieniu. Oprócz tego potrzebne będą jeszcze tylko akcesoria ogrodzeniowe do montażu, czyli śruby, złączki, podkładki, obejmy i wszystko to, co konieczne, aby połączyć elementy w kompletne ogrodzenia modułowe.

Jeśli masz kłopot z zamówieniem, nie wiesz, jak je skompletować lub nie masz pewności, czy pamiętałeś o wszystkim, możesz śmiało poprosić o wsparcie konsultanta. Każdy producent ogrodzenia oferuje wsparcie już na etapie zakupowym.

Ogrodzenia modułowe – wybór modeli

Ogrodzenia modułowe to typ ogrodzeń, czyli ich klasyfikacja pod względem rodzaju konstrukcji. W obrębie tej kategorii mamy kilka popularnych modeli do wyboru:

  • Ogrodzenia modułowe 2D – ażurowe panele ogrodzeniowe w kratowanej formie. Zgrabne, lekkie w odbiorze i cieszące się dużą popularnością nie tylko w inwestycjach prywatnych, ale również publicznych oraz komercyjnych – otaczają często place zabaw, szkoły, urzędy i firmy.
     
  • Ogrodzenia modułowe 3D – również ażurowe panele ogrodzeniowe w kratowanej formie, od poprzedników różni je dodatkowe przetłoczenie w poziomie, które wzmacnia panel, ale również zwiększa nieco jego cenę.
     
  • Ogrodzenia modułowe z metalowych profili zamkniętych – wybierane przez inwestorów poszukujących niecodziennego, eleganckiego wykończenia posesji, doskonale osłaniają ją wizualnie, ich powierzchnia może być bowiem niemal całkowicie lita. Panele ogrodzeniowe z metalowych profili powstają z poziomych lameli i z reguły montowane są z użyciem podmurówki, która potęguje świetne efekty wizualne.
     
  • Ogrodzenia modułowe fala – konstrukcja podobna do paneli 2D i 3D, ale inaczej wykończona w górnej krawędzi. Panele ogrodzeniowe fala wykończone są w linii wklęsłej lub wypukłej. Można montować je naprzemiennie – tworzy to efekt fali, ale można również wybrać same panele wklęsłe lub tylko wypukłe.

Wybór różnorodnych modeli, w których dostępne są ogrodzenia modułowe, daje inwestorom sporą swobodę, każdy jest w stanie wybrać ogrodzenie z dostosowaniem do indywidualnych potrzeb.